Erzurum Hınıs

Yorum Yaz Yorum Oku Tavsiye Et Sayfayı Yazdır

Yazar / Tarih : Eyüp AYDIN [30.07.2013 / 10:58:09]

YANLIŞ ANLAŞILMA!

Günümüzde artık yalan söylemek doğal karşılanırken, yalan söylemeyen insana rastlamak neredeyse imkansız hale gelmiş.

 

Yalan söylemeyi meslek haline getirenler, yalanın, hakaretin ve iftiranın adını “yanlış anlaşıldı” diyerek kılıf bulmuşlar.

 

Her ortamda yalana başvurmayı alışkanlık haline getiren insanlar, sıkıştıklarında söyledikleri sözleri inkar ederek, “ben böyle bir şey söylemedim veya böyle demek istemedim, yanlış anlaşıldı” ifadelerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Bir anlamda başarılı da oluyorlar.

 

Ülke gündemine bomba gibi düşen konuşmalar yapacaksın, ekonomik dengeleri alt üst edeceksin, insanları birbirine düşürecek sözler sarf edeceksin, tepkiler gelince “yanlış anlaşıldı” diyerek söylediklerini inkar edeceksin. Bu yönteme daha çok siyasetçiler ile futbol kulübü yöneticilerinin başvurduğunu görüyoruz.

 

Hani deriz ya, “ağzından çıkanı kulağın duysun” diye. İnsanların ağzından çıkanı kulağı duymuyor ki, ağzına geleni söylüyor. Hele bu sözler basının ve medyanın önünde söylenmişse, işte o zaman olanlar oluyor. Bu durumda kurtarıcı yöntem olan “yanlış anlaşıldı” devreye giriyor ve o sözlerin üzeri bir güzel kapatılıyor. Böylece yalanı, hakareti, iftirayı söyleyen insan, kamuoyu önünde kendisini temize çıkarmış oluyor. Ama olan ülkeye oluyor. O çirkin sözlerden sonra yaratılan gerginliklerin ortadan kalkması zaman alıyor.

 

Yalan ve iftira yoluyla birbirilerini karalayanlar ve bunu meslek haline getirenler, önemli bir ayrıntıyı unutuyorlar. Son yıllarda yaşanan yalan-dolan, vurgun-talan gibi sözcüklerden toplumun gerçekten midesi bulanmaya başladı. Özellikle şu Gezi Parkı olaylarında o kadar çok yalan söylendi ki, bu yalanlar bir yerde milletin de gözünü açtı.  

 

Her işte, her koşulda yalana başvurmak çare değildir. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye bir söz vardır. Yok, “bizim mumuz sürekli yanıyor” diye düşünenler varsa, bir gün gelir onların da mumu bir daha yanmamak üzere söner. Her türlü ahlaksızlığa giden yolun, yalan söylemekten geçtiği unutulmasın…

 

 

 

Toplam 279 defa okundu.
Toplam 2 adet yorum yazıldı.

Yorum Yaz Yorum Oku

1   melik kızıltaş [30.07.2013 / 15:38:00]-7949

değerli yazar açıktan söylediklerinize harfiyyen katılıyorum.yani mecaza değil, ama unuttuğunuz br şey var bazı ları okadar (,yalanı bırak) birde inkarcı ki mumları ne yapsan yanmıyor ya çakmakları yok yada fitil tutuşmuyor. kal sağlıcakla

2   kadim [30.07.2013 / 11:59:55]-7948

Sevgili Eyüp bey Toplumun beynini yıkamışlar karabalık karşısından kendinden geçip ne söylediğini düşünmeden söyleyip daha sonra söylenenin yanlış olduğunu anlayınca ya dil sürtmesi olur yada yanlışlık olur bir insanın fikri neyse zikirde odur yanlış anlaşmanın gölgesine sığınmak olmuyor saygılarımla kadim.

HINIS TV

SPONSOR
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portaldır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Sitede yer alan her türlü materyal ve eserin kaynak belirtilmeden kullanlması yasaktır.
[+] 35 2009 Hınıs'ın Sesi - Yasal Haklar Yönetim Ana Sayfa FotoğraflarVideolarKöylerimizForumZiyaretçi DefteriDuyurularEkibimizİletişim
Smyrna HostingÇiğli Haber - CigliHaber.OrgAlanya Merkez Otel