Erzurum Hınıs

Yorum Yaz Yorum Oku Tavsiye Et Sayfayı Yazdır

Yazar / Tarih : Eyüp AYDIN [29.10.2012 / 10:24:12]

EN BÜYÜK BAYRAM

EN BÜYÜK BAYRAM!

Büyük zaferden sonra, şimdi de Türk ulusunun en büyük bayramı olan cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıldönümünü kutluyoruz. Büyük Atatürk’ün eseri, bir büyük devrim ve milletimize eşsiz bir armağan olan cumhuriyeti birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bize bu cumhuriyeti ve bu büyük bayramı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk, kurulacak yeni Türk devletinin idaresinin cumhuriyet olacağını ilk kez Erzurum’da telaffuz etmiştir. Yani cumhuriyet fikri Erzurum’da doğmuştur. Atatürk, Erzurum’da sivil hayata döndükten sonra birlikte çalıştığı Mazhar Müfit Bey’e bir gün şöyle demiştir: “Şimdi sırası değil çocuk ama söyleyeceklerimi not defterine yaz. Büyük Zaferden sonra devletin şekli cumhuriyet olacaktır. Bunu daha kimse bilmiyor, defterin bu sayfasını şimdilik kimse görmeyecek.” Bu sözler söylendiğinde tarih 7-8 Temmuz 1919 sabahını gösteriyordu. İşte Atatürk böyle bir dehaydı. Türk Milletine yakışır en mükemmel idare şeklini daha o yıllarda kafasına koymuştu. Atatürk, cumhuriyeti kolay kurmadı. Çünkü en yakın dava arkadaşları bile kendisine karşı çıkmıştı. Ama Atatürk, tüm risklere rağmen cumhuriyeti kurmaya kararlıydı.

 

Türkiye Cumhuriyeti etnik kökeni ne olursa olsun, dini inancı ne olursa olsun vatandaşını koruyan bir anlayışla kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ırk, din, mezhep, sınıf ayrımı yapmaz.

 

Hain düşünceler ne taraftan gelirse gelsin, hangi isim altında yürütülürse yürütülsün, hangi araçlar kullanılırsa kullanılsın, kimler desteklerse desteklesin, dost görünenlerinde düşman olanlarında oyununa gelmeden bu mücadelemiz nesiller boyu sürmüş ve sürecektir. Bazı çevreler neden hep cumhuriyeti koruma endişesi taşıyorsunuz, diye soruyorlar. Çünkü bizim vatanımız çok kıymetlidir. Çünkü bizim vatanımız kıyıda köşede kalmış bir ülke değildir. Onlarca değişik kültürün yaşadığı önemli bir konumda ve dünyanın en merkezi bir yerindedir. Bu yüzden düşmanı çoktur. Bu yüzden birçok ulusun gözü vardır. Bu yüzden sürekli çelme takmaya çalışıyorlar.

Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmeler karşısında, cumhuriyete ve onun değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin temel hedefi; görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur.

Devlet halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu  “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir” ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır.

Bütün bunların teminatı; CUMHURİYETTİR.

 Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde Türkiye Cumhuriyeti; uluslararası arenada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, “yurtta ve dünyada barış” düsturuyla iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir.

Ülkemiz, üzerinde bulunduğu coğrafya itibariyle politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki; binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. Ancak, tek yürek olmuş milletimiz sayesinde bu oyunlar boşa çıkarılmıştır. Bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkumdur.

“Ne mutlu Türk’üm diyene” ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş bütün insanları kucaklayan bir millet kavramını bizlere öğreten Büyük Atatürk’ün izinden her zaman yürümeye devam edeceğiz.

Bizler, cumhuriyeti korudukça cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve güven içinde kutlanacaktır. Türk insanı bu günlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Özellikle gençlerimize, bu bayramı niçin kutladığımızı, bu günlere nasıl geldiğimizi, tarihimizi, kültürümüzü iyi anlatmalıyız.   

 Palandökende Rus ordusunu, elindeki satırıyla karşılayan ninelerin, cepheye, yüzündeki duvağı çözüp koşan gelinlerin, torunları olan bu gençlik; her sayfası eşsiz kahramanlık örnekleriyle dolu olan milli mücadele yıllarını, vatan topraklarının emperyalist güçlerden nasıl temizlendiğini öğrenip, idrak ederlerse, geleceğe daha umutla bakıp, kimlik bunalımından da kurtulacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir.

Sen rahat uyu Atam! Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş ve uygarlık yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Her ne kadar cumhuriyeti içine sindiremeyen ve çağdaşlığı çağdışı nitelendirenler olsa da, Türkiye’nin gelişmesini ve büyümesini engelleyen iç ve dış hainler olsa da, Türkiye Cumhuriyetini yolundan alıkoymaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Çünkü Atatürk’ün Anadolu’su dimdik ayakta...

Cumhuriyet; demokrasidir, en güzel yaşam tarzıdır,

Cumhuriyet; en güzel karakter ve en büyük hürriyettir,

Cumhuriyet; en güzel medeniyettir,

Cumhuriyet; mutluluktur, ahlaktır, fazilettir,

Cumhuriyet; kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin kaldırılmasıdır,

Cumhuriyet; kişiliktir, itibardır, şereftir...

Bu büyük bayram, milletimize kutlu olsun…

 

Toplam 489 defa okundu.
Toplam 1 adet yorum yazıldı.

Yorum Yaz Yorum Oku

1   kadim [29.10.2012 / 22:49:24]-7238

Sevgili Eyüp bey aramıza katıldığınızdan sizden öğreneceklerim var demiştim bunu ikici yazınızdan ortaya koyduğunuzu belirtmek isterim cumhuriyetimizin 89 yılını kutlarım sizede paylaşımınızdan dolayı başarılar diliyorum saygılarımla kadim.

HINIS TV

SPONSOR
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portaldır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Sitede yer alan her türlü materyal ve eserin kaynak belirtilmeden kullanlması yasaktır.
[+] 35 2009 Hınıs'ın Sesi - Yasal Haklar Yönetim Ana Sayfa FotoğraflarVideolarKöylerimizForumZiyaretçi DefteriDuyurularEkibimizİletişim
Smyrna HostingÇiğli Haber - CigliHaber.OrgAlanya Merkez Otel