-

Erzurum Hınıs Köyleri / Dağçayırı

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı:  DAĞÇAYIR KÖYÜ

Eski Adı  KAWAR KÖYÜ

B -TARİHÇESİ:

Dağ çayır köyün tarihçesini bilen veya konu hakkında bilgisi olan kişilerin bize göndereceği bilgiler sitemizde kendi adı kaynak gösterilerek yayınlanacaktır. Köy muhtarından aldığımız bilgiler aşağıya çıkarılmıştır. Bunun dışındaki bilgiler, bilgisi olan değerli okuyucularımız tarafından gönderildiği anda hemen yayınlanacaktır.

Genelenek ve göreneklerimizle birlikte örf ve adetlerimize de çok bağlıyız. Köyümüz dini konuları bakımında hepsi Müslüman olup, aynı inanış ve görüşler doğrultusunda hareket eden ve aynı kültürümüzle yaşamlarımızı sürdüren aileleriz. Köyün muhtarı olarak, köyümüzün gerek hizmet ve gerek faaliyet konularında köyler arasında önde olmasını istemekteyim. Ancak gerekli desteği Devletten alamadığım için hep bunun ezikliğini çekmekteyim.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler:  Ünaldı, Uluçayır, Seçme, Çilligöl ve Tipideresi  köyleriyle  çevrili bir köydür.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  182 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:   32 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vazgeçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Yoktur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği:   2144 mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik: 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş ve köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur. Ancak köyümüz dağ eteğinde olduğu için köyümüze elektrik getiren nakil direkleri aşırı fırtına ve yoğun kar tipi den zaman zaman devrilmektedirler. Bizler bu devrilen bu direklere yapacağımız bir şey olmadığı için çalışmalar konusunda ilgili yetkililerle görüşerek sorunu çözmeye çalışıyoruz. Ancak gelen yetkililer ise devrilen direklerin bulunduğu yerlere, ağır kış şartlarından dolayı yaklaşamadıkları için. Köyümüzde elektrik kesintisi uzun süre devam etmek zorunda kalır.

2.       Su Durumu:  Vardır. Köyün her evine su çekilmiştir. 2007 yılından beri vardır. Ancak ağır kış şartlarından dolayı birçok evimize su çıkmamaktadır. Sebebiyse suyun borularda donmasıdır. Bu sorun genelde dağ etek köylerinden olduğu gibi ilçeden de yaşanmaktadır.

3.       Yol durumu: Yol konusunda çok sıkıntı çekmekteyiz. Hele kışın ve yağmurlu günlerinde çok sorun yaşamaktayız. B u konuda gerekli girişimlerimiz oldu ve sonuçlarını bekliyoruz. Bu bekleme süremizin ne kadar olacağını da bilemiyoruz.

4.       Kanalizasyon Durumu: Yoktur. Kanalizasyon sorunumuz, yıllardan beri var, köy kurulmuş kurulalı vardır.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yok. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.  

6.       Okul Var mı/Yok mu? Vardır. Okulumuz 2 öğretmen ve 45 öğrencisiyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Okulumuzun en büyük sorunu kanalizasyon sorunudur. Bu konuda yetkiler yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz. Bu konudan da gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık, Sonuç ve neticelerini beklemekteyiz. Ve ayrıca lojman sorunumuz mevcuttur.

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Köyde telefonumuz yoktur. Bu konuda çok zor durumdayız.

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 500, yazın 400 kişiye yakın olmaktadır.

  1. Aşiretler;  Bu konuda bilgim yok. Bilenler varsa bilgi gönderebilirler.
  2. Köyde: Okuma yazma oranı % 90 nın üzerindedir.
  3. Konutlar: Köyümüze konut çıkmadı. Konutların çıkmaması konusunda gerekli yerlere müracaatlarda bulundum. Ve kendilerinden aldığım cevap” Köyünüze zamanında 39 konut çıkmış ve bu konutların sahipleri kendi haklarını parasal olarak almışlardır, onun için köyünüze konut yapılmayacaktır.” Oluyor. Bu konuda çok mağduruz.
  4. Köyde hane sayısı: Yapılan konutlar hariç 52 hanedir.
  5. Köyümüzde göç edenlerin tümü büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Genelde İstanbul,  İzmir Manisa da yaşamlarını sürdürmektedirler.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

)

Kaynak: Şefik ORUÇ

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması yasaktır.

 Burhan KAYA

KAVAR  KÖYÜNÜ TANIMAYA VE TANITMAYA ÇALIŞALIM
   Köyümüzü bilmeyen veya köyümüze hiç gitmeyenler için bir yol haritasını birlikte çizelim.Umarım bu çalışmadan sonra köyümüzü hem tanımış hemde sevmiş olacaksınız.Çünkü köyümüz gerçekten görmeğe değer bir tabiata sahiptir.
     Hınıstan çıktınız,güney  istikametine doğru yani Muş yolunda önce yolüstü köyü,Tendürek köyü ve  Hamzabek komunda Muş yolundan sola ayrılmak zorundasınız. Ana caddeden köy yoluna girersiniz.Solunuzda demirci köyü var oraya uğ ramadan doğru devam ediyorsunuz karşınıza ilk köy çıkar burası Akgelin köyüdür,akgelini geçtikten sonra dik yamaçlı bir yol alırsınız 5 km  sonra ikinci köy olan Cilligöl köyüne varırsınız.Cilligöl köyünden sonra 4 km sonra KAVAR KÖYÜ karşınıza çıkar.Böylece Hınıstan başlayan yolculuğunuz köyümüzde son buluyor.Köyümüzün doğusunda Uluçayır köyü,batısında Ömer köyü ve Tipideresi köyleri yer alır.Güneyinde köy yoktur.Köyümüz Hamurpet Dağının tepesine yakın bir yerde kurulmuştur.Güney sınırları Bulanık ilçesi sınırlarıyla kesişiyor.
        Köyümüze hoş geldiniz.Şimdi köyümüzün fiziki konumunu tanıyalım.Köyümüz birbirine çok yakın iki mahleden oluşur.Bu sonradan oluşan mahallenin adı Kore mh.dir.l950 lerdeki Kore savaşlarından esinerek ozaman yeni yapılaşmalar olmuş ve adınada  Kore denilmiş.Köyün ortasında bir dere akar birde doğu tarafından kore mh.sine doğru akan küçük bir dere  ikisi köyün altında birleşir aşağıya doğru akar ve Halilçavuşta ırmakla birleşir.Köyümüzün toprakları hemen hemen tamamı sert taşlarla örtülmüş durumdadır.Köyün içi ağaçlarla kaplı güzel bir görünüm arz ediyor.
        KÖYÜMÜZÜN  üç tarafı çayırlarla kaplı yeşil bir manzaraya sahiptır.Tarla yok denecek kadar azdır.Tüm arazi sulak ve her tarafta kaynak sular mevcuttur.Hamurpe-
tin tepesinde köyün çok güzel yaylası yer alır.Yaylamızda çok soğuk sular akar.Zaten köyümüzün tüm suları kaynak olarakda yine köyün arazisi içinden çıkar bir kolu köyün içide diğeri Cilligöl köyüne doğru akar.Ormanlık alan hiç yoktur.Meyve ağacı yoktur.Bostanlık alan çoktur.Patatezi,mantarı meşhürdür.Geçim Büyük ve  küçük baş hayvan beslemekla yapılıyor.Köyün çok eski bir camii ve küçük bir okulu var.Yapılar taşla yapılmış olup genelde düz çatılı yapılardır.Yeni yeni binalar yapılmaya başlanmış,beton kullanılmmaya da başlanılmış durumda.Köyümüz havasıyla,suyuyla,yeşiliyle yaşanabilir güzel bir köydür.Görülmeğe değer.....selamlar

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)