-


Yazar, Bürokrat, Araştırmacı Cemil USANMAZ...

Önemli Simalar, köşesine konuk olan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Cemil USANMAZ ...
Bu haber 14.01.2015 00:22 eklenmiş ve 5478 kez görüntülenmiştir.

Önemli Simalar, köşesine konuk olan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Cemil USANMAZ'ı, Yaklaşık 8 aydan beri tanımaktayım. Onunla defalarca Hınıs ve bölgemiz hakkında telefon görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerde birbirimizi çok iyi tanıdık. Benim onun hakkında edindiğim bilgi ve birikimimin tümü, bu konuşmalardan aldığım izlenimlerle oldu. Böyle bir devlet adamının en üst kademelerde yer alması ve bir Hınıs lı olarak bizi temsil  etmesi beni fazlası ile gururlandırdı. Ve onun hakkında ki düşüncelerimi yazıya dökerek siz değerli okurlarıma ve hemşerilerime sunuyorum. Taktir sizindir

Cemil USANMAZ;

1960 yılında Erzurum’un Hınıs İlçesi Pınar Köyün de doğdu. İlkokulu 1972 Hınıs Yatılı Bölge Okulunda, ortaokulu da 1975 Gümüşhane de bitirdi. Daha sonra Erzurum da gelerek lise öğrenimini Erzurum Lisesinde  tamamladı(1977). Bir yıl(1978)  sonra Erzurum Toprak Su IX Bölge Müdürlüğünden işe başladı.

Cemil USANMAZ; okumada idealleri büyük olan birisi olarak, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünü kazanarak okumaya başladı. Üniversite öğrenimini 1985 yılında tamamlayarak Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu.

Usanmaz, Ziraat mühendisi olarak Anadolu’da görev yapmaya başladı. Meslekteki başarısı ve onun iş anlayışındaki disiplinli davranışı Anadolu’nun çeşitli illerinde şube Müdürü veya İl Müdürü olarak görev almasına sebep oldu. Başarılı bir bürokrat olarak görev yaptığı her ilde, başarısını tescil ettirdi.

Cemil USANMAZ; İlk Mühendislik mesleğini TİGEM- Kırşehir Malya Tarım İşletmesi Müdürlüğünde Kültür Teknik Şefi unvanı ile göreve başladı.

Sırasıyla;

1988-1998 tarihleri arasında Muş Tarım İl Müdürlüğünde önce Şube Müdürü daha sonra Tarım İl Müdürü olarak çalıştı.

1998-2002 Kırşehir Tarım İl Müdürlüğünden Şube Müdürü,

2002-2003 Düzce Tarım İl Müdürlüğünden Şube Müdürü,

2003-2006 Ankara Tarım ve Köy Bakanlığı- Tarım Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğünden Şube Müdürlüğü,

2006-2010 Niğde Tarım İl Müdürü,

2010-2011 Çorum Tarım İl Müdürü ve 639 Sayılı KHK göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yeniden kurulmasıyla 07.07.2011 tarih itibarıyla Bakanlık Müşaviri olarak görev aldı. Halen bu görevde bulunmaktadır.

Cemil USANMAZ; Çok iyi derece de İngilizce,  orta derecede Fransızca bilen Cemil Usanmaz evli üç çocuk babasıdır.

Başarıların arkasından yatan Temel Nedenler;

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Cemil USANMAZ; çok iyi bir bürokrat, araştırmacı, yazar ve aynı zamanda başarılı bir yöneticidir. Başarılarını, yaptığı başarılı çalışmaları ile Türkiye’nin birçok ilinde verdiği konferanslarla kanıtladı. Bu başarıların arkasında bir çok önemli adımlar yatmaktadır.

Usanmaz’ın;  kendine ilke olarak; İnanmak, istemek, hedefe kilitlenmek, kendini yenilemek, disiplinden ödün vermemek ve sabırlı adımlarla ilerlemesine neden oldu.  Ona göre; İnanmak; “Beyinde çizilen tablo, hayal olmaktan ancak inançla çıkar ve gerçeğe dönüşür”. İstemek ise; “Yoluna çıkabilecek her türlü engeli aşmak için gösterilen fedakârlıkla savaşmaktır. “ Der.

Bu felsefe ile Cemil Bey; Azmi elden bırakmayan bir kişi olarak; hedefine ulaşmak için belirlediği yolu inançla tayin eden, metotlu ve sistemli çalışan, akıl ve mantığını elden bırakmadan kendini çağın gerekliliğine uyum sağalabilen bilgi ve donanımla donatarak, inançlı adımlarla yol alan idareci oldu.

Bu kazanımlarla birlikte,  kendine, güven duygusunu ve karşılıklı sorumluluk anlayışını geliştirerek, yüklediği misyonu, disipline edilmiş iş ve ahlak anlayışı ile hareket etti.

İnanıyorum ki; bir insanın hayatta en büyük avantajı, başkaları,  O kişinin, arkasında konuşurken,” O, işini çok iyi yapan biridir” demesidir. Bu temel kavramlarla hareket eden insan başarının temel taşlarını oluşturduğu gibi, başarı yolundan da hızlı adımlarla yol almasını bilendir. Ve ayrıca böyle insanların doğasında, “işimi en iyi nasıl yaparım” düşünceleri hep var olmuştur ve var olmaya da devam eder. Bütün bu güzel özellikleri içinden barındıran başarılı yönetici, araştırmacı yazar Cemil USANMAZ dır.

BİR HINIS’LI OLARAK, GURUR KAYNAĞI OLMAK…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Cemil USANMAZ; sorumluluğunu aldığı görevle ilgili Dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Tv programlarına katılıp,  birçok ilde konferanslar verdi. Bakanlığı temsilen Polonya, Mısır, Çekoslovakya, ABD, Hollanda, Almanya, İsviçre ve İtalya gibi ülkelerde değişik konularda tarımsal çalışmalar yürüttü. Ve aynı zamanda araştırmacı kişiliği ile kendi memleketi Hınıs için hiç kimsenin şimdiye yapamadığını, kendisi bizzat bu çalışmayı yaparak Hınıs’ı tanımak isteyenlere “Hınıs İlçesinin Dünü ve Bugünü” kitabını yazdı.

KARARLARINDA İSABET ORANINA DİKKAT EDER.

Onun karar verme inancı : “İnsanoğlunun yükselmesinden, alçalmasına kadar kendince aldığı kararlarla ölçülür. İsabetli kararlar;  sorunların inanılmaz sevinçlerle fırsatların kaynağı olabilmektedirler. Görünmesi görünür kılma sürecinin kıvılcımı yaratırlar. Ve aynı zamanda bu kararlar, rüyalarımızı gerçeğe dönüştüren araçlardır. Bu gücün en heyecan verici yanı insanın içinde oluşudur.Cemil USANMAZ bu inançla yatar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Cemil USANMAZ ‘ın uzun araştırmalarla yazdığı “Hınıs İlçesinin Dünü ve Bugünü” ve benimde okuduğum bu kitap için yorumum;

Benim için aydın kişi eğer, bir şeyleri gerçekleştirmek, başarmak, toplumun belirli bir kesimine değil, bütünsel anlamda çalışmalar yaparak toplumuna katkı sunuyorsa, o kişi toplumun gerçek aynasıdır.

…….   Kısacası aydın ve vizyon sahibi insan, günde binlerce, hatta yüzbinlerce kişinin geçtiği kentin en işlek caddesindeki mağazanın titizlikle ve özenle hazırladığı vitrin gibidir. Onun başarısı da gün boyunca kaç kişinin bu vitrin önünde durup ve kaç kişiden beğeni aldığının, kaçının etrafındakilere ve dostlarına “Bak şurada böyle bir yer var” diye tanımladığının ve övdüğünün beklentileri karşılığının ölçütünün doğru orantısıdır.

SONUÇ: Bir insan amaç için yaşarsa, o amaç, o insanın hayatına mana katar. Ve O insan, çocukları için yaşaması, meyvesini olgunlaştıran bir ağaca benzer. Milleti için yaşaması halinde, o tek başına bir millet olur.

 Burhan KAYA

12.01.2015

Yorum Yaz - Yorumlar
yılmaz 03.07.2015 01:00
Cemil Usanmaz'ı Bursa'da tanıdım. iş adamları, Sivil Toplum Kuruluşları ve basın mensuplarına Türkiye Tarımının Dünü ve Bugünü adlı bir konferans verdi. sunucu kendisini taktim ederken Hınıs'lı olduğunu belirti. Mükemel bir sunum yaptı. Türkiye tarımını bu kadar güzel anlatan hemşerimi dinleyenlerin bütünü taktir etti. Ben de onunla gurur duydum. çok sayıda milletvekili ve bürokrat vardı hepsi hayran kaldılar. İyi ki ilçemizde böyle insanlar çıkıyor.
Fethi 23.06.2015 06:08
Cemil bey Erzurum kütüphanesine kitabınızı yollamışsınız çok teşekkür ederiz inşallah değeriniz bilinir.
Ahmet 23.06.2015 06:06
Yıllar ne çabuk geçiyor Cemil. Sınıfımızın en çalışkan ve en sevilen öğrencisiyken şimdi bakanlığın en çalışkan ve en sevilen insanı olmuşsun. İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur diye boşuna dememişler.
Nihat GÖKSU 13.03.2015 18:30
Yaklaşık iki yıldan fazla zamandır Cemil abiyi tanıyorum. Cemil abi diyeceğim; çünkü o kadar samimi, o kadar yakın, o kadar içten ki Cemil bey diyemiyorum. Bilmem, belki beylik bir uzaklık ölçüsü gibi geliyor bana . Cemil abi ile Sebahattin hocamın vasıtasıyla tanıştık. Yaklaşık iki yıldır defalarca aramış olmama rağmen her seferinde aynı samimiyetle cevaplamıştır sorularımı. Hınıs İlçesinin Dünü Bügünü’nünde yazarı olan Cemil abi derin bir bilgi birikiminin yanında, Hınıs’a tarihsel ve tarım anlamında ışık tutmuştur. Cemil abiyle henüz yüz yüze görüşemedik ancak yıllarca Cemil abinin yardımcılığını yapan Edirne Tarım İl Müdürünün Cemil abi için söyledikleri kelimeler ve cümleler onun ne kadar içten, samimi, insancıl ve yardım sever olduğunu her Edirne’ye gidişimde anlatır. Böylesine bir hemşehrimiz olduğu için ne kadar iftihar etsek azdır. İyi ki varsın, iyi ki görüşüyoruz cemil abim.
Mahmut 06.03.2015 03:43
Cemil kardeşimi uzun süredir görmüyordum. çocukluğumuz beraber geçti. Hınıs İlçesinde yetişen ve kamuda görev yapan değerli şahsiyetleri Burhan Beyin sayesinde tanıma imkanını buldum. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Hiç kimsenin cesaret edemediği bir alana el atı Hınıs'ın Kitabını yazdı. bugüne dek hiç yazılmayan bir alan tebrik ediyorum.
yıldırım 05.03.2015 00:44
Cemil Bey ile Hollanda da Türkiyeyi temsilen katıldığımız bir toplantıda tanıştık. Farklı kurumlardan gelmiştik. Türkiye Tarımını anlatırken inanın onunla iftihar etim. Ülkemizde böyle iyi yetişmiş teknik personelimiz var. Daha sonra samimi olduk. Kendisine başarılar diliyorum.
Sadık 02.03.2015 16:34
Cemil beyle aynı dairede çalışma şerefine nail olmuştum. Müdür olarak mükemmel bir yöneticiydiniz.Gerçekten çok muhterem bir kişilik olduğunuzu düşünüyorum.Kitabınızı piyasada bulamadığım için alamadım ama inşallah daha çok insanın eline geçer.Selam ve dua ile...
Sadık 02.03.2015 16:30
Cemil beyle aynı dairede çalışma şerefine nail olmuştum. Müdür olarak mükemmel bir yöneticiydiniz.Gerçekten çok muhterem bir kişilik olduğunuzu düşünüyorum.Kitabınızı piyasada bulamadığım için alamadım ama inşallah daha çok insanın eline geçer.Selam ve dua ile...
Kamil 21.01.2015 20:36
Cemil bey gerçekten çok çalışkan birisiniz. Ülkemize katkınız büyük. Allah daha yüksek mevkiler nasip etsin inşallah.
Hüseyin 21.01.2015 20:28
Sayın müdürüm Cemil Bey, Sizinle çalışmak bir şerefti. Sizi daha yüksek mevkilerde görürüz inşallah. Yazdığınız kitabın gerçekten çok uğraşılarak ve emek verilerek yazıldığı belli. Başka kitaplarınızı da bekliyoruz.
remzi 20.01.2015 23:29
cemil ile hınıs'ta filiz sporda top koşturduk çok iyi top oynardı. Rahmetlik şamil laçin yaşar, deniz, kasım şan, mahmut, bedretin, Sabahattin, nerde o günler cemil kardeşim milli ve manevi değerlerine hep sadık kaldı çizgisini hiç kaybetmedi hep mütevazi kişiliğini korudu kendisine başarılar dilerim.
emre 19.01.2015 23:59
Üniversitede sınıf arkadaşım Cemil Bey birlikte okuduğumuz Necip Fazıl Kısakürek'in Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte! Ölsek de sevinin, eve dönsek de! Sanma bu tekerlek kalır tümsekte! Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir! şiiri halen okudukça seni hatırlıyorum. Ankara'yagelirsem uğrarım. Allah yar ve yardımcın olsun
süleyman 18.01.2015 20:50
cemil bey... Hınıs'tan sizin gibi insanların çıkması bizi sevindiriyor. Ne badirelerle okuduğunu iyi biliyorum. Hınıs'ta yaşadığın sıkıntılardan dolayı Erzurum Lisesine geldiğin zamanları hatırlıyorum. iyi ki gelmişsin yatılı okurken bizi ders çalıştırıyordun. Her kes boksör cemil derdi. Erzurum Lisesini temsilen boksta Türkiye ikincisi olmuştun. Hey gidi günler hey madalyayı takmış bir şekilde okulun önünde toplandığımız günleri halen hatırlıyorum. Lisedeki arkadaşın Süleyman
turkay tufan 18.01.2015 11:50
Cemil Bey... Bursa'da sivil toplum kuruluşları, Akademik çevre ve basın mensuplarına verdiğin "Türkiye'de Tarım" konferansa katıldım tebrik ediyorum. konferanstaki perfomansınızla bir hemşeriniz olarak gurur duydum.
yılmaz 17.01.2015 21:07
bana uzun süre müdürlük yaptınız.insanlar arasında hiç ayırım yapmadınız. Seninle Gurur duyuyoruz .saygılar sunuyorum.
Sebahattin Kızıltaş 17.01.2015 18:35
Değerli kardeşim Cemil beyi tanıtmanız,Hınıs'ın yetiştirdiği önemli bir şahsiyeti tanımak açısından önemli buluyorum.Çocukluğundan beri tanıdığım,sevdiğim ve değer verdiğim Cemil aslında çok daha geniş bir perspektiften tanıtıla bilirdi.Yinede bu tanıtımınızdan dolayı teşekkğr eder,değerli Cemil bey kardeşime hayat boyu başarı,huzur ve mutluluklar dilerim.Bu arada çok iyi futbol oynadığını yazmalıyım.
Mustafa Duman 16.01.2015 15:36
Değerli dostum, Hazırlayıp yayınladığınız kitabı inceleme şansına sahip oldum. Çok güzel analizler yapmışsınız. Sizin bu değerlendirme ve analiz etme yeteneğinize her zaman hayran kalmışımdır. Sizleri Tebrik ediyor ailenizle birlikte sağlıklı bir hayat sürmenizi Allah'tan diliyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
şevket kurt 16.01.2015 14:16
meslektaşım cemil usanmaz ile uzun süreden beri tanıdığım,kendisini yetiştirmiş iyi bir bürokrat herşeyden önce iyibir insan ve yardımsever.
ziya badur 15.01.2015 23:33
Cemil Usanmaz'ı uzun zamandır tanıyorum sahasını bilen iyi bir mühendis. Dış kaynaklı projelerde çalıştı. Yurt dışında uzun süre kaldı. Dünyayı tanıma fırsatı buldu. Çok sayıda İl ve ilçelerin master planlarını hazırladı. Hınıs ilçesi hakkında İlk defa Hınıs İlçesinin Dünü ve Bugünü adlı kitabı o yazdı. uzun yıllar il müdürü olarak çalıştı. kendisine başarılar dilerim.
Reis DEMİR 15.01.2015 08:53
Burhan Bey,değerli bir hemşerimizi köşenizde misafir ederek bizlerle buluşturduğunuz için size çok teşekkür ederim.Ayrıca Cemil USANMAZ kardeşimize de meslek hayatında başarılar diler kendisine selamlarmı yollarım.
Toplam 20 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)