-

Erzurum Hınıs Köyleri / Alınkiri (Abdalan)

ALİKIRI(ABDALAN) Köyü

Tarihçesi ; 

Abdalan köyün kuruyucuları Mehmet oğlu Muro, Ahmet oğlu Hüseyin ve Kamer oğlu Veli dir. Bu kişilerin kökenleri Orta Asya dan gelmedir. Türkiye de yerleşik oldukları Tunceli ve Elazığ da Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasından meydana gelen Çaldıran 1514 savaşından sonra, bu yörelerde yerleşik olan insanlar yerlerini terk etmek zorunda kalmışlardı. Bu göç sırasında bu üç arkadaş Erzincan a ve ondan sonrada Hınıs Tarafına yerleşmişlerdir. Yerleşim alanlarını seçerken, özellikle dağ eteklerini ve kuytu yerleri seçmişlerdir. Buralara yerleşmelerindeki amaçları ise, onlara düşmanlık besleyen insanların onları bulmamalarını sağlamaktır.

 Bu köy; Şah Hüseyin adında bir kişinin komuymuş. Daha sonra bu üç arkadaş buraya yerleşmeden önce, çevrede satın alacakları ve yerleşecekleri yerleri araştırmaya başlıyorlar. Ve kendilerine en uygun yer olarak Şah Hüseyin’in komundan karar kılıyorlar. Komu satın almak için bunların başlarını çeken Mehmet oğlu Muro çok uğraş veriyor. Muro’nun  amaç edindiği husus komun sahibi Şah Hüseyin’i kültür ve köken olarak kendisine yakın görmesi oluyor. Ve sonunda Şah Hüseyin i ikna ederek komu satın alıyor. Komun satın alınmasından sonra yanında gelen diğer arkadaşlarından Ahmet oğlu Hüseyin’i ve Kamer oğlu Veli ile Abdalan köyünü kuruyorlar.

Köyde yıllar geçtikçe kalabalıklaşıyor. Bu yoğunluk 1968 yılına kadar devam ediyor. 1968 yılından itibaren köyden şehre göçler başlıyor. Göçün sebebine gelince, aileler arası geçimsizlik ve bu geçimsizliği körükleyen dış köylerdeki insanların müdahale etmesidir. Asıl göçün yoğunluk kazandığı yıllar 1975 ve 1976 yıllarıdır. Bu göçün sonunda 1980 ve 1981 yılından tamamen köy boşalıyor. Köy tamam anlamı ile harabedir.

Köyün Hınıs’a uzaklığı 15 km

Köyde kullanılan soyadılar ; Ergün, Taner ve KAYA dır.

Abdalan köyü tamamıyla abdalan aşiretine mensup kişilerdir.

 

 ALIKIRI(ABDALAN) köyü ise, Abdalan köyü ile birleşik olup, Abdalan köyünden sonradan ayrılan iki kardeşten Bedirhan, Bedirhan komunu şu andaki adıyla Yayla konak köyünü kuruyor,  Zeynel ise ALIKIRI köyünü kuruyor. Zeynel in oğlu Veli den Ağçik ve Kudret adında iki kız dünyaya geliyor. Bunlar ŞADİ Aşiretine mensup kişilerdir.

Köy Hınıs tan uzaklığı 15 kmdir.

Okulu 1975 yılından kuruldu ve 1981 yılına kadar öğretime devam etti. Bu okul ayrıca Abdalan köyüne de hizmet etti. Abdalan köyünün 1981 yılından tamamen yok olması ile birlikte ALİKIRAN köyünden de öğrencilerin azlığı ile köy okulu tam anlamı ile kapandı. Bu okul şu anda 2004 yılından bu yana Kıymet ERGÜN adına tahsis edilmiş ve Kıymet Ergün ile birlikte iki aile daha kalmaktadır.

Köyde kullanılan soyadılar Ergün ve çoğunlukta olan GÖRER dir.Köy 1976 dan itibaren şehirlere göç vermeye başladı. Köyde hali hazırda oturan 4 hanedir. Köyün muhtarı olan kişi üç dönemdir aynı kişi seçiliyor. Bu köyün halkı en çok İzmir, İstanbul ve Konya Ereğli’sinde ikamet etmektedir.

Suyu 12/10/2008 tarihinden Şakir, Nihat ve Musa AŞIK’ar tarafından yapılan çalışmalarla DALASIPE den getirilen suyla köy içme suyuna kavuşmuştur.

 

 Bu çaluışmaları bizzat köyün içine giderek yaptım. Çalışmalarımla ilgili fotoğrafları  en kısa zamanda yükliyeceğim.

                                                            Burhan KAYA

Hüse zilfenin oğularında Ali nın çocuklarında Bedir ve Zeynel o köyde yaşamışlardır. Şu an kurulu olan Alikırı köyü yanı eski ismiyle goma keriyayı kendilerine bir nevi yayla ve hayvanlarını otlatma alanı olarak kullanmişlardır. Bunun en büyük göstergeside  kutsal mekan Evdıl elinin(Büyük ziyaret) altında  mezarları vardır.

Bedirin çocukları,hala bedirin imiyle anılmakta olan goma bedıran ve yeni ismiyle Yaylakonak köyün kuruyucularıdır. Bu köyde yaşayanların yüzde sekseni Bedirin çocuklarıdır şu anki alikırındakilerin dedeside Zeyneldir.

Daha sonra Zeynelin çocuklari tamamen bu günkü Alikırı Köyüne yerleşerek buralarda yerleşim alanı açarlarlar. Kozludada (Alınteri Köyünde) Kreçliye giden ve geri dönen ğetemim çocuklari ise, mala ğete, mala fide ve mala meme pasine  olarak blinen yerlerde yerleşiktirler. Bu ailelerin dedeleri birdir.

Avdelan aşiretinde olup, daha sonra Alikırın Köyün üstündeki goma avdelan olarak bilinen köye yerleşen Heme Avdeli olarak bilinen şahısta bir süre Alınteri Köyünden(kozulu) ikamet etmiştir. Şadiyanlardan iki hane sürekli ikamet etmektedir. Babamansur aşiretinden olanlardan ise, yazın ağırlıklı olmakla birlikte bu köyde ikamet etmektedirler.

Kaynak ; Hüseyin GÖRER / İZMİR

MERHABALAR SAYIN BURHAN KAYA YAZMIŞ OLDUGUNUZ ALİKILI ABDALAN KÖYÜNÜN TARİHCESİNİ YAZMİŞ SINIZ TEŞEKKÜR EDERİZ AMA KÖY KURUCULARIN İSİMLERİ YANLIŞ YAZILMIŞTIR ESAS DOGRUSU ŞÖYLEDİR MURO İLE VELİ KARDEŞLER ONLARIN ÇOÇUKLARI VELİNİN OGLU MAMUT  OGLU KAMER  KAMERİN OGULLARI  ALİ.  İSMAİL.  MEMET  BUNLARIN OGULLARIDIR MAMUTUN KARDEŞLERİ  HÜSEYİN. ALİ. HASAN   HÜSEYİN OGLU YUSUF KAMERİN AMCA ÇOÇUKLARIDIR  YUSUF .KESER. DALO. HIDIR. BUNLARDA HÜSEYİ NİN OGULLARIDIR. KÖY KURUCULARINDAN ALİ OGLU İSMAİL OGLU ALİ ASKER DİR SİZİN YAZMIŞ OLDUGUNUZ KAMER OGLU VELİ DEGİLDİR BU KÖYDE YAZMIŞ OLDUGUNUZ YAŞAMIŞ KİŞİLERİN SOY İSİMLER: GÜLER. BARİ. KIZIL TAŞ. ERGÜNLER. KESERLER. KÜCÜK CANLAR. KAYALAR. BUNLAR HEPSİ KAMERİN TORUNLARIDIR ..VELİ HASANIN OGLUDUR. HASAN DA MURATIN OGLUDUR BİZİM GÖC ETTİĞİMİZ YER KİĞİ DEN VARTO YA GÖÇ ETTİK BİR KISMI VARTODA KALDI VELİDE ABDALAN KÖYÜNDE MURO İLE BİRLİKTE KURTULAR BEN ALİ NİN TORUNU ALİ ASKER GÜLER YANİ KÖYÜ KURAN KİŞİNİN TORUNLARIYIZ

Ali Asker GÜLER

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)