-

Erzurum Hınıs Köyleri / Alınteri

KÖYÜN BİLGİLERİ  :

 

A-  KÜNYESİ:  

1.      Yeni Adı:            ALINTERİ Köyü

2.     Eski Adı:             Kozlu Köyü

B -  TARİHÇESİ:

Köy olarak; Doğu Anadolu Bölgesinden, Erzurum ilinin Hınıs İlçesine bağlı olan bir köydür. Tarihçe konusu daha sonraki araştırmalardan elde edilecek bilgilerle desteklenecektir. Köyümüze bağlı Memiş Komu mezrası mevcuttur.

Kültürleri;

Bu köyün gelenekleri ve göreneklerine, örf ve adetlerine çok bağlıdırlar. Köyün tamamı Butan Aşiretten oluşmaktadır. Dini inançları bakımından da aynı inanış ve görüşleri paylaştıkları içinde bu konudan da aralarında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

1966 depremine ait çıkan 22 adet konutun 2007 Eylül ayında temelleri atıldı. 2008 yılında kısmen ve 2009 yılında tamamı teslim edildi. Elektriği ve suyu bağlandı ve kanalizasyon sorunundan başkaca bir sorunu yoktur. Köyde Sulama ile ilgili çalışmalar İl Özel idaresi tarafından ETÜD ve PROJESİ yapılmıştır, 2009 ve 2010 Yılları arasında ihaleye çıkarılacaktır.

C-  COĞRAFİ DURUMU :                                               

1. Komşu Köyler         :    Alikırı, Mollakulaç,Derince, Beyyurdu, Çatak ve Karaağaç köyleriyle çevrili bir köydür.

2. Erzurum İline Uzaklığı;      165 Km

3. Hınıs İlçesine uzaklığı:         15   Km

4. Ekonomi Durumu      :              Hayvancılık ve Tarımcılıktır.

5. İklimi                           :           Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6. Akarsuları                   : Küçük bir dere

7. Enlem ve Boylamı      : 39 ve 41

8. Denizdeki yüksekliği  ;    1903   metredir.

D-  HİZMET DURUMU       :

1- Elektrik                       :  1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur. Köyümüzde yaz ve kış oturulan hane sayısı 14 olup, yazın hane sayısı yeni yapılan deprem konutlarıyla yükselmektedir.

2- Su  Durumu          :        Köy ; 2008 yılında Devlet tarafından köye su getirilmiş ve her evde kullanılmak üzere şebeke oluşturulmuştur..

3- Yol durumu:       Yolumuz Hınıs a yazın işler haldedir, kışın ise yağmur ve kar sularıyla çamur halindedir. Araç işlememektedir. Bu konuda gerekli olan yetkililere müracaatımız yapılmış ve sonucunu beklemekteyiz. Hınıs a köyümüze ait olan araçla gidip gelmekteyiz.

 

Bu gidiş ve gelişlerimiz genelde Cuma ve Pazartesi günlerinden gerçekleşmektedir. Bu günlerde köylü vatandaşlarımız genel ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Acil durumlarda köydeki servisimizden yararlanmaktayız.

            5- Kanalizasyon Durumu: Kanalizasyon sorunumuz haledilmemiştir. Bu konuda gerekli devlet kuruluşlarına müracaatlarımız yapılmış sonucunu beklemekteyiz.

6- Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu? :   Yoktur. Sağlık konusunda sorunlarımız vardır. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.

7- Okul  Var mı/Yok mu?             :    Vardır. 1983  te yapılan okul o tarihten beri eğitim ve öğretime devam etmektedir.

8- PTT var mı/ Yok mu?               :    Yoktur.

9- Telefon                                        :     Vardır.  Şehirler Arası kodu  (0442…..)

E- YAŞAM DURUMU    :

1.      Nüfusu                   :                  Kışın 200, yazın 350 kişiye yakın olmaktadır.

2.      Aşiretler                ; Köyün halkı tümüyle  Butan, Şadiyan ve Pirleri olan Babamansur aşiretine bağlıdırlar...

  

3.      Köyde hali hazır oturan hane sayısı:   14 ve 25 civarında hane mevcuttur. Şehirlere göç edenler ise; Köy halkın en çok yerleşik olduğu yerler, İstanbul, İzmir,Antalya, İzmit ve Dış Devletlerden Almanya

5.      Okur yazarlık oranları     : % 80 dir.

F – YÖNETİM DURUMU: Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

  

1. Efendi SARPKAYA (2009)

2.     Tekin GÜZEL(2004)

 Kaynak: Efendi SARPKAYA

ARAŞTIRMALAR; BURHAN KAYA

2- Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Acar Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.Hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yapılması yasaktır.

Burhan KAYA

Aşağıdaki Bilgilerin Kaynağı Hüseyin GÖRER'dir

Alınteri köyü  kürtçe ismiyle kürt kozul  yerleşim tarihiyle ilgili kronolojik tarih olarak yaklaşik 200 ile 250 yil,ik bir kurulu duğunu bilinmektedir. Efendi Sarpkaya tarafinda verilen bilgiler yetersiz eksik ve yanlış olduğunu  mevcut halin bile doğruyu yansıtmadığın söylemek zorundayım. Bu tür iletişim araçların aracılığıyla olan iletişim temel amaçlarında biri doğru bilgi ve belgeler sunularak o yöreli olup hiç oraya gitmemiş ve o köylu olup o köyle veya yöre ile ilgilenen insanlarin doğru bilgiye ulaşma gibi bir hakların olduğunu gözetilmesi gerektiğine inan biriyim.

Ssite yönetimide bu anlamda bu tür  köy ve yöre ile ilgili bigileri yayınlanmadan önce birkaç kaç kaynaktan bu tarz bilgileri teyit etikten sonra yayınlarsa doğru ve gerçekçi bilgileri insanlara ulaştıracağına eminim.

Ben  Alikiri köyün nüfusuna kayıtlıyım, verilen bilgiden şu an Alınteri de sadece butanlar ikamet etmekte olduğunu söylemek tamamen yanliştır. şu anda orda pirlerin babamasürlardan ağırlıklı bir kısım var şadiyanlardan var ağırlık olarak butanlar şu anda mevcut. Gelelim köyün kuruluşuına  köyü ilk kuranlar şadiyanlari bir kolu olan keriyanlardır.

Ve köye ilk yerleşen Hüse  zilfe adindaki şahıstır,  şu an adına goma keriya olarak köylulerin dedelerinde olan ali ve üç kardeşi kreçliye gider ve  bir kardeşi de Kars lal oğluna  gider. Bu beş kardeşin babasıda hüse zilfedir. 

Hüse zilfenin oğularında Ali nın çocuklarında Bedir ve Zeynel o köyde yaşamışlardır. Şu an kurulu olan Alikırı köyü yanı eski ismiyle goma keriyayı kendilerine bir nevi yayla ve hayvanlarını otlatma alanı olarak kullanmişlardır. Bunun en büyük göstergeside  kutsal mekan Evdıl elinin(Büyük ziyaret) altında  mezarları vardır.

Bedirin çocukları,hala bedirin imiyle anılmakta olan goma bedıran ve yeni ismiyle Yaylakonak köyün kuruyucularıdır. Bu köyde yaşayanların yüzde sekseni Bedirin çocuklarıdır şu anki alikırındakilerin dedeside Zeyneldir.

Daha sonra Zeynelin çocuklari tamamen bu günkü Alikırı Köyüne yerleşerek buralarda yerleşim alanı açarlarlar. Kozludada (Alınteri Köyünde) Kreçliye giden ve geri dönen ğetemim çocuklari ise, mala ğete, mala fide ve mala meme pasine  olarak blinen yerlerde yerleşiktirler. Bu ailelerin dedeleri birdir. Alınteri Köyünün( kozlunun) gerçek kurucuları  ve ağırlıklı ikamet edenleri olmuşlar.  Daha sonra pirleri olan Babamansurlara yer verirler. Ve pirleri de bu köye yerleşir. Buraya yerleşen Babamansurlar buradan toprak sahibi olurlar.

Avdelan aşiretinde olup, daha sonra Alikırın Köyün üstündeki goma avdelan olarak bilinen köye yerleşen Heme Avdeli olarak bilinen şahısta bir süre Alınteri Köyünden(kozulu) ikamet etmiştir. Alınteri(kozlu) gelen butanlara ise,  şu an muhtar olan Efendi Sarpkaya'nın mesubu olduğu ve Hemediyan olarak bilinen aile  molakulaç köyünden ikamet etmekteydiler. Bu ailenin bir kısmı Alınteri köyüne gelip yerleşirler ve burada toprak sahibi olurlar. Ve yine butanlardan olan ve mala berte olarak bilinenleri  asıl köyleri Suvarandır  oradan Beyyurduna, oradan  Alınteri köyünden(kozludan) toprak satın alıp yerleşirler.Alınteri Köyün gerçek hikayesi bu ve tabiki, şu anda ikamet eden ailelere bakıldığında butan aşireti ağırlıktadır.

Şadiyanlardan iki hane sürekli ikamet etmektedir. Babamansur aşiretinden olanlardan ise, yazın ağırlıklı olmakla birlikte bu köyde ikamet etmektedirler.

Kaynak ; Hüseyin GÖRER / İZMİR

MERHABALAR SAYIN BURHAN KAYA YAZMIŞ OLDUGUNUZ ALİKILI ABDALAN KÖYÜNÜN TARİHCESİNİ YAZMİŞ SINIZ TEŞEKKÜR EDERİZ AMA KÖY KURUCULARIN İSİMLERİ YANLIŞ YAZILMIŞTIR ESAS DOGRUSU ŞÖYLEDİR MURO İLE VELİ KARDEŞLER ONLARIN ÇOÇUKLARI VELİNİN OGLU MAMUT  OGLU KAMER  KAMERİN OGULLARI  ALİ.  İSMAİL.  MEMET  BUNLARIN OGULLARIDIR MAMUTUN KARDEŞLERİ  HÜSEYİN. ALİ. HASAN   HÜSEYİN OGLU YUSUF KAMERİN AMCA ÇOÇUKLARIDIR  YUSUF .KESER. DALO. HIDIR. BUNLARDA HÜSEYİ NİN OGULLARIDIR. KÖY KURUCULARINDAN ALİ OGLU İSMAİL OGLU ALİ ASKER DİR SİZİN YAZMIŞ OLDUGUNUZ KAMER OGLU VELİ DEGİLDİR BU KÖYDE YAZMIŞ OLDUGUNUZ YAŞAMIŞ KİŞİLERİN SOY İSİMLER: GÜLER. BARİ. KIZIL TAŞ. ERGÜNLER. KESERLER. KÜCÜK CANLAR. KAYALAR. BUNLAR HEPSİ KAMERİN TORUNLARIDIR ..VELİ HASANIN OGLUDUR. HASAN DA MURATIN OGLUDUR BİZİM GÖC ETTİĞİMİZ YER KİĞİ DEN VARTO YA GÖÇ ETTİK BİR KISMI VARTODA KALDI VELİDE ABDALAN KÖYÜNDE MURO İLE BİRLİKTE KURTULAR BEN ALİ NİN TORUNU ALİ ASKER GÜLER YANİ KÖYÜ KURAN KİŞİNİN TORUNLARIYIZ

Ali Asker Bey

 

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)