-

Erzurum Hınıs Köyleri / Parmaksız

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı: Parmaksız Köyü / Yukarı ve Aşağı Parmaksız köyü

Eski Adı:  Parmaksız Köyü

B -TARİHÇESİ:

Tarihi Parmaksız köyü mezar yapılarındaki tahmini verilerle çok eski bir geçmişe sahip gözükmektedir. Yapılan tahminlere göre adını ilk göç eden parmaklarından biri eksik olan değerli bir zattan almıştır. Çok büyük göç verdiğinden nüfusun yoğunluğu dışarıdadır. 1980' li yıllarda 1966 Varto depreminden dolayı Erzurum-Muş Karayolu Şoraklar mevkisinde yapılan deprem konutlarına genç nüfusunu transfer ederek yukarı ve aşağı Parmaksız Köyü olarak ikiye bölünmüştür. Ayrıca köyden ayrılarak kendi arazilerine 1975' de yerleşen Cevdet ve Necdet kardeşler tarafından kurulan 3 haneli Necdet mezrasını da bünyesinde barındırır.


Kültür Köy İslami geleneklere bağlı dindar bir yapıya sahiptir. Köy halkı Kürtçe ve Türkçe olmak üzere farklı iki dil konuşmaktadırlar. Folklorik anlamda hem Kürtlüğün hem de Türklüğün etkisi altındadırlar.Parmaksız köyü kendine has şivesiyle bölgede farklı bir köydür..En meşhur yemekleri arasında ayran aşı, içli köfte ve patile denen yemekleri sayabiliriz. Köyün erkeklerinin birçoğu gününü ilçede geçirmekte ancak buna rağmen köy işlerinde kesinlikle kadınlar çalıştırılmamaktadır. Köy halkı gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler: Söğütlü Köyü, Çamurlu, Ketenci, Toprakkale ve Akören Köyleriyle çevrilidir.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  143 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:  5 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ve köy ilçede ekonomik olarak ciddi bir paya sahiptir. Köyde Abdülmecit DİLER'in yetiştirdiği Elmalar hoş koku olarak mükemmel tada sahiptir.  Son yıllarda komşu köyü Ortaköy’de yetişen Şeker fasulyesi üretimine ağırlık verilmiştir. Ulaşım gıda giyim sektöründe söz sahibidir

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Küçük bir dere

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8. Denizdeki yüksekliği;.

8.       Denizden Yüksekliği :

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik: 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur. Köyümüzde yaz ve kış oturulan hane sayısı 14 olup, yazın hane sayısı yeni yapılan deprem konutlarıyla yükselmektedir.

2.       Su Durumu: Köy; 2008 yılında Devlet tarafından köye su getirilmiş ve her evde kullanılmak üzere şebeke oluşturulmuştur. Bu konuda sorunumuz yoktur.

3.       Yol durumu: Köyümüzün Yukarı Parmaksız Bölümü, Erzurum-Hınıs ana yolu üzerindedir. Asla sıkıntı çekmemekteyiz.. Aşağı Parmaksız Bölümü ise,  yolu işler haldedir. Kışın ise yağmur ve kar sularıyla çamur halindedir. Ama fazlaca zorluk çekilmemektedir.

4.       Kanalizasyon Durumu: Kanalizasyon sorunumuz kısmen haledilmiştir. Tamamı haledilmesi için gerekli devlet kuruluşlarına müracaatlarımız yapılmış sonucunu beklemekteyiz.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Vardır. Sağlık evimiz yoktur. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.

6.       Okul Var mı/Yok mu?: Vardır. iki ilköğretim birinci kademe (1.2.3.4.5.)okulu vardır Her iki okuldada kesintisiz Eğitim Öğretim devam etmektedir. Yukarı parmaksızda 1 aşağı parmaksızda 1 olmak üzere 2-3 derslikli iki okulu mevcut olup 5 yıl eğitim verilmektedir 1983te yapılan okul o tarihten beri eğitim ve öğretime devam etmektedir.

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur.

8.       Telefon :  Vardır. Şehirler Arası kodu(0442…..)

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 952, yazın 1200  kişiye yakın olmaktadır.

2.       Aşiretler; …………….

  1. KöydeOkuma yazma oranı %95'in üzerindedir. Parmaksız köyü halkı 2007 genel seçimlerinde birliktelik örneği vererek Öğretim üyesi Dr. Saadettin AYDIN’I Ak Parti'den köyün oylarının tamamını vererek Milletvekili seçmiştir. Bürokratlar; 2 makina, 1 kimya mühendisi,1 Metalurji Mühendisi, 1 Kadın Albay, 1 bin başı, 1 bankacı, 1 hava üsteğmen Ayrıca 3 Doktor,1 eczacı,1 Hukukçu,1 kimyager,10 Polis, Subay, 10 öğretmen yetiştiren bir köydür. Köyün insanları birbirlerine bağlı, imece usulü ile yardımlaşmanın ve ortak çalışmanın yoğun görüldüğü HINIS'ın en büyük köylerinden biridir. Köyümüzün yaklaşık 300 hanesi İzmir ve diğer büyük illerde yaşamaktadır.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Musa YILDIRIM (2009)

2.       Remzi ÖZOĞUL(2004)

3.       Remzi ÖZOĞUL(1999)

4.       Mehmet Reşit YILDIRIM(1994)

5.       Ahmet DOĞAN(1989)

6.       Ahmet DOĞAN(1984)

Kaynak: Abdullah AYDIN

Merhaba Burhan Bey;

Köylere gösterdiğiniz ilgi ve alaka ile Köyümüze ait bilgilerin yayınlamanız için sizlere gönderiyorum. Hınıs adına gösterdiğiniz ilgi alaka yanında  fedakârlığınıza teşekkür ediyorum.

Bende; www.hinisinsesi.com. Sitesine ve köyünüzün sayfasına kazandırdığınız bu değerli bilgilerinize teşekkür ediyor. Sevgi ve saygılar sunuyorum.

Burhan KAYA

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması  yasaktır.

 Burhan KAYA

 

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)