-

Erzurum Hınıs Köyleri / Akören

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı:  AKÖREN KÖYÜ

Eski Adı:   AKÖREN KÖYÜ

B -TARİHÇESİ:

Akören köyün kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, köy iki aşamalı olarak kurulduğu söylenmektedir. Birinci kuruluş aşamasında yaşam tam anlamıyla sağlanmadığı için yerleşim yapılmamıştır. Yapılmışsa da çok kısa süreyle yapılmıştır. Köy halkının özverileriyle köy ikinci kere yaşama açılmış ve köyün içinde tam yerleşme sağlanmıştır. Köyde Abdo ağa bunu gerçekleştirdikten sonra köy o zamandan bu zamana kadar yerleşime devam etmektedir.

Akören Köyü, Akdağ ve Arap dağlarıyla çevrili Erzurum&Muş yoluna 1 km mesafededir. Hınıs’ın kuzey- batısında Erzurum-Hınıs karayolu üzerinde Gedik mevkiinde ve genişçe bir meraya sahip olan Akören köyü Hınıs köylerin içinde gelişimi en hızlı devam eden bir köydür. Köyümüzün Bindari ve Soğlu adında iki mezrası mevcuttur.

 

AKÖREN Köyünde İçme ve Sulama Suyu için Projelendirme çalışmaları yapıldı.

Erzurum İl Özel İdaresi İL Genel Meclisinin 2009 YILI AĞUSTOS Ayında aldıkları kararların 6.ncı Maddesi uyarınca, AKÖREN köyünün sulama ve içme suyunun köye getirilmesi için, gerekli projelendirme ve yer keşif işlemleri Ekim 2009 tarihinde İnşaat Mühendisi Kurban YILMAZ ve ekibi tarafından yapıldı.

Bu çalışmaları bizzat takip eden Akören Köyü Muhtarı Zülküf BÜYÜKER, “ Bizim köyde bu tür çalışmaların yapılması bizi memnun etmektedir. Köyümüzde, gerek ulaşım,  gerek güvenlik ve gerekse elektrik ve su sorunları olsun bizim bu hizmetlerden dolayı sorunumuz yoktur. Ama bizim hizmet olarak en çok istediğimiz, köyümüze sağlık ocağının kurulmasıdır.

Akören Köyü, Hınıs köylerin içinde en hızlı gelişen bir köydür. Köyümüzde internet cafe bile mevcuttur. Sağlık ocağının kurulması halinde köyümüze bağlı iki mezra ile birlikte 12 köyde sağlık konusunda hizmet görecektir.

Erzurum Valiliği/ İl Özel İdaresi tarafından, bu tür çalışmalar devam edecektir. Bu çalışmalar yapılırken, öncelikli olan bölgeler ele alınarak yapılacaktır.

Genelenek ve göreneklerimizle birlikte örf ve adetlerimize de çok bağlıyız. Köyümüz dini konuları bakımında hepsi Müslüman olup, aynı inanış ve görüşler doğrultusunda hareket eden ve aynı kültürümüzle yaşamlarımızı sürdüren aileleriz.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler: Tanır, Parmaksız, Ketenci ve Akbayır  köyleriyle  çevrili bir köydür.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  140 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı:   16 Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vazgeçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Yoktur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği:   mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik : 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş ve  köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur.

2.       Su Durumu:  Vardır. Köyün her evine su çekilmiştir. 2002 yılından beri vardır.

3.       Yol durumu: Yolumuz Muş&Erzurum yoluna 1 km mesafededir.

4.       Kanalizasyon Durumu: Yok.. Bu sorunumuz inşallah konutlarımızın tamamlanmasıyla birlikte çözüme ulaşacaktır. Bu konuda yetkililerden söz almışız. Bunun sonucunu beklemekteyiz.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yok. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.  

6.       Okul Var mı/Yok mu? Vardır. Okulumuz 2 öğretmen ve 35 öğrencisiyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Okulumuzun en büyük sorunu kanalizasyon sorunudur. Bu konuda yetkiler yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz. Bu konudan da gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık, Sonuç ve neticelerini beklemekteyiz. Ve ayrıca lojman sorunumuz mevcuttur..

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Vardır. Şehirler Arası kodu(0442…..)

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 250, yazın 400 kişiye yakın olmaktadır.

2.       Aşiretler;  GAVUROĞLU ve CİBRRİ  aşiretine mensubuz..

  1. Köyde: Okuma yazma oranı % 50 nın üzerindedir.
  2. Konutlar: Diğer bir sorunumuz ise, köyümüze yapılan 1966 Deprem konutlarıdır. Bu konutlar artık özelliğini tam anlamı ile kaybetmişlerdir. Hepsi yıkık haldedir. Bizim istediğimiz köyümüze yeni deprem Konutlarının yapılmasıdır.
  3. Köyde hane sayısı: Yapılan konutlar hariç 50 hanedir.
  4. Köyümüzde göç edenlerin tümü büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Genelde İstanbul,  İzmir Manisa da yaşamlarını sürdürmektedirler.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Zülküf BÜYÜKER(2009)

Kaynak: Zülküf BÜYÜKER

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması yasaktır.

 Burhan KAYA

NOT: İl Özel İdare İl Meclisinin Ağustos Ayı Toplantısından alınan Kararlardan Madde: 6 

6- 2009 Yılı İller Bankası Katkı Payı Programında bulunan 32 adet köyün kanalizasyon yatırımlarının yapılması için, İller Bankası Genel Müdürlüğünün gönderdiği ödeneğin üzerinde olan kısmının İl Özel İdaresi Bütçesinden karşılanması ve İl Özel İdaresince karşılanacak ödeneğinde ilgili İlçe Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması için İl Encümenine yetki verildi. Bu yetki, İl Genel Meclisinin 06.08.2009 tarihli birleşiminde aldığı kararla verilmiştir. Akören Köyünde kanalizasyon ve sulama su projeleri ile ilgili çalışmalar.

 

 
 
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)