-


Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…


Bu haber 15.07.2015 14:19 eklenmiş ve 1369 kez görüntülenmiştir.
Ekonomist Dr.Fatma MELEK

Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…

Yunanistan ile kreditörlerin arasında sağlanan ön anlaşmanın olumlu etkileri, İran ile Batı ülkeleri arasında ülkenin nükleer programı ile ilgili anlaşma ve ABD’de beklentileri karşılayamayan ekonomik veri akışı, piyasalarda olumlu algının devam etmesine yardımcı oluyor. Çin’de olumlu ekonomik verilere rağmen, süren piyasa volatilitesi ise, bu olumlu trende karşı bir risk unsuru. Ulaşılan piyasa seviyelerinde yatırımcılar, Yunanistan ön anlaşmada yer alan reformların Yunanistan parlamentosunda bugün gerçekleşecek onay sürecine ve Fed Başkanı Yellen’ın öğleden sonra başlayacak kongre sunumlarına odaklanıyorlar.

İran anlaşması ve bunun petrol fiyatlarını da aşağı yönlü baskılıyor oluşu, yurtiçi piyasa algısını da olumlu etkiliyor. Bugün açıklanacak TCMB beklenti anketinde, orta vadeli enflasyon beklentilerinin yönü; Türk Lirası’nın ve yerel piyasaların, global trendden bir miktar ayrışmasına neden olabilir.

Yunanistan bugün kurtarma paketini oylayacak. Oylama öncesi Tsipras’ın partisinden bir çok milletvekili pakete destek vermeyeceğini belirtti. Diğer taraftan IMF eğer borçların bir kısmı silinmezse mevcut borçların ödenemeyecek seviyeye (GSYİH’nın %200’ü) yükselebileceğine dikkat çekti. Müzakerelerde Yunanistan özellikle kurtarma paketinde IMF’nin yer almasını istemiyor; ancak Almanya şart koşuyordu. €/$, 1,10’un altını test ediyor. Yunanistan’ın kreditörleriyle anlaşmasının ardında 1,12 seviyelerini test eden parite, bu sabah 1,10’un altını test ediyor.

İran ile P5+1 ülkeleri dün müzakerelerde anlaşma sağladı. Uzun süredir devam eden müzakereler dün sonuca bağlandı böylece dünyanın en büyük dördüncü petrol ve ikinci doğalgaz rezervlerine sahip olan İran yeniden enerji pazarına dahil olabilecek. Enerji konusundaki yaptırımların ne zaman kalkacağına dair net bir tarih açıklanmazken, piyasalarda en geç yılsonuna kadar kalkacağına dair beklentiler mevcut. Yaptırımlar öncesi günlük 3,6 milyon varil petrol üretimi yapan İran’da mevcut üretim 1,1 milyon varil seviyesinde. Üretimin kalıcı olarak artışının ne hızda olacağı ise tartışılmaya devam ediyor. İran beklentileriyle bir süredir gerileyen petrol fiyatları bu sabah yatay bir seyir izliyor. Brent, bu sabah 58,6 $/varil seviyelerinde.

BoJ iyimser enflasyon beklentilerini sürdürürken, büyüme beklentilerini zayıf ihracat ve hanehalkı harcamaları nedeniyle %2’den %1,7’ye indirdi (Mart 2016’da biten 1 yıllık dönem için). Güvenli liman talebiyle geçtiğimiz hafta 120,5’e kadar gerileyen USD/JPY, bu sabah 123,4’te.

Gelişmekte olan ülke para birimleri zayıf ABD perakende satışlar verisinden (beklenti: %0,3, gerçekleşme:-%0,3) destek bulurken, Güney Afrika randı ve TL pozitif ayrıştı. Dün $/TL 2,63’ün altına, döviz sepeti 2,76 seviyelerine kadar gerilerken, bu sabah sırasıyla 2,6380 ve 2,7710 seviyelerindeler.

Global hisse senedi endekslerinde göreli olumlu seyir sürüyor, Çin ise negatif ayrışıyor. ABD’de bilanço sezonu JP Morgan’la olumlu başladı; endekslerde %0,4-%0,7 arası değer kazançları görüldü. BIST-100 ise 84.000 seviyelerini aştıktan sonra geri çekildi ve günü %0,4 düşüşle 83.000 seviyelerinden kapattı. Çin’de ekonomik büyüme yılın ikinci çeyreğinde yıllık %7 ile beklentilerin (%6,8), sanayi üretimi de Haziran’da yıllık %6,8 ile piyasa tahminlerinin (%6,0) üzerinde gerçekleşti. Bu verilere rağmen Çin’in Şangay endeksi %4,6 ekside.

Hazine dün gerçekleştirdiği 2 yıl ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalelerinde ROT dahil toplam 4,0 milyar TL borçlandı. 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde ortalama yıllık bileşik faiz %9,75 ile beklentilere paralel, 10 yıl vadeli ihalede %9,47 ile beklentilerin altında (%9,53) gerçekleşti.

Yazara ait son 10 makalele
Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor…
TL cinsi varlıklarda satış baskısı sürüyor…
TCMB’den bir faiz değişikliği beklenmiyor…
TL cinsi varlıklarda toparlanma sınırlı kaldı…
TL haftaya diğer GOÜ’lerden negatif ayrışmayla başladı…
Yunanistan parlamentosunun, kreditörlerle varılan ön anlaşmayı...
Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…
Avrupa Birliği’nde haftasonu yapılan görüşmelerden
Fed tutanakları, küresel risklere dikkat çekiyor…
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)