-

Erzurum Hınıs Köyleri / Çamurlu

 KÖYÜN BİLGİLERİ  :

 

A-  KÜNYESİ:   

  1. Yeni Adı         :   ÇAMURLU KÖYÜ
  2. Eski Adı         :    ÇAMURLU KÖYÜ

B -  TARİHÇESİ                :

Köy olarak; Doğu Anadolu Bölgesinden, Erzurum ilinin Hınıs İlçesine bağlı olan bir köydür.

Köyümüz 1950 ler den sonra terekeme (rus mahacırları )dan  çamurlu köyü  tarafından satın alınmıştır

1950 yıllarından önce yerleşik olan TEREKMELER den Zeynel, Abbas Musa ve Ferhat adındaki kişiler satın alır. Köy tam anlamı ile Terekmelerden temizlenir. 1950 ve 1960 yılar arası köye olan talepler artmaya başlar. Artan bu taleplerle birlikte köyde 110 aile sahibi olur. Buraya yerleşen aileler genelde civar köylerden gelen ailelerdir. Örneğin Ketenci Köyünden Turan ailesidir.

Köyde halen 35 hane mevcuttur.

HINIS ve TOPRAKKALE Köyleri tamamen Türk Boyu olan Kara papak veya Terekeme denilen boyların bu bölgeye gelerek (1878 Osmanlı Rus harbi ve sonrası) yerleşmesiyle kurulmuş olan köylerdir. Samet ve Mehmet Ağa isimli kardeşlerin kendilerine bağlı efradı ile yerleştikleri bölgede Samet Ağa'nın yerleştiği topraklara Çamurlu, Mehmet Ağa'nın yerleştikleri topraklara ise Toprakkale Köyü adı verilmiştir.

Bölgeye tamamen hakim olan ve zamanla genişleyen köy ahalisi ve Samet, Mehmet Ağaların neseplerinin kırsalda yaşam alanının zorluğu toprakların verimsizliği gibi nedenlerle daha çok okumaya meyletmeleri nedeniyle. Köyler den ayrılmalar başlamıştır. Ağırlıklı Gül sülalesi olarak bilinen sülale daha sonraları Türkiye'nin farklı yörelerine dağılmışlardır. Halen tapu kayıtlarında toprakların sahipleri olarak görünmektedirler.

Şeyh Sait isyanı döneminde devlet güçlerine destek veren ve Alevi Türkmen kökenli insanlara kucak açan bu köyler daha sonraları, Gül ailesinin şehirlere göç etmesi nedeniyle neredeyse tamamen Alevi kökenli olmuştur. Alevi kökenli insanlar kendileri gibi Türkmen kökenli olan Kara papaklarla oldukça iyi anlaşmışlardır.

1966 konutları 2009 da  bitmiş duruma gelmiş ve 10. ayda teslim edilecektir.(42 adet konut vardır)1990 'da köyümüzün  yolu sabitleştirilmiş dökülerek kumlanmıştır, elektrik ve telefon aboneleri mevcuttur.1955 de köyümüzün ilk okulu yapılmış ve halen  eğitim  devam etmektedir. 1983 de köyümüze elektrik ulaştırılmıştır. Bunun dışında köyde devlet tarafından yatırım yada yardım yapılmamıştır.

Kültürleri;

Bu köyün gelenekleri ve görenekleri, her ne kadar çok kesimli insanların karışımı ile meydana gelmişse de buradaki insanların aynı köken olması onları birbirlerine bağ olarak çok iyi kenetlemiştir. Aynı köken oldukları için inanç konularda birbirlerine çok bağlıdırlar. Ve inançlarını yürütme konusunda asla zorluk çekmemektedirler. Misafirperver oluşları, dostluklarında çok iyi dostluk bağlarının olduğunu aralarında her ne kadar bu bağları bozan insanlar olsa bile köy halkının geneli bu konulara karşı sağduyu davranıp bu tür insanları aralarından bertaraf etmektedirler.

1966 depremine ait 40 hane'nin konut temelleri atılmıştır. Köye gelen sulama Kanalı’nın ETÜD ve PROJESİ yapılmıştır, 2009 Yılında ihaleye çıkarılacaktır. Mezarlığımızın etrafı çit ile çevrilmiş, fidanlar dikilmiş ve çeşme yapılmıştır.

Köyümüze ait olan YAYLA’NIN KARANLIKDERE mevkiinde GÖLET için müracaat yapılmıştır.  

C-  COĞRAFİ DURUMU :                                               

1. Komşu Köyler       :      Ovakozlu Köyü, Kızmuş Köyü, Toprakkale Köyü ve İsmail Köyüdür.

2. Erzurum İline Uzaklığı;      152 Km

3. Hınıs İlçesine uzaklığı:         15   Km

4. Ekonomi Durumu      :              Hayvancılık ve Tarımcılıktır.

5. İklimi                           :           Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6. Akarsuları                   :

7. Enlem ve Boylamı      :

D-  HİZMET DURUMU       :

1- Elektrik                       :  1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur.

2- Su  Durumu          :        Köy ; 1984 'te 3 adet  içme suyu çeşmesi yayladan getirilen su ile tüm evler suya kavuşturulmuştur. 2008 de ise güzel dere  den getirilen şebeke suyu ile herkesin evine su alma olanağı sağlanmıştır.

3- Yol durumu          :        Asfaltlanmış ve kullanılabilecek halde

            4- Ulaşım Durumu  :      Ulaşımlarını köydeki servis araçlarını kullanarak yapmaktadırlar. Bu servis aracı; köy halkındaki kişilerden birisine ait olup, acil ihtiyaçlar dışında, haftanın belirli günlerinde Hınıs a gidip gelmektedir.(Cuma ve Pazartesi günleri)

 

5- Kanalizasyon Durumu :               Vardır. 2008 de köyde kanalizasyon çalışmaları yapılmıştır.

6- Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu? :   Yoktur

7- Okul  Var mı/Yok mu?             :    Vardır .1962 Yılından eğitim ve öğretime açılmıştır. Halen Eğitim ve Öğretimine devam etmektedir.

8- PTT var mı/ Yok mu?               :    Yoktur.

9- Telefon                                        :     Vardır.  Şehirler Arası kodu  (0442…..)

E- YAŞAM DURUMU    :

1.      Nüfusu                   :                  300 ve 350  (2008)

2.      Aşiretler                 :   

Köydeki aşiretler; Lolan, klasuslar, Balabanlar, Abdalanlar, Hormekanlar, Şadiler ,Beğanlar, Babamansurlar ve Kımşorıklılar aşiretleridir. Hınıs köylerin arasında tek kalabalık aşiretlere sahip ÇAMURLU  Köyüdür. Bu aşiretlerin  1950 lerden bu yana   birbirileri ile çok iyi komşuluk yapmışlar ve geçinmişler, birbirlerinden kız alıp vererek musahip ve kirve olarak  birbirlerine kenetlenmişlerdir. Bu aşiretler arasında hiç bi zaman husumet olmamıştır, halende saydı ve sevgi çerçevesinde komşuluk ve akraba ilişkilerini sürdürmektedirler.

  

3.      Köyde hali hazır oturan hane sayısı:   300 ve 350 kişidir. Şehirlere göç edenler ise; 

Köy halkın en çok yerleşik olduğu yerler, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, İzmit, Erzurum ve Avrupadır.  Köyde genelde göçün başladı yıl olan 1967 ve 1968 yıllarıdır.

4.      Köyde şimdiye kadar kullanılan soyadlar : Akgünr,Çakal, Bozkaya, Balıkçı,Elmas, Çimen, Tepe, Karaduman, Akçaylar, Turan, Öztürk, Yabalık, Oban, Koçak, Sağlam, Yıldız, Hocaoğlu, Yılmaz, Çelik, Akar, Demir, Akyüz, Başboğan, Atalay, Güler, Öner, Doğan ve Bulut Soyadlarıdır.

5.      Okur yazarlık oranları     : % 80 dir.

F – YÖNETİM DURUMU: Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

  

1.     Mehmet ÇİMEN(1964)

2.     Kekil KAYA(1969)

3.     Cemal KILIÇ(1974)

4.     Rıza ÖZTÜRK(1979)

5.     Ali AYDIN (1984)

6.     Kerim DUMAN(1989)

7.     Mehmet ÇELİK(1994)

8.     Ali BOZKAYA (1999)

9.     Ali BOZKAYA (2004)

10.     Ali BOZKAYA (2004)

11.     Bedirhan AKGÜN(2009)

 1-  Kaynak : KERİM    KARADUMAN       CEP NO  : 0532  678  89  02

2- Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Çamurlu Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.Hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır.

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)