-

Erzurum Hınıs Köyleri / Erbeyli(Tirkiş)

Erbeyli (Tırkiş)

Erbeyli (Tırkiş) Köyü Erzurum Hınıs ilçesinden 18 km uzaklıkta ve güneyinde yer alır. 1 mezrası 20 -30 haneli yaklaşık 200 -300 nüfuslu ilçemizin en güzel, küçük ve şirin bir köydür. Köyde alt yapı ve içme suyu mevcut olup bir adet 40 öğrenci kapasiteli ilköğretim okulu, köy camisi, imam evi bulunmaktadır.

Erzurum- Muş karayolu üzerinde ve Halilçavuş Beldesine 3 km uzaklıktadır. Köyün yolu asfaltsız olduğundan ulaşımda zorluklar yaşanmaktadır. Genelde köy... Erbeyli (Tırkiş) Köyü Erzurum Hınıs ilçesinden 18 km uzaklıkta ve güneyinde yer alır. 1 mezrası 20 -30 haneli yaklaşık 200 -300 nüfuslu ilçemizin en güzel, küçük ve şirin bir köydür. Köyde alt yapı ve içme suyu mevcut olup bir adet 40 öğrenci kapasiteli ilköğretim okulu, köy camisi, imam evi bulunmaktadır.

Erzurum- Muş karayolu üzerinde ve Halilçavuş Beldesine 3 km uzaklıktadır. Köyün yolu asfaltsız olduğundan ulaşımda zorluklar yaşanmaktadır. Genelde köy sakinlerinin büyük bir kısmi tarım, hayvancılıkla uğraşırlar. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı köyde okuma yazma oranı diğer köylere göre fazla olduğu görülmektedir. Özelikle Yüksek öğrenim gören kişi sayısının fazla olması ile adından söz edilen bir köydür. Ailede çalışan genelde erkekler olmasına rağmen bazen bayanlarında hafif islerde çalışıldığı görülmektedir. Genelde bayanların ev hanimi veya ev kızı olduğu görülmektedir. Kültürel yaşantıya soğuk iklime göre yön verilir. Yaz aylarında zamanla yarışılarak kış hazırlığı yapılmaktadır. Bir kaç yıl öncesinde elektriksiz soğuk kıs gecelerinde Kürt geleneği gereği masallar anlatılarak ve söylenerek geçirildiği söylenilmektedir. Ayrıca bu uzun gecelerde genç kızların ise el sanatları ile çeyizlikler hazırlamaktaydılar.

Genelde tüm Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi kırsal kesimlerinde olduğu gibi yapılar toprak ve taş evlerden yapılmıştır. Son yıllarda modern evlerin (betonarme) hızla çoğaldığı gözlemlenmektedir. Erbeyli (Tırkiş) köyünde sadece 40-50 öğrenci kapasiteli İlk Öğretim Okulu bulunmakta olup, Eğitim ve öğretimde sıkıntıların çekildiği görülmektedir. Genelde her yıl öğretmen atama sıkıntısı görülmekte ve çoğunlukla vekil öğretmenlerle eğitim sürmektedir. Ayrıca söz konusu ilköğretimin ısınma, yapı, derslik, araç -gereç sıkıntısı çekilmektedir. Isınma sorununu köyün öğrencilerinden toplanan odun tezekler ile çözülmektedir. Köyde ortaokul ve lise bulunamadığından dolayı genelde ortaokula ve liseye devam eden öğrenci sayısı %30-40 civarındadır. Mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmı Hınıs Y.İ.B. da eğitimlerine devam ediyorlar.

Sosyal yasam anlamında köyde herhangi bir aktivite olmamaktadır. Köyün herhangi bir toplantı evi, misafirhanesi, kütüphanesi, çarsısı, dükkân ve manavı, bulunmamaktadır. Bu anlamda sadece aksamları uygun evlerde yaşa göre sohbetler yapılmaktadır. Gerçi son yıllarda ekonomik anlamda cimrileşen köylüler bu geleneği de yok etmek üzereler.


Bilgi: Metin CANLİ

 Köyün sayfasına konan Fotoğraflar için Metin Canlı ve Erkan CANLI ya çok teşekkür ediyoruz. www.hinisinsesi..com

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)