Erzurum Hınıs Köyleri / Altınpınar

KÖYÜN COĞRAFİ YERLEŞİMİ

ALTINPINAR (NECARAN) KÖYÜ Erzurum ilinin Hınıs İlçesine bağlı 39,3666667 enlem ve 41,6166667 boylamı koordinatlarında ve ilçenin batısında yer almaktadır. Kuzeyde Alaca, Kuzeydoğuda Tapu ve batıda ise Dikili köyü yer almaktadır.Güneyde Yamanlar ve Sultanlı,  güney batıda ise Suvaran köyü ile çevrilidir. İlçeye uzaklığı 8 km, Erzurum İline uzaklığı ise 158 km dir.

 
KÖYÜN TARİHİ

Necaran köyü köken olarak Cumhuriyetten önce Elazığ Karakoçan (Tepe)’ den göçle kurulmuş bir köydür. Bu sebeple soyadı olarak Tepeli kullanılmıştır. Zamanla bazı aileler soyadlarında değişiklik yapmış olsa da köyün nerdeyse tamamı akrabadır. Köy zamanla arazisini korumak maksadı ile  yerleş kelerini araziye yakın kurmak sureti ile Goma Ferfe ve Goma Tepeli isimli 2 tane mezraya kavuşmuştur. Bunlardan büyük olan Goma Tepeli,  Esat oğlu Ali TEPELİ tarafından kurulmuştur. Ayrıca, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra kardeşlerden  Halil  oğlu Efendi ve  kardeşleri Varto ilçesi Seferek köyüne yerleşerek orada da önemli bir nüfus yoğunluğu oluşturmuşlardır.   

 

GENEL BİLGİLERİ

1997 nüfus sayımına göre 293 olan nüfus 2000 sayımında 259 a düşmüştür. Bu da köyün göç vermeye devam ettiğini göstermektedir. Köyde 1974 yılından beri İlk öğretim okulu mevcutken, Sağlık ocağı, Ptt şubesi, su şebekesi olmayıp kanalizasyon bulunmaktadır. Köyün yolu Elektrik ve telefonu vardır. Ormanlık bir alanda yerleşik olan köy Hayvancılık ve Tarımla geçimini sağlamaktadır. Köyün güney yamaçlarının tamamen ormanlık oluşu ve içinde geçen nehirde Alabalık ve Sazan balıkları olması köye muhteşem bir manzara sağlamaktadır. Ayrıca oldukça fazla olan su pınarları bu alanda köye ayrıcalık sağlamaktadır. Hınıs ilçesinin içme suyunun önemli bir kısmını Necaran  karşılamaktadır.

 

Köyün adı 1960-70 yıllarına kadar NECARAN olarak geçmekte iken belirtilen yıllardan itibaren ALTINPINAR olarak değiştirilmiş ve o günden beri bu isimle gösterilmektedir. ALTINPINAR adı büyük bir ihtimalle köyden çıkan ve HINIS ilçesinin içme suyunu karşılayan su pınarından almaktadır. Sarp kayanın orta yerinde çıkan, oldukça fazla ve soğuk olan bu pınara halk arasında (KANİYAZERA) denmektedir. Anlamı  ALTINPINARI dır.

 

Köyden 1970 li yıllardan itibaren Yurt dışına ve Yurt içine göç başlamış, Yurt içinde  İstanbul, İzmir ve  Ankara ya oldukça fazla nüfus göç etmiştir ve göç eden bu nüfusla ilişkiler devam etmektedir.

                                                                                          15.10.2008
                                                                                          Şerif ÇELİK
 
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)