-

Erzurum Hınıs Köyleri / Ovaçevirme

Ova çevirme köyü 1930 dan sonraki dönemlerde tortum oltu ve Karadeniz’den gelen insanlarımız tarafından kurulmuş ve Hınıs’a 13 km mesafede bulunmaktadır. İlçemize yakın köyler arasında bulunan Ova çevirme, insanların dürüstlüğü ve mertliği ile bilinmektedir.

 Köyümüz eğitime çok büyük önem vermekte ve ilçede liselerde okuyan öğrencilerimiz okul birinciliği gibi dereceler yapmaktalar. Üniversitede okuyan birçok gencimiz eğitimine devam etmektedir. Sosyal aktivite yönünden de köyümüzün başarıları bulunmaktadır. Özellikle futbol konusunda ilçemizde ileri gelen köylerin başını çekmektedir. Köyün tek olumsuz yönü batıya göçün fazla olması ve askerliğini yapan gençlerin iş imkânı olmadığı için batıya gitmek zorunda kalmalarıdır.

Köyümüzdeki derelerde balık tutma keyfini hiçbir şeye değişemezsiniz. Köyümüzün bu güzellikleri yanında insanlarını o sımsıcak tavırları köyün güzelliğine bin kat güzellik katıyor.Ama inanıyorum ki köyümüzü ilk kez gören insanlarda böyle düşünecek..

 

Yıllar öncesinde Ova çevirmede doğan büyüyen ova çevirme İle bütünleşen insanların işsizlik nedeniyle göç etmesinden dolayı köy nüfusu %75 azalmış kalanlar ise yaşlı ve meslek edinememiş gençlerden oluşmaktadır. Ama son iki üç sene içerisinde köydeki hareketlilik şehirdeki Ovaçevirmelilerin de dikkatini çekmektedir. Köyde kurulan S.S Ova çevirme Tarım ve Kalkınma Kooparatifi Mustafa Akkıran başkanlığında devam etmekte ve kooparatif sayesinde 142 adet simental cinsi inek köy halkına uygun kredi sistemi ile hibe edilmiştir.Böylece süt sığırcılığı köyde gelişmekte ve kooperatifin mandıra yapma çalışmaları sürmektedir.Ayrıca tarım bakanlığının 1000 köye 1000 tarımcı projesinde Ovaçevirme erzurum’daki 12 pilot köyden biridir.Köy ayrıca televizyonlardaki bazı dizilere ve programlarada ev sahipliği yapmıştır.Köy camisi Halil TAŞCI önderliğinde temizlenmiş iç duvarları ahşapla kaplanmış alçı çekilmiş, boyanarak ısıtma sistemi ve minaresi yaptırılmıştır.Gurbetteki Ovaçevirme insanı ne kadar uzak olsak da o köy bizim köyümüz. Köy halkı kadar bizde hizmet edersek köyümüze Ovaçevirme’nin Türkiye çapında ismini duyuracağına inanıyorum. Lütfen bir tuğlada sen koy...

Köyümüzün web adresi: http://www.ovacevirme.com

                                      Kaynak: Harun TAŞCI
  
  
OVAÇEVİRME KÖYÜ WEB SİTESİ FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR..
             Yaklaşık iki yıldır Erzurum’daki ve gurbetteki Ovaçevirme’lilere hizmet veren ve Ova çevirme köyünü dünyaya tanıtan www.ovacevirme.com web sitesi her geçen gün büyümekte ve faaliyetlerine devam etmektedir.
            Ova çevirme’li iş adamlarının desteği ile açılan köy sitesinde köydeki yaşam resimlerle anlatılmakta, yeni doğan çocuklar, cenaze ve düğün haberleri anında yayınlanmakta köy ile ilgili video kayıtları arşivden indirilebildiği web sitenin forum sayfalarından Ova çevirmeli hemşerilerimiz özlem giderip paylaşımda bulunabilmektedirler.
           Günlük istatistiklerinde yüzün üzerinde kullanıcının ziyaret ettiği köy sitesi, hayata geçirmek istediği köyden canlı yayın projesi içinde destek arayışlarını sürdürmektedir. 
 
Kaynak ; Harun TAŞÇI
 
Bu bilgi birikimini bizimle paylaşan değerli dostum Harun TAŞÇI ya teşekkür eder sitesinden ve hayatından kendisine başarılar dilerim.
                                                                                      Burhan KAYA
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)