-

Erzurum Hınıs Köyleri / Arpadere

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı: ARPADERE KÖYÜ

Eski Adı:  ŞEHİTHAN

B -TARİHÇESİ:

Köyümüzün yerleşimi yaklaşık 400 yıla takındır. Köyümüzün etrafını çeviren Hançer Dağları yayla bakımında çok güzel olmalarıyla birlikte, doğa harikasıdırlar. Köyümüzün eski isminden de anlaşıldığı gibi, köyde şehit çoktur. Köyün dört yanı ziyaretlerle çevrilidir. ARPADERE Köyü, eski ismini, yani SEYİTHAN adını şehitlerin çokluğundan almaktadır.  Daha sonra ismi değiştirilmiş ve ARPADERE Köyü adını almıştır. Genelde halk arasında “SEYİTHAN” köyü olarak anılır. Köyümüz, gelenek ve göreneklerine, örf ve adetlerine çok bağlı bir köydür. Köyümüzde tek aşiret olduğu için hepimiz tek aile sayılırız. Ve köyümüzde pek yabancı bulunmaz.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler: Mollacelil, Şahverdi, Divanhüseyin ve Ünlüce köyleriyle çevrili bir köydür,

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  173 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:  23 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vaz geçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Küçük birkaç dere mevcuttur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği: 1812 mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik: 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur. Köyümüzde yaz ve kış oturulan hane sayısı 5 olup, yazın hane sayısı yeni yapılan deprem konutlarıyla yükselmektedir.

2.       Su Durumu:  Su sorunumuz tam anlamıyla en büyük sıkıntımızdır. Bu konuda bizler köy olarak sanki kenara atılmış bir yabancı köy muamelesini görmekteyiz. Bu da bizim için çok zor bir durum. Defalarca yetkililerle köyümüzdeki sorunları kendilerine çözüm konusunda müracaatlarda bulunduk ama şimdiye kadar hiç cevap alamadık.

3.       Yol durumu: Yol durumumuz da aynı şekilde en büyük sorun halindedir. Ekim ayın içinde köy yollarında kumlama işlemi yapılacaktı. Bu işlemin içinde bizim köyün yollu da vardı. Gelip birkaç gün çalıştılar daha sonra gelmemek üzere gittiler. Kış ve yağmurlu günlerde, İlçeye gidip gelme konusun da çok zorluklar çekmekteyiz. Böyle zorlu günlerde bir hastamız olduğunda, hastayı ilçeye götürmek için bizim çektiğimiz çileyi bir biz biliriz ve birde ALLAH BİLİR..Bu konuda çok mağduruz.

4.       Kanalizasyon Durumu: Köyde kanalizasyon denilen bir hizmet yok. Bu hizmeti ancak köyde yapılacak konutlar faaliyete geçerse ancak o zaman alabiliriz. Yoksa bizim kanalizasyonla olan alakamız yakından ve uzaktan yoktur.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yoktur. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.

6.       Okul Var mı/Yok mu?: Vardır. Yalnız eğitim ve öğretime öğrencilerin olmayışından dolayı eğitim vermemektedir. Köydeki öğrencilerimizin bir kısmı Şahverdi Köyün de okula gidip gelmektedirler. Diğer öğrencilerimiz ise Hınıs Yatılı Bölge İlköğretim Okulundan okumaktadırlar.

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Vardır. Şehirler Arası kodu(0442…..)

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 25, yazın 60 kişiye yakın olmaktadır.

2.       Aşiretler;  Şadi Aşiretidir

  1. Köyde: Okuma yazma oranı %30 üzerindedir.
  2. Konutlar: Deprem Konutlarımızın temeli bu bahar atıldı, su basmaları tamamlandı 2010 yılında tamamıyla teslim edilecektir. Tek kat üzerine konutlar yapılmaktadır. Konut yerleri ise köyümüzün yönetimin karar verdiği yerde yapılmaktadır. Konut sayımız 23 konuttur. İnşallah seneye bu konutlarımızda tam anlamıyla hizmet göreceğiz. Temennimiz ve düşüncemiz bu dur.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Ali KÖSE(2009)

2.       Hüsnü KALKAN(2004)

3.       Şevket KALKAN(1999)

4.       İsmail KÖSE(1994)

5.       Mustafa CANTEKİN(1989)

Kaynak: Ali KÖSE

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması  yasaktır.

 Burhan KAYA

 

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)