-

Erzurum Hınıs Köyleri / Elmadalı

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı:  ELMADALI KÖYÜ

Eski Adı   SEVİKKÖYÜ

B -TARİHÇESİ:

Köyümüzün dışında 2007 yılından başlayıp 2008 yılında kısmen 2009 yılında ise tamamı biten konutlarının faaliyete geçmesiyle birlikte köylülerimiz konutlarına taşınmışlardır. Eski köy yerleşimi ise harabeye terk edilmiştir. Ve burada tam anlamıyla yaşam durmuştur. Yeni yapılan konutlarının da kanalizasyon ve bazı sorunları vardır. Bunlar tamamlandıktan sonra köy yerleşimi tamamıyla buraya yerleşecektir.

Genelenek ve göreneklerimizle birlikte örf ve adetlerimize de çok bağlıyız. Köyümüz dini konuları bakımında hepsi Müslüman olup, aynı inanış ve görüşler doğrultusunda hareket eden ve aynı kültürümüzle yaşamlarımızı sürdüren aileleriz. Köyün muhtarı olarak, köyümüzün gerek hizmet ve gerek faaliyet konularında her türlü hizmete layık bir köydür. Bu konuda gerekli çalışmalarımı yapmaktayım. Ama bu çalışmalarımın verimli olması için devletin bize vereceği desteğe bağlıdır.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler:  Toraman, Akgöze, Divanhüseyin, Şahverdi, Ağaçkorur, Alınteri ve Alıkırı  köyleriyle  çevrili bir köydür.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  178 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:   28 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vazgeçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Yoktur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği:   1806 mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik: 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş ve köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur.

2.       Su Durumu:   Su Vardır. Köyün her evine su çekilmiştir. 2008 yılında Devlet ve Köy işbirliği ile köyümüze su getirildi…

3.       Yol durumu: Yol konusunda çok sıkıntı çekmekteyiz. Hele kışın ve yağmurlu günlerinde çok sorun yaşamaktayız. Bu konuda gerekli girişimlerimiz oldu ve sonuçlarını bekliyoruz. Bu bekleme süremizin ne kadar olacağını da bilemiyoruz.

4.       Kanalizasyon Durumu: Kanalizasyonumuz Yoktur. Kanalizasyon sorunumuz, yeni yapılan konutlarla çözülecektir. Bizim yetkililerden aldığımız bilgiler bu doğrultudadır… Bu konuda gerekli müracaatlarımız yapılmıştır.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yok. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.  

6.       Okul Var mı/Yok mu? Vardır. Köydeki okulumuz 2 öğretmen ve 30 öğrencisiyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Okulumuzun en büyük sorunu kanalizasyon sorunudur. Bu konudan da gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık, Sonuç ve neticelerini beklemekteyiz. Ve ayrıca lojman sorunumuz mevcuttur. Ve okulumuz eski köyümüzde yerleşiktir.

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Telefonumuz var, ama eski köyde olup, Yeni yerleşke yerimiz olan konutlara taşınması için gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Sonucunu beklemekteyiz.

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 200, yazın 350 kişiye yakın olmaktadır.

  1. Aşiretler;  Köyümüz DIMLI Aşiretindedir.
  2. Köyde: Okuma yazma oranı % 70 nın üzerindedir.
  3. Konutlar: Köyümüze 52 konut çıktı bunların hepsi köyün dışındaki bir yere yapıldı. Konutlar, 2007 yılından başlayıp, 2008 yılında kısmen, 2009 yılında ise tamamı biten konutlarının faaliyete geçmesiyle birlikte köylülerimiz konutlarına taşınmışlardır
  4. Köyde hane sayısı: Yapılan konutlar hariç 25 hanedir.
  5. Köyümüzde göç edenlerin tümü büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Genelde İstanbul,  İzmir Manisa da yaşamlarını sürdürmektedirler.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Mahmut DUMLU(2009)

2.       Sadık DUMLU(2004)

3.       Necmettin DUMLU(1999)

4.       Fahrettin DUMLU (1984)

Kaynak: Mahmut DUMLU

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması yasaktır.

 Burhan KAYA

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)