Erzurum Hınıs

Yorum Yaz Yorum Oku Tavsiye Et Sayfayı Yazdır

Yazar / Tarih : Cemalettin GÜZELBABA [13.02.2012 / 23:00:56]

NEDEN HINIS

 

                                                           

 

 

            Her birimizin gönlünde ayrı memleket hasreti, anılarla dolu yaşanmış veya hayalde ayrı bir Hınıs yatar...

              Gerek görev ve gerekse biraz seyahat tutkum dolayısıyla 60 ın üzerinde ile gitme ve  her yöreden insanlarla tanışma imkanım oldu.

               Her yöre insanı kendi yöresini ve insanını sever. Ancak tanıdığım insanlar arasında Hınıslı olup memleketini aşk derecesinde sevenine rastlamadım, desem yalan olmaz... Her nasılsa Hınıslılar olarak; daha Hınıstayken Hınısı özler ve içimizde kendimize göre yorumladığımız bir Hınıs yaşatırız.

              ...

             1980 lerde ortaokul yıllarında daha Hınıstan ayrılmadan (Bütün Hınıslılar gibi) içimde ayrı bir Hınıs yaşatmaya başlamıştım.o yıllarda Murat Kamza’nın Hınıs Belde gazetesinin ilk çıktığı yıllardı. Kendimce o günlerde Hınıs özlemimi döktüğüm şiirlerimi (Bugün onlara şiir demesem de) Hınıs Belde gazetesinin orta sayfalarında yayınlamaya başlamıştık. O Yıllarda özlemimi şiirlerle yansıtma dışında ilçemiz ile ilgili sosyal ve kültürel doneleri toplamaya başlamıştım.Liseyi bitirdiğim 1984-85 döneminde 300-400 sayfalık bir birikimim olmuştu. 1989 yılında Hınısla ilgili eksikliği farkedip kitaplaştırmaya karar verdim.

             Ne yapmam gerekirdi! Aynı zamanda  Edebiyat öğretmenim ve komşumuz olan değerli hocam İbrahim Alattinoğlu’na gittim. O dönemin Belediye Başkanına gidip kitap haline getirmek üzere yardım istediğinde  gerekçe gösterilmeden rededilmişti. Daha sonra da topladığım evrakları hocamdan ancak 4 yıl sonra( ancak bir kısmını) alabildiğim için kitabın sizlere ulaşması (biraz hayal kırıklığı, biraz da yeniden araştırılması vs. nedenlerle) yirmi yıl gecikmeli olarak gerçekleşti.

            

            Yöremizin Folklorünü araştırmaya çalıştığımız kitap aslında A4 ebadında olan 400-450 sayfılıkdaha kapsamlı olacaktı. Ayrıca iki yıl önce birkaç arkadaşımla Hınıs kalelerini ve gezilebilinecek birçok yerini dağ taş gezerek Çekimler yapmıştık. Yaptığımız çekimleri, kitabın içeriğini de eklemek suretiyle belgesel halinde  CD olarak kitaba ekli olarak sunmak istemiştik.(İrfan Keskin hocam özellikle ekte CD halinde Hınıs belgeseli de yapmamızda ısrar etmişti ancak imkanlar elvermedi)

       Maddi olanaksızlık nedeniyle Yöremiz meşhurları, yaşamsal geleneklerimiz, ilçemize ait resimler(Kazancı kalesi, Erzurumdaki Hınıs matbası, Erzurum Müzesinde bulunan ve Hınıstan çıkartılan Koç heykeli ve bronz kupa  vs.) Hınıs Halk oyunlarının daha açıklayıcı anlatımı ve ilgilenenlerin öğrenmesi için tek tek resimleriyle birlikte açıklanması,  Hınısa ait efsaneler(Hınıslı mihrali beg, Köroğlu destanının Hınıs beyi olan Palu bey, Baba destanı vs...) Yaklaşık 100 dörtlükten oluşan Haribi(Xaribe) manzubesi vs. gibi birçok kısımları eleyerek Kitabın Kültür Bakanlığı yayınlar Gen. Müd. Vasıtasıyla 2010 yayınlatmaya çalıştık(Bu konuda Sn.Hocam Mv.Sadettin Aydınla Telefon görüşmelerimiz olduğu ve kendisi  bizzat ilgilenerek Yayınlar Gen. Müdürlüğü yetkilileriyle  görüşme yaptı.) Ancak Bakanlık yayını durdurulmuş olduğundan kitabın beğenildiği özel yayınevlerinde basılması durumunda kütüphaneler Gen. Müd. tarafından satın alınabileceği  yazı ile tarafıma bildirilmesine rağmen yayınlayamadık.

                ....

                İş başa düşmüştü. Birkaç yayınevi ile görüşmelerim oldu ve sonunda Tay Dergisi ve  yayınlarının sahibi değerli dostum Halil İbrahim Yıldız bey’in de ücrette biraz kısıntıya gitmesiyle, biraz da kitabın içeriğini küçülterek kendi imkanlarımla yayınlayarak sizlerin beğenisine sunmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir.

                    Bu arada Kitabın  satın alınması için Kütüphaneler Genel Müdürlüğüne müracaatta bulundum.(Yanlış anlaşılmasın kitaptan herhangi bir gelir beklentim yoktur.) Eğer yeni kitap çıkartabilecek miktarda satın alınırsa kitabın kalan kısımlarını da  daha kapsamlı olarak yayınlama imkanı bulacağız inşallah. 

          ...

          Bu arada izninizle yazının sonunda birde teşekkür etmek isterim.

          Kitabın yayına hazırlığı aşamasında beni cesaretlendiren ve manevi desteklerini esirgemeyen değerli düstlarım; Kadim Taşbilek, Burhan Kaya, Melik Kızıltaş, Halil Nihat Yıldız, Kasım Güneş ve ismini belirtmediğim diğer arkadaşlarım ile Kitabın yayın aşamasında gerek  Yazı ve yorumlarıyla onurlandıran, sitelerinde haber yaparak duyurulmasını sağlayan çok kıymetli dost ve arkadaşlarım  Hınıskültür editörü Sn.Mahmut Abiş,Sn.Galip ve Erol sevindir, Sn.Abdullah aydın, Sn.Abidin Özgül, Sn.Emin Yenigün Palandöken Gazetesinde ve  takipçisi olduğum “Okuma Yeri “ sitesinde   çok güzel ve isabetli analizde bulunan Sn. Vedat Aydın, Yine Hınısder Sisetisinde tanıtım yapan değerli kardeşim İstanbul Hınıslılar Derneği yöneticisi Sn. Muammer Aydın, Eğitimci kardeşim Hakkı Akdağ’a ve  ismini sayamadığım için kendilerinden özür dilediğim gerek telefonla arayan ve gerekse  myl yoluyla ulaşan Hınıs sevdalılarına teşekkür etmek isterim...Saygılarımla...

Toplam 1491 defa okundu.
Toplam 7 adet yorum yazıldı.

Yorum Yaz Yorum Oku

1   mehmet kaya [21.02.2012 / 17:48:22]-6191

Değerli  Cemalettin bey Hınıs için yaptığınız tüm kültürel ve özverili çalışmalarınızı yakinen  takip edenlerden biri olarak sizinle  bir Hınıslı olarak ne kadar gurur duysam az olduğunu biliyorum.fakat sizde taktir eder siniz ki günümüzde menfa hatların ve çıkarların en ön planda yürüdüğünü ve  karşılıksız kimsenin hiçbir  şey yapmadığını biliyoruz.Dürüst ve ahlaklı insanların hale var olduğunun anlıyor. sizin gibi dostların özverili çalışmalarından umudun bitmediğini anlıyoruz ve o kadarı da kendi doğduğu yere bu kadar sevdalı hasretle bir şeyleri Hınıs için  çabalayan ele sayılacak kadar az olduğunu düşünüyorum. Hınıs için düşündüğünüz belgesel ve ya çıkarmak istediğiniz kitap bunlar hepsi büyük çalışmalarınızın ürünleridir.ne yazık ki bunların maddi ve manevi desteklerin olmadığında dolay bu çalışmalar rafta beklemede kalmış.üzülerek bu gün bunların hayata daha yeni geçileceğini tarafınızdan beyan etmektedir. geçte olsa çalışmalarınızın sonunda meyvesini vereceğinden dolay beni sevindiriyor.bunlar geçte kalsa inanıyorum ki ulaşılacak yerlere gidilecek ve hak etiği yere varacaktır.sizin bu çıkacak kitabınızdan dolay sizi tebrik etmek istiyorum yolunuz açık olsun saygılarımla

2   Hakkı Akdağ [21.02.2012 / 09:52:24]-6189

Mahalleden mahalleye yükselen o neşeli,kıvrak oyun seslerini duydum kimi zaman.Anlatılanlara dalınca kendimi o has bahçenin içinde,bazen kalenin yanında bazen ta tepelerden ilçeyi geçmişiyle şöyle bir seyri hayale daldım.İçinde bin bir güzellikler fışkıran o hoş sedaya kapıldım.Anne annemin babasının yaşadığı(Çelebiler) deredeki o caminin o günkü atmosferini teneffüs ettim.Rahmetli Mahışeker nenemin anlattıklarına gittim.Ellerine sağlık.

3   Emin YENİGÜL [20.02.2012 / 09:02:09]-6173

Sayın Cemalettin bey neden Hınıs adı altında yazmış olduğunuz makalenizde Hınıs ı güzel bir şekilde anlattığınızı ve yine makalenizde şahsımın da içinde bulunduğu teşekkür paragrafında ismimin de  geçmesi ile şahsımı  onure ettiğiniz için teşekkür ediyorum.Yazmış olduğunuz Kitabınızı Ankara da  hemen hemen tüm kitapçılarda ve Bu arada 16.02.2012 ila 20.02.2012 tarihleri arasında Erzurum Günleri adı altında açılan ve halkın yoğun ilgi gösterdiği Atatürk Kültür Merkezindeki tanıtım için düzenlenen organizasyon dada kitabınıza ve Hınıs ı tanıtıcı herhangi bir etkinlik ile ilgili bir şeye rastlayamadım.Kitabınızla daha önceki yorumlarımda  belirttiğim gibi ilçemizin gelenek,görenek ve folklorunu layıkıyla anlattığınıza inanıyorum.Başarılarınızın devamını diler sevgi ve saygılarımla.

 

4   İrfan Keskin [20.02.2012 / 02:28:18]-6167

Sevgili Cemalettin; İbrahim Alaattinoğlu'nun hazırlamış olduğu tez elinize geçmiş olsaydı işin çok daha kolay olacaktı.Sonuçta tüm olumsuzluklara rağmen kardelen inatçılığı ile böyle bir belgesel hazırlaman bu yapıtın değerini kat be kat artırmıştır.Kitabın ikinci baskısına DVD de eklersin. Kitabın henüz elime geçmedi; ancak çok değerli bir yapıt olacağından kuşku duymuyorum.Seni yürekten kutluyorum.Yüreğine sağlık...

5   melik kızıltaş [16.02.2012 / 15:56:26]-6155

sevgili kardeşim cemalettin

insanların bu kadar duygusuz ve ahde vefasızlık gösterdiği bu çağda senin gibi hiç bir katkı sunmadığımız halde (yapacak çok şeyimiz olduğu halde) sadece manevi desdeğe teşekkür etmen , bizim değil  senin ne kadar hınıs sevdalısı olduğunu gösterir . Ne yazık ki ,her ne kadar da hınıs sevgisi içimizde korlaşsın, alevleşsin  bizden başkası başarıyı yakaladığında pek çekemez ,hatta önünü kesmenin yolunu ararız .rabbim bizim içimizdeki bu kötü düşünceleri bizden alsın  ve sizin gibi katma değer üreten insanların sayısını çoğaltsın  allah yar ve yardımcın olsun çalışmalarında başarılar diler en kalbi sevgi ve saygılarımı sunarım

6   Burhan KAYA [14.02.2012 / 00:54:44]-6142

Cemalettin GÜZELBABA Hınıs ve Hınıs sevdalılar için apayrı bir karakter ve bu karaktere eş değer düşünceler yaratmıştır. Onun karakterinde,  yaşadığı çevre ve koşullarına göre kendini biçimlendirir ve tüm keşif noktalarını bu süreçte harekete geçirir. O, insan hayatına yön veren değerleri derlemek, keşfetmek, ulaştırmak ve bilgeliğini kullanarak bu değerleri kişilerin ruh haline hitap ettirecek şekilde tasarımlamak en büyük amaç olarak kendinden görür. Bu çok önemli bir düşünce karakteridir. Bu düşünce onun toplumsal alan da yaşama şansını artırdığı gibi, toplumuna verdiği değerler manzumesi ile her vesilede artı değerlerle anılır. Biz Hınıs lılılar için; Cemalettin GÜZELBABA Karakter ve düşünceler bileşkesinin ortak hasreti ile kendisinin hakiki efendisidir.

Cemalettin GÜZELBABA yalnız biz Hınıslılar için değil, gittiği her yerde, bulunduğu her toplumda yaşadığı her çevrede kendisine has bir değer ve karakter yaratmıştır. Öyle ki, toplumun her kademesindeki kişilerle ile diyaloglara girebilen, çözümler üreten, bulunduğu ortama her zaman uyum sağlayan “Adam gibi adamdır

Cemalettin GÜZELBABA, aklında ve hayatında son derece adil olan, iyi ile kötülüğü hiçbir zaman karıştırmayan düşüncelerle kişiliğini yaratmıştır. Onun için en kıymetli insan “Düşünceleri ve karakteri ile toplumda yer edinmiş insanlar çok önemlidir” Çünkü bu insanların topluda yarattığı yansıma kendisine güç vermiştir.

Sonuç olarak ;   Bilgeliği ile yarattığı Aydın bakışı, kişiliği ile yarattı ahlaki güzelliği, duruşu ile hayatına kazandırdığı yaşamı, aile kavramı ile toplumdaki yansıması onun bizim için çok büyük bir değerdir. Ona sahip çıkmakta tüm hemşerilerimize ve Hınıs lılara düşmektedir. Yolun açık olsun Güzel insan…

Burhan KAYA

14.02.2012

7   kadim [13.02.2012 / 23:17:44]-6141

Sevgili dostum güzel insan Cemalettin bey her yazında buram buram Hınıs kokuyor .Her yazını okumam benin Hınıs,a götürüp getiriyor makalenizi okuyunca ayrı bir haz alıyorum. Senin ne kadar bir Hınıs sevdalısı olduğunu söylememe gerek görmüyorum çünkü siz bunu tehcillendirmiş bir Hınıs sevdalısınızdır.Bu sevdanızı çıkartmış olduğunuz Hınıs,ın eymeleri kitabında görünüyorki kültürümüzü gelecek kuşağa belgeleriyle bırakıyorsunuz bu öz verili çalışmalarınızdan dolayı size bir hınıslı olarak sonsuz teşekkür eder yolunun açık olmasını diliyorum saygılarımla kadim.

HINIS TV

SPONSOR
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portaldır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Sitede yer alan her türlü materyal ve eserin kaynak belirtilmeden kullanlması yasaktır.
[+] 35 2009 Hınıs'ın Sesi - Yasal Haklar Yönetim Ana Sayfa FotoğraflarVideolarKöylerimizForumZiyaretçi DefteriDuyurularEkibimizİletişim
Smyrna HostingÇiğli Haber - CigliHaber.OrgAlanya Merkez Otel