Erzurum Hınıs

Yorum Yaz Yorum Oku Tavsiye Et Sayfayı Yazdır

Yazar / Tarih : Burhan KAYA [19.11.2009 / 23:52:04]

ÇİLLİGÖL Köyü..

ÇİLLİGÖL Köyü..

KÖYÜN BİLGİLERİ:

A-KÜNYESİ:

Yeni Adı:  ÇİLLİGÖL KÖYÜ

Eski Adı:   ÇİLLİGÖL KÖYÜ

B -TARİHÇESİ:

Çilligöl Köyünün kuruluş tarihini tam anlamıyla bilmiyorum. Yalnız büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla köyümüzün kuran dedemizin başka bir yerden geldiğini ve bu köyün yerini çok beğendiğini ve buraya yerleşmek için satın aldığını biliyoruz. Köyümüz ÇİLLİGÖL adını, gölün içindeki çamur renginin çil olmasından almıştır.

Genelenek ve göreneklerimizle birlikte örf ve adetlerimize de çok bağlıyız. Köyümüz dini konuları bakımında hepsi Müslüman olup, aynı inanış ve görüşler doğrultusunda hareket eden ve aynı kültürümüzle yaşamlarımızı sürdüren aileleriz.

C-COĞRAFİ DURUMU:

1.       Komşu Köyler: Dağçayır, Uluçayır, Erbeyli, Demirci, Akgelin ve Tipideresi köyleriyle  çevrili bir köydür.

2.       Erzurum İline Uzaklığı;  174 Km

3.       Hınıs İlçesine uzaklığı  24. Km

4.       Ekonomi Durumu:  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde küçükbaş hayvan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Büyükbaş hayvan ise köyde her ailenin kendini geçindirebilecek birkaç hayvanı vardır. Köyde çiftçilikte ölü noktasındadır. Hemen hemen çoğu aileler artık çiftçilikten vazgeçer duruma gelmişlerdir. Başkaca da gelir kaynakları yoktur.

5.       İklimi: Karasal iklim olup, yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve karlı olarak geçer. Zaman zaman karlarla kapanan yolların açılması için Karayolları ve köy işleri ekipleri çok büyük uğraşlar verirler.

6.       Akarsuları: Yoktur.

7.       Enlem ve Boylamı: 39 ve 41 8.

8.       Denizden Yüksekliği: 1916  mt

 D-HİZMET DURUMU:

1.       Elektrik : 1983 yılında Köye Elektrik getirilmiş ve  köydeki oturulan tüm hanelerde elektrik mevcuttur.

2.       Su Durumu:  Su sorunumuz tam anlamıyla hal edilmiş ve 2009 yılında Devlet ve köy halkı işbirliği ile köyümüze su getirilmiş ve tüm evler şebeke suyu ile ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

3.       Yol durumu: Yol durumumuz büyük bir sorun, kış ve yağmurlu günlerde yol tam anlamıyla çamur deryası haline gelip, araçların kaymasına ve geçmemesine sebebiyet vermektedir. Bu konuda gerekli yerlere müracaatlarımızı defalarca yaptık. Sonuçlarını almak için yetkililerimizden cevap bekliyoruz.

4.       Kanalizasyon Durumu: Yok.. Bu sorunumuz inşallah konutlarımızın tamamlanmasıyla birlikte çözüme ulaşacaktır. Bu konuda yetkililerden söz almışız. Bunun sonucunu beklemekteyiz.

5.       Sağlık Ocağı Var mı/Yok mu?: Yok. Sağlık sorunlarımızı Hınıs Merkezinde kurulan olan Merkez sağlık Ocağındaki aile doktorlarından almaktayız.  

6.       Okul Var mı/Yok mu? Vardır. Okulumuz 1 öğretmen ve 30 öğrencisiyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Okulumuzun en büyük sorunu kanalizasyon sorunudur. Bu konuda yetkiler yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz. Bu konudan da gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık, Sonuç ve neticelerini beklemekteyiz. Ve ayrıca lojman sorunumuz mevcuttur..

7.       PTT var mı/ Yok mu?: Yoktur. PTT hizmetlerimizi Hınıs ta yerine getirmekteyiz.

8.       Telefon: Vardır. Şehirler Arası kodu(0442…..)

 E- YAŞAM DURUMU:

1.       Nüfusu: Kışın 250, yazın 400 kişiye yakın olmaktadır.

2.       Aşiretler;  MIRTI aşiretine mensubuz..

  1. Köyde: Okuma yazma oranı % 50 nın üzerindedir.
  2. Konutlar: Deprem Konutları olarak 32 konut köyümüze çıkmış, bu konutların su basmaları tamamlanmış geriye kalan kısmı 2010 yılında tamamlanacaktır.
  3. Köyde hane sayısı: Yapılan konutlar hariç 35 hanedir.
  4. Köyümüzde göç edenlerin tümü büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Genelde Yalova, İstanbul, Adapazarı, İzmir, Mersin ve Manisa da yaşamlarını sürdürmektedirler.

 F – YÖNETİM DURUMU:

Yüksek seçim Kurulu tarafından organize edilen ve T.C Anayasasından yeri belirlenen yasa ile yapılan seçim sonucunda seçilen Muhtar ve Köy İhtiyar Heyeti tarafından yönetilir. Köyde sırasıyla yönetimde bulunan muhtarların adları…

Bu köyde sırasıyla Muhtarlık yapanlar

1.       Ergin ORUÇ(2009)

2.       Mahmut YILMAZ(2004)

3.       Zübeyir ORUÇ(1999)

4.       Zübeyir ORUÇ (1994)

5.       Zübeyir ORUÇ (1989)

6.       Zübeyir ORUÇ (1984)

7.       Zübeyir ORUÇ (1979)

8.       Zübeyir ORUÇ(1974)

Kaynak: Ergin ORUÇ

ARAŞTIRMALAR: BURHAN KAYA

Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarımdan bana yardımcı olan Köyün Muhtarı ve ihtiyar heyeti olmuştur. Köyün Fotoğrafları daha sonra eklenecektir. Bu bilgiler tamamıyla www.hinisinsesi.com un çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu haber www.hinisinsesi.com sitesinin dışında kaynak gösterilmeden yayımlanması yasaktır.

 Burhan KAYA

Kaynak Adı: hinisinsesi.com
Toplam 1953 defa okundu.
Toplam 3 adet yorum yazıldı.

Yorum Yaz Yorum Oku

1   Fesih Güler [28.05.2012 / 19:07:41]-6641

sizi candan kutlarım. ben o toprağın çocuğu olarak 46 yıl önce orada yaşadım ve manisa'ya göc ettık  kanaryayı altın kafese koymuşlar ah vatan demiş salmışlar ovaya ucmuş bır  dala  konmuş  bizde aynen bir kanarya misali gibiyiz ben mehmet sadıkın oglu fesih guler

2   ÖMER ÇİLLİGÖL [19.04.2011 / 19:26:16]-4863

BURHAN VE ERGİN  BEY E TEŞEKKÜR. Köyü merak ediyordum, çok net açıklamış sınız. Ben Karaçoban lıyım izmir de yaşıyorum. Erzurum a gelince  ÇİLLİGÖL köyünüzü soy ismim ÇİLLİGÖL oldugundan ziyaret edeceyim. selam

3   harun güler [12/18/2010 / 4:13:33 PM]-4075

ben manisada oturuyorum köyümüzün daha çok resimlerini görmek istiyoruz

HINIS TV

SPONSOR
Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portaldır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Sitede yer alan her türlü materyal ve eserin kaynak belirtilmeden kullanlması yasaktır.
[+] 35 2009 Hınıs'ın Sesi - Yasal Haklar Yönetim Ana Sayfa FotoğraflarVideolarKöylerimizForumZiyaretçi DefteriDuyurularEkibimizİletişim
Smyrna HostingÇiğli Haber - CigliHaber.OrgAlanya Merkez Otel