Erzurum Hınıs

Yorum Yaz Yorum Oku Tavsiye Et Sayfayı Yazdır

Yazar / Tarih : Cemalettin GÜZELBABA [25.04.2011 / 17:06:53]

HINIS’A GÜNLÜK GELEN GAZETE

 


1984 yılı Mayıs ayındayız. Zorlu ÖYS sınavı iki gün önce açıklanmış.Üniversite sınavları o yıllarda iki aşamalı olarak yapılıyor.

Vakit öğle; Kilise dere mahallesine bakan tepenin üstünde sabahtan beri oturmakta olan iki gençten biri sendeleyerek ayağa kalktı.Yaklaşık bir saatten beri kıvırarak oturduğu sağ ayağını hissetmediğinden bir süre ayağındaki can alıcı karıncalaşmanın geçmesini bekledi.Elini gür kaşları üzerine siper ederek, gözlerini; Kırmızı dağın üstünden gülümseyen güneş ışınlarından koruyarak,yaklaştıkça gürültüsünden kamyon olduğu anlaşılan aracın geliş istikametine kilitleri.

Hemen alt kısımdaki dereden nazlanarak akan berrak ve gürültülü Irmağın sesi bu uzaklıktan duyuluyor.Birçok ırmağa göre debisinin engebeleri nedeniyle gürültülü akan suyun sesi kamyonun gürültüsüyle boy ölçüşüyordu.

Kamyon yaklaştığında hızlı adımlarla yola indiler.El kaldırıp kamyonu durdurdular.

 • Hayırdır yeğenim yorulduz herhal hadi atlayın arkaya.

  Yoh emi; Gazete varmi diye soracahtıh.

 • Alah allah, bende birşey var sandım bende gazte ne gezir...

  Bu sabahtan beri sordukları kaçıncı araç olduğunu kendileri de unutmuşlardı. Hınıs’a gazete bir gün gecikmeli geliyordu, Oda akşam gelen otobüsle geldiğinden,Dün açıklanan Üniversite sonucuna halen uluşamamışlardı, tek umutları günlük gazetesi olan bir araç bulmaktı.

  Çaresiz yürüyerek ilçe merkezine kadar geldiler. Arkadaşıyla ayrılıp evinin yolunu tutmuştu.

  Eve geldiğinde kapı önünde bir kaç kişinin annesiyle sohbet eder buldu. Meraklanıp yaklaştığında sınıf arkadaşı Gıyasettin Kırdağ ve kendilerinden bir sınıf önde oln Cumhur Sur’u tanıdı. Cumhur heyecanla:

 • Hadi gözün aydın Samsun Makina Mühendisliğini kazanmışsın, yoldan geçen araçlardan birinden senin ÖSS numaranla baktım.Dedi.

  Sevinçten havalara uçuyordu. Heyecanla onların durumunu sordu. Cumhur Van öğretmenlik Meslek yüksek okulunu, Gıyasettin Erzincan Meslek Yüksek okuluna yerleşmişti.Akşama kadar tebrikleri kabul etti. Evde ayrı bir hava vardı.

  O gün akşama kadar Hınıs’ın tek gazete bayisinin önünde beklemelerine rağmen devamlı bir gün gecikmeli geldiği halde günlük gazete olarak okunan gazete talep yoğunluğundan o gün gönderilmemişti.

  ...

  İkinci gün yolda beklemeye koyulmuşlardı. Şansları yaver gitmişti,Muş’a gitmekte olan Mavi renkli taksiden iki gün öncesine ait gazeteye uluşmışlardı. Gazeteyi incelediğinde Makina Mühendisliği değil, 19 Mayıs Meslek Yüksek okulu Makina bölümüne yerleşebildiğini görerek iki günlük hayallerine son vermişti.

  ...

  Okul kayıt hazırlıklarına başlamışlardı. Birkaç gün sonra Her biri daha önce Erzurum dışında hiç görmedikleri ayrı İllerin yolunu tutacaklardı.

...

O günlerde Hınıs’ın asker sevkiyatı dönemiydi. Tesadüfi olarak o yıl Hınıs’tan askere gideceklerin köyler dahil yaklaşık 30-35 kişilik gurubun askerliği Samsun Sıhiye okuluna çıkmıştı.O yıl Askere gidecekler içinde kimler yoktu ki; Sarılı Mahallesimi deseniz, Aşağı ve Yukarı kayabaşı mı deseniz, Karakula, Kilise Mahallesi mi deseniz, Halilçavuş, Ketenci, Çevirme ...Sonuçta Askerlik şubesi önünde toplanılıp Hınıs’tan otobüs kiralanmasına karar verildi.Askere gidecekler dışında Sivillerden sadece o vardı, birde ilk defa Erzurum dışına çıkacak olması nedeniyle ona ve diğer askerlere refakat etmek üzere tabiri caizse araç komutanı olarak Mahmut Güzelbaba iştirak ederek hemencecik koca bir otobüs temin edildi.

Ogün ve gece sabaha kadar asker adaylarının merkezde bulunanların bir kısmı bir araya toplanıp hep birlikte sabaha kadar eğlendiler.Sabaha kadar hiç kimse uyumamıştı. Sabah daha gün yüzünü yeni göstermişken Hınıstan, Samsun’a doğru yola koyulan bir aracın homurtusu Ağveren gediğinden duyuluyordu.

.....

 ( Devamı var)

Toplam 1769 defa okundu.
Toplam 3 adet yorum yazıldı.

Yorum Yaz Yorum Oku

1   ibrahim kırdağ [14.05.2011 / 18:08:39]-4981

Bazı yazılar vardır doyumsuzdur, tadına doyum olmaz. İnsan onu defalarca bıkmadan okumak ister ve okur. Böyle yazıları gerçek aydınlar ancak yazabilir. Aydın insan çevresini aydınlatan ışık gibidir. Kendisiyle beraber çevresini de aydınlatır. Hınıs ı şu an o kadar çok ışık aydınlatıyor ki tabiri caiz ise gurur duyuyorum. Hınıs lı yazarların yazılarını okuyunca anlatılmaz bir mutluluk hissediyorum. Onlar benim için erişilmez yıldızlardır. Sayın Cemalettin GÜZELBABA yazdığın bu güzel yazılardan dolayı şahsım adına sana çok teşekkür ediyorum. Yazılarını defalarca okuyorum. Yazılarda olmasak da içinde kendimizi buluyoruz. Bu güzel yazıların devamını umut ederken sana da yazarlık hayatında başarılar dilerim. Saygılarımla… İBRAHİM KIRDAĞ

2   Burhan KAYA [26.04.2011 / 15:52:15]-4884

Sevgili Dostum ; O günleri o kadar güzel anlatmışsın ki, anlatılanlar bizim o zaman ki gerçeklerimizdi.Bu gerçekler eğer yerini şimdiki internet veya teknoloji kesimine bıtrakmışlarsa. Bilinmelidir ki o gerçekler bizim belleğimizde hep yer edinmiştir. Onları silmek için değişim gerekir. Ama o gerçeklerin her zaman anılarımızda yer vardır. Hemde temiz ve lekesiz yeri... Yüreğine ve kalemine sağlık...

 

3   kadim [26.04.2011 / 09:57:37]-4879

Sevgili Cemalettin bey bizleri alıp nerelere götürdün yazını okuyunca sanki kendimi askerlik şubesinde his ettim o günkü duyguyu tekrardan yaşamış oldum .Hınıs,ta gazetecilik yapan Başköylü sayın Hüseyin KARA bey dahi günlük gazeteye ulaşamıyordu bir gün sonra yaşananlarda haberdar oluyordu  durum böyle oluncada heycan dahada artıyordu dostum yaşanmış gerçekleri bizimle paylaştığın için yüreyine sağlık saygılarımla kadim.

HINIS TV

SPONSOR
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portaldır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Sitede yer alan her türlü materyal ve eserin kaynak belirtilmeden kullanlması yasaktır.
[+] 35 2009 Hınıs'ın Sesi - Yasal Haklar Yönetim Ana Sayfa FotoğraflarVideolarKöylerimizForumZiyaretçi DefteriDuyurularEkibimizİletişim
Smyrna HostingÇiğli Haber - CigliHaber.OrgAlanya Merkez Otel