-

Erzurum Hınıs Köyleri / İsmail

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı:  İSMAİL KÖYÜ

Eski Adı:   İSMAİL KÖYÜ

B -TARİHÇESİ:

Kuderi ailesine mensup 3 Kardeş yani Dedelerimiz  Irak Musul’ dan gelip  Bingöl’ün  Solahan ilcesine yerleşirler. Daha sonra bu kardeşlerden Osman Hınıs’ın Suvaran Köyüne, Narman ve diğer kardeş ise Ağrı  ilinin Eleşkirt ilçesine yerleşir. Osman Hınıs’ta istediğini bulamaz ve oradan da Erzurum/Karayazı ilçesine yerleşir. Fakat Osman  Hınıs’la bağlantısını kesmez. Tahminen 1800 yıllarında Osman Hınıs ta iken Ali Ağa ile tanışır ve akraba oldukları için Ali Ağa ona Cakmak Köyüne yerleşmesini önerir. Osman Bey kendisi Karayazıda kalır oğulları olan Hacı Yusuf, Eyüp ve Hasan han Cakmak köyünden ikamet etmeye başlarlar.Daha sonra Osman Beyin çocukları da dağılmaya başlarlar. Haci Yusuf Ismail(Gomik’a) Köyüne, Eyüp Bayır(Pornak) köyüne yerleşerek buralarda yaşamlarına devam ederler. İsmail Köyün adı ise,  Hacı Yusuf’un oğlu İsmail’in adını kaldı köye verirler. 1984 te Cakmak Köyünden ayrılarak Muhtarlık olur. 1984 yılında yapılan seçimle İsmail Köyü ilk muhtarına kavuşur.Ve İsmail Köyü 1984 yılından bu yana köy olarak anılır.

 Bu yıllardan önce Çakmak köyüne 1984 yılına kadar bağlı kalır. İsmail beyin kurduğu bu köy 1800 yılından 1984 yılına kadar Çakmak köyün yönetimi ile yönetildi. Daha sonra İsmail Beyin soyundan gelenler kendi köyüne kavuşmak için gerekli mercilere müracaatlarını yaparlar. Devletin mercileri, İsmail Köyün muhtarlığı, bir sonraki seçim olan 1984 yılına kadar ÇAKMAK köyün Muhtarlığına bağlı kalmak şartı ile İsmail Köyü tam anlamıyla ayrılır. Çakmak Köyün yönetimindeki 1.nci aza İsmail Köyüne verilir. 1984 seçimine kadar böyle yönetim devam eder. 1984 yılın da yapılan genel seçimle köyün ilk muhtarı Ali EROL olur. Bu olaydan sonra İsmail Köyün kuruluşu bu muhtarlıktan sonra resmileşir.

Genelenek ve göreneklerimizle birlikte örf ve adetlerimize de çok bağlıyız. Köyümüz dini inançları bakımında hepsi aynı inançlara sahiptirler. İnanç ve kültürel yaşamlarımızdan ödün vermeyen bir köyüyüz.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler:  Akbayır, Çakmak, Çamurlu,, Erence, Çaltili ve Dündar köyleriyle  çevrili bir köydür.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  168 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:   18 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vazgeçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Yoktur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği:   2185 mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik: 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş ve köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur.

2.       Su Durumu:   Köye su getirme çalışmalarımız 2006 yılında başladı ve aynı yıl bitti. Köyümüzde şu anda su şebekesi mevcuttur.

3.       Yol durumu: Yol konusunda çok sıkıntı çekmekteyiz. Hele kışın ve yağmurlu günlerinde çok sorun yaşamaktayız. Yolumuzun kumlanmasına rağmen kışın ve yağmurlu günlerde sorunumuz devam etmektedir.

4.       Kanalizasyon Durumu: Kanalizasyonumuz vardır. 2009 yılında kanalizasyon sorunumuz çözüldü. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yoktur.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yoktur. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.  

6.       Okul Var mı/Yok mu? Vardır. Okulumuz 3 öğretmen 58 öğrenci ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Okulumuzda tek sıkıntımız sınıf yetersizliğidir. Biz köy muhtarı olarak bu konudaki sıkıntımızı ilgili devlet yetkililerine müracaatlarımızı yaptık. Sonucunu beklemekteyiz.

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Telefonumuz vardır.

Köyün muhtarı olarak, köye gelecek hizmetlerin yapılması konusunda elimden gelini yapmaktayım. Yapılacak hizmetlerin takipçisiyim. Köy hizmetleriyle ilgili en büyük sorunum, Devletin köye hizmet getirme konusunda yeterince eğilmemesidir.

 

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 400, yazın 600  kişiye yakın olmaktadır.

  1. Aşiretler;  Köyümüz Dimly Aşiretindedir.
  2. Köyde: Okuma yazma oranı % 80 nın üzerindedir.
  3. Konutlar: Köyümüze 28 adet konut çıkmıştı Bu konutlar 2005 yılında gelen İPTAL emriyle köyümüzde Deprem konutları yapılmadı. Yapılan araştırmalara göre konut sahipleri konut paralarını almışlar denilmektedir. Bu ne derece doğru bilinmemektedir. Köyde hane sayısı: Yapılan konutlar hariç 65 hanedir.
  4. Köyümüzde göç edenlerin çoğu dış ülkelerde (Almanya ve Fransa’dadırlar.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Harun EROL (2009)

2.       Sabri KAYA (2004)

3.       Ali EROL (1999)

4.       Ali EROL (1994)

Kaynak: Harun EROL

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması yasaktır.

 İkinci NOT ;  osman degıl ısmaıl dedemız ve 3 oglu solhandan göc etmısler hınısa gelmısler 3. narmandakıler osmanın oglu degıl osmanın amcası oraya gıtmıs .yanı ısmaıl dedemızın 3 oglu bırı HINISA bırı NARMANA  ve dıgerı ıse eleskırte yerlesmısler daha sonra narmandakı ler bırısı tokatın madas ( kabatepe) köyune yerlesır ...saygılarımla ben kuderı halkının tarıhçısı

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)