-


Fed tutanakları, küresel risklere dikkat çekiyor…


Bu haber 09.07.2015 13:58 eklenmiş ve 1291 kez görüntülenmiştir.
Ekonomist Dr.Fatma MELEK

Fed tutanaklarının, küresel risklere yönelik yapmış olduğu vurgu ve politika çerçevesi ile ilgili kullanmış olduğu göreli ılımlı ton, ayrıca Çin ekonomi otoritelerinin attıkları adımların ardından Asya piyasalarının bu sabah alıcılı seyretmesi, kısa vadede risk iştahına destek veriyor. Ancak Yunanistan ekonomik durumu ile belirsizlik, toplantının yapıldığı tarihten itibaren daha da arttı. Çin ile ilgili olarak ise, atılan adımların ve hisse senedi piyasasında yaşanan volatilitenin orta-uzun vadeli etkileri, piyasa trendleri açısından daha önemli. Bu konularda ise, henüz bir netlik bulunmuyor.

Tutanakların açıklanması sonrası ABD uzun vadeli faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan gerileme, gelişmekte olan ülke para birimlerine de bir miktar ılımlı yansıyor; fakat bunun bir trende dönüşmesi kısa vadede zor görünüyor. Yunanistan borç görüşmeleri ile ilgili gelişmeler ve Çin hisse piyasasının bundan sonraki süreçteki gelişimi, piyasaların yönünde belirleyici olacaktır.

Fed 16-17 Haziran’da gerçekleştirdiği para politikası toplantı tutanaklarını açıkladı. Tutanaklarda birçok Fed yetkilisinin faiz artırımına başlamak için ekonominin güçlendiğine ilişkin daha fazla kanıt görmek istedikleri yer aldı. Yunanistan ve Çin ekonomisine ilişkin endişelere de yer verildi. Tutanaklarda faiz artırımına ilişkin üyelerin ikiye bölündüğü görüldü.

Tutanaklarda yakın geçmişteki ekonomik gelişmelere yönelik daha pozitif bir ton kullanılırken, tüketim harcamalarının güçlendiği, istihdam piyasasında koşullarının iyileştiği belirtilirken, konut sektörüne ilişkin veriler de umut verici olduğu değerlendirildi. İstihdam ve ücret artışlarının hanehalkı harcamalarını destekleyeceğinin altı çizildi. Petrol fiyatları ve dolardaki stabilizasyonun ise enflasyon üzerindeki aşağı yönlü riskleri azalttığına dikkat çekildi. Fed yetkililerden birçoğu, politika normalizasyonuna başlamak için ekonomik büyümenin yeteri kadar güçlü olduğu, istihdam piyasasında iyileşmenin sürdüğü fakat enflasyonun hedeflenen seviyelere yakınsdığına yönelik daha fazla kanıt görmek istediklerini belirttiler.

ABD’de tahvil getirileri, tutanaklar sonrası %2,18’i test etti. Fed tutanaklarında faiz artışını erteleyebilecek risklere dikkat çekilmesiyle ABD 10 yıllık tahvil getirisi %2,18’i test etmesinin ardından bu sabah %2,23 seviyesinde. Almanya 10 yıllık tahvil getirisi günü %0,67 seviyesinden tamamlarken, İtalya ve İspanya tahvil getiri farkları da 155 baz puana gerilemiş durumda. Yurtiçinde ise gösterge tahvil getirisi 4 baz puanlık sınırlı bir artış ile %9,67’ye yükselirken, 10 yıllık getiri ise %9,45 ile yatay bir kapanış gerçekleştirdi.

Son dönemde oldukça volatil seyir izleyen Çin hisse senedi piyasası, alınan önlemlerin etkisiyle bu sabah %6’nın üzerinde değer kazancıyla işlem görüyor. Çin’de %5’ten fazla paya sahipliği olan yatırımcıların, 6 ay boyunca hisselerini satmalarını yasaklandı. Nikkei-225 endeksi de bu sabah hafif alıcılı .

€/$, 1,10 seviyelerinden geri döndü. Yunanistan’ın dün birlikte kalmaya yönelik açıklamalarının etkisiyle 1,10’dan geri dönen €/$, bu sabah 1,11’in üzerinde. Yunanistan’a ve Çin’e ilişkin olumlu gelişmelerle güvenli liman talebi bir miktar azalıyor; USD/JPY yükseliyor; dün 120,4 seviyelerine kadar gerileyen USD/JPY bu sabah 121,5’te. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün %1,5’e varan değer kayıpları görülürken, TL’de yatay bir seyir hakim oldu. $/TL bu sabah 2,6790, döviz sepeti 2,8285 seviyelerinde.

Petrol fiyatları hızlı yaşanan kayıpların bir kısmını geri aldı. Çin piyasalarında görülen sert satışlar ve İran görüşmelerinin etkisiyle Salı günü 55 $/varil’i test eden Brent petrol bu sabah 57.9 $/varil’den işlem görüyor.

Baş Ekonomist Dr. Fatma MELEK

Yazara ait son 10 makalele
Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor…
TL cinsi varlıklarda satış baskısı sürüyor…
TCMB’den bir faiz değişikliği beklenmiyor…
TL cinsi varlıklarda toparlanma sınırlı kaldı…
TL haftaya diğer GOÜ’lerden negatif ayrışmayla başladı…
Yunanistan parlamentosunun, kreditörlerle varılan ön anlaşmayı...
Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…
Avrupa Birliği’nde haftasonu yapılan görüşmelerden
Fed tutanakları, küresel risklere dikkat çekiyor…
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)