-

Erzurum Hınıs Köyleri / Dervişali
          Köyümüzün Değerli Büyüklerinden olan Rahmetli Hasan AKDAĞ'ın torunu Rahmetli Habib AkDAĞ'ın kızı Nurten AKDAŞ 21/12/2008 gece saat 3 te hayata veda etti.
          İzmir'in çeşitli hastanelerinden tedavi gören Nurten AKDAĞ çok genç yaştan aramızdan ayrıldı.
          Cenezası  22/12/2008 tarihinde Aliağa da bulunan aile mezarlığından toprağa verildi.Kendisine Allahtan Rahmet, kederli ailesine baş sağlığını diliyorum.
                               
                                             Burhan KAYA

Köyümüzün değerli insanlarından İbrahim KARAKAYA nın oğlu Metin ve Çetin KARAKAYA’ nın babaları, civar köylerinde misafirperverliği ile tanınan Zeki KARAKAYA dün(01.01.2010) vefat etti. Biz köylüleri ve sevenleri olarak derin üzüntü içindeyiz. Kendisine Allah tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığını diliyorum.

 

Burhan KAYA

Derviş Ali Köyü

Kaynak Adı: Burhan KAYA

               Derviş Ali Köyün Eh-libeyt soyundan gelen, Değerli insanı Haydar DOĞAN(63) yakalandığı amansız hastalıktan 20.01.2010 öğleden sonra hayatını kayıp etti. Kendisine Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığını diliyorum.

                Haydar DOĞAN: 1977 ve 1989 yılları arasında Hınıs Devlet Hastanesinde görev yaptı. Daha sonra 1990 ve 1991 yıllar arasında bilinmeyen bir nedenle bulunduğu görevden ayrıldı ve yaklaşık bir yıl işine ara verdi.1992 yılın başında tekrar görevine döndü. Ve bulunduğu görevden çalışmaya başladı. 1993 yılında hayat arkadaşını kayıp etti. Yalnızlığı fazla sürmedi bir yıl sonra 1994 yılında ikinci evliliğini  yaptı..

               Hınıs ta görevli olduğu Hastanenin dışında, Başköy Sağlık ocağından da yaklaşık 2 yıl görev yaptı. Daha sonra çalışmalarını Hınıs Devlet hastanesinden devam ettirerek 2004 yılında emekli oldu.

               Haydar DOĞAN, dürüstlüğü, mertliği ve delikanlılık kişiliği ile gerek köyümüzde ve gerekse görev yaptığı yerde hep örnek oldu. Çalışkandı, özüne çok bağlıydı. Özü ve sözüne güvenilirdi. Görev yaptığı yerde yardımseverliği ile çok sevilen ve sayılan bir insandı. Ona yardıma koşan köylüleri asla geri çevirmezdi. Bunu Hınıs Hemşerileri içinde yapardı.

Evli 12 çocuk babasıydı, ilk eşinden 10, ikinci eşinden ise 2 çocuğu vardı.

 

 Burhan KAYA

 

Devrişali köy sakinlerinden Fatma, Sakine, Feride Şeker, Binali, Begali ve Mehmet Ali Şahinlerin annesi Ali Şahinin eşi Hatice ŞAHİN 15.07.2010 tarihinden vefat etmiştir.

 

DEMİR ve POLAT AİLELERİN ACI GÜNÜ

Derviş  Ali Köyün nüfusuna kayıtlı olup Erzurum da ikamet eden, Musa ve Besra’nın kızı, Seyfettin(Rahmetli), Hayrettin, Fevzi ve Hıdır(Rahmetli) POLAT ın Kız kardeşleri,  Mehmet  Ali DEMİR in  eski eşi, Fatma, Suna,  Birgül,  Özgül ve Özgenin Anneleri  Cevriye DEMİR köyünde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etti. Kendisine Allahtan rahmet, kederli Polat ve Demir ailelerine başsağlığını diliyorum. 12.02.2011

 

Akdağ ailesinin acı günü;

Hınıs/ Dervişali Köyü nüfusuna kayıtlı olup, İstanbul da ikamet eden Hasan AKDAĞ’ın oğlu, Cevdet, Kemal , Veli  ve İsmet AKDAĞ ın amcaları, Aynur, Aysun,  Songül, Metin, Sezer ve Cavit in Babaları Ali AKDAĞ Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bir köylüsü ve akrabası olarak, üzüntümüz çok büyüktür. www.hinisinsesi.com ailesi olarak merhum Ali Amcaya Allahtan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığını diliyoruz.

Ali AKDAĞ(62) Kişilik olarak, hiç kimseyi incitmeyen,  dini inanışlarına bağlı, çok iyi bir aile babası, bilgeliğini en iyi şekilde kullanan ve son derece mütevazı kişiliği ile doğruluğundan asla ödün vermeyen bir insandı. Allah rahmet eylesin, yeri cennet toprağı bol olsun.

Ali amcayı sonradan tanımaya başladım. Onun köydeki gençliğini çok zor hatırlıyorum. Benim köydeki hayatım ancak okul tatillerinden dolayı devam ediyordu. Çünkü yatılı okuyordum. Bunu da Adıyaman da ki ortaokul ve lise çağlarımda eklenince tam anlamı ile köy hayatından soyutlanmıştım. Daha sonra Ali abi ile ve rahmetli Habip amcalarda Aşkale ye evlerini götürünce tam anlamı ile bu iki ailenin köydeki hayatlarını zor hatırlıyorum. Böyle bir girişle…

…………..

Ali amca sizinle,  rahmetli Fakide Ananın ölümünde karşılaşmıştık, sizi o gün tam anlamı ile tanımaya çalışmıştım. Yanınıza geldim ve elinizi öperek baş sağlığını diledim. Gözlerime baktınız ve aynen şunu söylediniz “Heuuuyyy sen Hıdır amcanın büyük oğlu değimlisin? Bende

---- Evet, Ali amca ben okuyan oğlu Burhanım…

Demiştim. Ve beni kucaklayarak bir daha öpmüştün. O gün size çok ısınmıştım. Daha sonra Habib Amcamın ölümü ile birlikte sık sık karşılaşmaya başladık. İlk günkü tanışmamızdan size karşı, daha doğrusu benim Rahmetli Hasan Dede ile eşi Hazime  nenenin  tüm nesline karşı bir sempatim vardı. Bilmiyorum bu sempatinin kaynağını yaratan olgunun ne olduğunu… Bildiğim tek şey vardı, oda bu ailenin fertlerine karşı bakış açılarımın hep içten oluşuydu. AKDAĞ ailesini seviyordum. Kişilik yapıları ve köydeki yarattığı genel izlenimleri bana bu ailenin saygınlık kazanımlarından geliyordu. Ve benimde bu ailenin her bireyine karşı duyduğum saygı ve sevginin her zerresinde içtenlik ve doğallık vardı. Aramızdaki bağ çok kuvvetli bir kökene sahipti. Beni çok iyi bilen ve tanıyan insanlar benim bu aile fertleriyle kurduğum diyaloglardan da tanıyabilirler.

Ali amca; ben seni böyle bir içtenlikle sevmiştim. Hele hele son zamanlarda seninle kurduğum o samimiyet beni sana tam anlamı ile bağlamıştı. Senden insanları çeken çok kuvvetli bir sevgi ve saygı bağı vardı. Seni tanıyan insan bu çekimden kendini kurtaramıyordu. Çok özel bir kişiliğin vardı, ben sezgilerimle kişiliğini çözmeye çalışırken, meğerse bu kişiliğin altında “İnsanlara duyduğun sevginin ve saygının sonsuzluğu” yatıyordu. Çünkü seninle her konuşmamda “insana duyulması gereken en büyük sevgi ve saygı onlara verilen değerden gelir.” mesajını veriyordun bana... Gerçek anlamda bu duygunun, senin içtenlikle bağlı olduğun inançlarınla birlikte yürüttüğün Alevilik yolunun gerçekliğini gösteriyordu. Bu duygu ve inanış tarzın bana gurur ve seni çok iyi tanıyan insanlara güven ve haz veriyordu. Çünkü sen gerçek anlamda Cem evlerinden kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş kişiliğinle birlikte, bu yolda yaptığın hizmetlerinle insanlarımızın gurur kaynağı olmuştun. Senin mayanda öğretilerini insanlara öğretmek yatıyordu.

Köydeki çocuklara, inançları uğruna mutlaka öğrenmeleri gereken “Gülbank duaları ve Kuran ı Kerimdeki sürelerini” bilmelerini için verdiğin uğraşlarını bilakis takip ediyordum. Bu beni fazlasıyla etkilemişti. Ve benim her zaman söylediğim ve özellikle hep üzerinde durduğum “ Bilgi verilmesi gereken yerlere verildiği sürece bilgi değerini taşır. Aksine varlığı hiçbir zaman değer taşımadığı gibi, kör bilgi olarak her zaman tozlu raflarda yerini alır. Bilgiyi veren Bilge, veremeyen ise Bilgeliği kör cahilliğe eş değer sayılır.” İşte sen bilgeliğini paylaşan bir insandın. Belki beni sana çeken ikinci bir güçte bu olsa gerek.

Bu yazın(2011/8) seninle paylaştığımız o güzel günlerin hiç unutamıyorum. Çalışkanlığını ve paylaşımlarını her seferinde köydeki insanlara anlatıyordum. Yalnız olmayı çok seviyordun. Sebebini sonra dan anladığım kadarı ile kişilerin o topluluklarda lehte veya alehte konuşulanları sevmemendi. Kısacası insanların arkasında konuşmaları sevmiyordun. Beni en çok etkileyen özelliklerinden paylaşımın ve yaratıcılığındı. Kişi olarak asla birilerine hiçbir şekilde maddi ve manevi olarak yük olmak istemezdin. Ziyaretlere veya gideceğin her yere götürdüğün, sırtındaki çantanla birlikte içindeki kumanyandı. Bu kumanyanı bile paylaşıma açan bir insandın. Örneğin; Derviş Kamer Türbesine gittiğimizde, sırt çantanda çıkararak benimle paylaştığın haşlanmış tavuk oldu. Galiba beni seviyordun.

Çok değerli okurlar ve hemşerilerim.  

Ali amcayı,  çok kısa bir zaman içinde tanımakla birlikte, gerçek anlamında bir insanda olması gereken çoğu gerçekleri ondan gördüm. Ve Ali Amca(AKDAĞ )

·          İnançlarımızla birlikte,  örf ve adetlerimizin bize sunduğu tüm güzellikleri  nasıl yaşamamız gerektiğini bilendi.

·         Bir insanın gerçek duruşunun nasıl olması gerektiğini ve bu duruştaki hareketin tüm detayları bilen ve uygulan “Özde ve sözde” adam gibi adamdı.

·         Birlik ve beraberlikle gelen kuvvetin karşısında hiçbir kuvvetin duramayacağını ve bunun sürekliliğinin sağlanması biz insanlara fayda getireceğini en iyi uygulayan kişiydi.

·         Yalnızlığın her zaman biz insanlara mahsus olduğunu ve bunun karşısında nasıl durulması gerektiğini tüm temel kurallarıyla uygulayan cesur ve yürekli bir insandı.

·         Yardımseverlikte olması gereken en büyük kuvvet “İçtenliktir   kavramını en iyi bilen uygulayan en doğal kişiydi.

·         Aile de babanın vazifesinin yanında, gerekli olduğunda annelik vazifesinin de baba da olduğunu de çok iyi bilen ve sorgulayan bir babaydı.

·         Bir baba olarak, ailesine gelebilecek zararlı her türlü şeyin karşısında ki duruşunu ve koruyuculuğunu çok iyi bilen bir aile bekçisiydi.

·         Üretkenliği, çalışkanlığı, paylaşımcılığı ve insancıllığı ile örnek alınacak bir insandı.

·         Haksızlığın karşısında, doğruluğun yanında, hak bilip hakka yürümesini en iyi bilen ve uygulayan inançlı birisiydi.

·         Eşini kaybetmiş bir baba olarak evlatlarına nasıl bir anne olabileceğini gerek paylaşımları ile gerek yaşama ayak uydurması ile tam bir aile babasıydı… 

·         Ölümün hiç yakışmadığı, ona hayatı boyunca öğretileriyle her zaman bizim gururumuz olarak yaşamasını istediğimiz örnek alınacak bir insandı.

Ali Amca(AKDAĞ) ; benim için inançları ve duruşu ile bir ekoldü. Şahsım olarak saygının ve sevginin en güzelini hak eden insandı. Ona ben, biz ve tüm sevenleri hiçbir zaman ölümü yakıştırmadık. Onun Bilgeliğine, öğretilerine ve sergilediği o güzel kimliğine hepimizin ihtiyacı vardı. Geride bıraktığı yaşamında, kimsenin kalbini kırmayan ve her zaman yapıcılığı ile iyilikler üreten o değerli ailenin en küçük ferdiydi. Yürüyüşünden ve bakışında insanları incitmemek için sergilediği o güzel ve narin tutumu onun ne kadar hoşgörülü ve tevazu sahibi olduğunu gösteriyordu.

O ince, narin ve kısa boyu ile insanları kendi dünyasında en yüce varlık olarak görüyordu. Çünkü insanları seviyordu. Yüce Allah’ım ona öyle bir hizmet aşkını vermişti ki, bu hizmet aşkının en güzel örneğini Cem evlerinde insanlara yapıyordu.

Sana hiç ölüm yakışmadı ALİ AMCA…

Sana yaşamların en güzeli yakışıyordu ALİ AMCA…

Sana seni sevenlerinle birlikte hayat boyu yaşam yakışıyordu, yardımlarınla, paylaşımlarında ve bizim üzerimizde yarattığın hoşgörünle bir yaşam yakışıyordu ALİ AMCA…

Seni çok sevdik ve çok seviyoruz ve sevgin içimizde ulu bir çınar olarak, hep dallanarak yükselecek, hiç bir zaman senin dünyamızda yarattığın, o güzellikler solmayacak. Sevgin nasıl ki insanlara karşı yüceydi. Biz insanlar ve sevenlerin olarak, sana duyduğumuz sevgide hep yüksek olacaktır. Yerin Cennet, toprağın bol, Yüce Allah’ım rahmeti üzerime olsun… ALİ AMCA(AKDAĞ)

Burhan KAYA

11.11.2011

Cuma

Mahmut AKAN Almanya’dan vefat etti.

Aslen Hınıs/Dervişali Köyü nüfusuna kayıtlı olup, Almanya da ikamet eden Mahmut AKAN tedavi gördüğü hastanede 06.02.2013 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi  uçakla Almanya dan İstanbul/İzmir üzeri Erzurum a götürülüp oradan da Akören köyüne bağlı  Bindari mezrasındaki aile mezarlığından toprağa verilecektir….

Mahmut AKAN uzun süreden yakalandığı amansız hastalıktan ötürü, Almanya ve Türkiye den  tedavi görüyordu. Merhum Mahmut AKAN; Dervişali köyündeki Dede ailesinin değerli  fertlerinden birisiydi.

08.02.2013 tarihinde kaldırılacak cenaze törenine katılacak olan akrabaları ve sevenleri İstanbul, İzmir, Almanya ve Adana da gelecek olanlar bugünden itibaren köye hareket ettiler. Merhum Mahmut AKAN aynı zamanda www.hinisinsesi.com un  genel koordinatörü Burhan KAYA nın anne tarafından da dayısı gelmektedir.

www.hinisinsesi.com  ailesi olarak, AKAN ailesinin acılarını paylaşıyor ve merhum Mahmut AKAN a Allah tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığını diliyoruz.

www.hinisinsesi.com

Aslen Hınıs Dervişali köyün nüfusuna kayıtlı olup, uzun süreden beri İstanbul da ikamet eden merhum Şahyusuf Özdemir’in eşi Elif(Cemile) Özdemir(89) tedavi gördüğü hastaneden dün akşam geç saatlerde vefat etti.

www.hinisinsesi.com un genel koordinatörü olarak, çok sevdiğim ve saygı duyduğum dayımın eşi merhum dayımın eşi Elif Anne için en derin acılar içinde olduğumu ve tüm ÖZDEMİR ailesinin acılarını paylaştığımı, zamansız ve işlerimin yoğunluğundan dolayı gelemediğimi belirtirken, merhum Elif anneye Allah tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığını diliyorum.

Merhum Elif ÖZDEMİR’in cenazesi bugün ikindi namazına müteakiben Alibeyköy cem evinden alınarak, Alibeyköy aile mezarlığından toprağa verilecektir. Allah rahmet eylesin ve toprağı bol olsun.

 

POLAT Ailesinin en acı günü

Hınıs Dervişali Köyü nüfusuna kayıtlı olup İzmir de ikamet eden POLAT ailesinin genç ferdi Gökhan POLAT elim bir kaza sonucu hayatını kayıp etti. POLAT ailesini yasa boğan Gökhan POLAT aynı zamanda sevenlerini ve köylülerini de yasa boğdu….

www.Hinisinsesi.com ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığını diliyoruz.

Taziye İçin  Süleyman POLAT (Babası):  05363785362

09.10.2013

Köyümüzün değerli ailelerinden olan Şahyusuf Özdemir in oğlu Hüseyin Özdemir Almanyadan 15.04.2014 tarihinden  vefat etti. Cenazesi 17.04.2014 tarihinden İstanbul da aile mezarlığına defnedildi.

04.05.2014 tarihinde  Köyümüzün en yaşlı insanı  Ferfili COŞKUN ikamet ettiği Erzurum Dağ Mahallesindeki evinden vefat etti. Cenazesi 05.05.2014 tarihinde Erzurum Asri Mezarlığındaki aile mezarlığından defnedildi. Allah geride kalanlarına uzun ömür ve başları sağ olsun…


 

Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)