-

Erzurum Hınıs Köyleri / Derince

KÖYÜN BİLGİLERİ  :

 

A-  KÜNYESİ:  

1.      Yeni Adı:            DERİNCE Köyü

2.     Eski Adı:            Feğri Köyü

B -  TARİHÇESİ:

Köy olarak; Doğu Anadolu Bölgesinden, Erzurum ilinin Hınıs İlçesine bağlı olan bir köydür. Köy adını köyden geçen derin dereden almaktadır. Köyün içinde geçen akarsuyun çevresine kurulu olan köy, eski zamanlarda köyün etrafında kurulu olan tepelerde diğer köylerle ticaret yapılmaktaydı. Köyün zenginleri yani toprak ağaları Hınıs ta yerleşik ve orada yaşamaktadırlar. Pek fazla şehirlere göç vermemiş bir köydür. Köy aşiret olarak köken Şeh Sait te dayanmaktadır. Köyün hakkında daha sonra elde edilecek bilgiler bu sayfada yer alacaktır. Ancak bizim Derince köy halkında en büyük isteğimiz köylerin tarihçeleri hakkında bilgi sahibi olan kişilerden alıp ve kendilerini kaynak göstererek bu sayfada yayınlamaktır amacımız. Onun için bilgi sahibi olan kişilerin bize vereceği bilgilerine ihtiyacımız vardır.

Kültürleri;

Bu köyün gelenekleri ve göreneklerine, örf ve adetlerine çok bağlıdırlar. Köyün tamamı Dimili Aşiretten oluşmaktadır. Dini inançları bakımından da aynı inanış ve görüşleri paylaştıkları içinde bu konudan da aralarında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

1966 depremine ait çıkan 28 adet konutun 5 adeti Hınıs ta yapıldı geriye kalan 23 konutun da yeri belirlendi onlarda 2010 yılında yapımına başlanılacaktır. Bu konuda Devletin bize verdiği bilgi bundan ibarettir. Köyde Sulama ile ilgili çalışmalar İl Özel idaresi tarafından ETÜD ve PROJESİ yapılmıştır, 2009 ve 2010 Yılları arasında ihaleye çıkarılacaktır.  Bu konuda ileriye dönük netice alır mıyız alamaz mıyız onu ileride göreceğiz. Ama biz Sulama konusunda işin peşini bırakmayacağız.

C-  COĞRAFİ DURUMU :                                               

1. Komşu Köyler         :    Alınteri, Mollakulaç,Pınar Köyü ve  Karaaağaç köyleriyle çevrili bir köydür.

2. Erzurum İline Uzaklığı;      158 Km

3. Hınıs İlçesine uzaklığı:         8   Km

4. Ekonomi Durumu      :              Hayvancılık ve Tarımcılıktır.

5. İklimi                           :           Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6. Akarsuları                   : Küçük bir dere

7. Enlem ve Boylamı      : 39 ve 41

8. Denizdeki yüksekliği  ;    1953   metredir.

D-  HİZMET DURUMU       :

1- Elektrik                       :  1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur. Köyümüzde yaz ve kış oturulan hane sayısı 14 olup, yazın hane sayısı yeni yapılan deprem konutlarıyla yükselmektedir.

2- Su  Durumu          :        Köy ; 2007 yılında Devlet tarafından köye su getirilmiş ve her evde kullanılmak üzere şebeke oluşturulmuştur. Bizim en büyük sorunumuz yazın su sorununu çok yaşamaktayız. Yazın Köyümüzde geçen Dere kurumaktadır. Bizler yetkililerden bu konuda çalışmalarını istedik, yetkililer gerekli çalışmalarını yaptılar. Kuyu yani sondaj için onay vermediler. Köyümüzün zemini taşlık olduğu için yer altı sularlından faydalanma olasılığımız yoktur.

3- Yol durumu:       Yolumuz Hınıs a yazın işler haldedir, kışın ise yağmur ve kar sularıyla çamur halindedir. Araç işlememektedir. Bu konuda gerekli olan yetkililere müracaatımız yapılmış ve sonucunu beklemekteyiz. Hınıs a köyümüze ait olan araçla gidip gelmekteyiz.

 

Bu gidiş ve gelişlerimiz genelde Cuma ve Pazartesi günlerinden gerçekleşmektedir. Bu günlerde köylü vatandaşlarımız genel ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Acil durumlarda köydeki servisimizden yararlanmaktayız.

            5- Kanalizasyon Durumu: Kanalizasyon sorunumuz haledilmemiştir. Bu konuda gerekli devlet kuruluşlarına müracaatlarımız yapılmış sonucunu beklemekteyiz.

6- Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu? :   Yoktur. Sağlık konusunda sorunlarımız vardır. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.

7- Okul  Var mı/Yok mu?             :    Vardır 1995 tarihinden buyana okulda eğitim ve öğretime devam etmektedir. Okulda 13 öğrenci eğitim görmektedir. Okul tam anlamıyla onarıma ve bakıma muhtaç durumdadır. Okulun çevresi dışa karşı korumasızdır.

8- PTT var mı/ Yok mu?               :    Yoktur.

9- Telefon                                        :     Vardır.  Şehirler Arası kodu  (0442…..)

E- YAŞAM DURUMU    :

1.      Nüfusu                   :                  Kışın 150, yazın 200 kişiye yakın olmaktadır.

2.      Aşiretler                ; Köyün halkı tümüyle Dimili  aşiretine bağlıdır..

  

3.      Köyde hali hazır oturan hane sayısı:   20 civarında hane mevcuttur. Şehirlere göç edenler ise; Köy halkın en çok yerleşik olduğu yerler, İstanbul ve İzmir dedirler

5.      Okur yazarlık oranları: Kadınlar % 10 Erkeklerde %30

F – YÖNETİM DURUMU: Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

  1. Mehmet KAYA (2009)

2.   Yahya TAŞ (2004)

3- Ahmet GÜNEŞ

 Kaynak:  Mehmet KAYA

ARAŞTIRMALAR; BURHAN KAYA

2- Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Acar Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.Hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yapılması yasaktır.

Burhan KAYA

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)