-


TL haftaya diğer GOÜ’lerden negatif ayrışmayla başladı…


Bu haber 21.07.2015 23:08 eklenmiş ve 1332 kez görüntülenmiştir.
Ekonomist Dr.Fatma MELEK

Gelişmekte olan ülkelerin genelinde dün satışlar görülürken, Suruç’daki patlamanın da etkisiyle TL cinsi varlıklar negatif ayrışarak daha fazla değer kaybetti. Dün TL, USD’ye kaşı %1,7 gerilerken, diğer GOÜ para birimlerine kıyasla %0,5-%1 arasında negatif ayrıştı ve 2,70 seviyesini gördü. Bu sabah sınırlı bir geri çekilmeyle 2,6950’de.

Geçen hafta yurtdışı kurumlardan gelmeye başlayan TL alım yönündeki tavsiyeler göz önüne alındığında, döviz sepetinin 2,76’dan hızlı yükseldiği 2,81 seviyelerinde kalıcı olmamasını bekliyoruz. Gösterge tahvil 9 bps artışla %9,84’e yükselirken, BİST-100 ise %1,8 geriledi ve 81.320’ye çekildi. Bankacılık hisselerinde %3’e yakın düşüşler görüldü.

Global piyasalarda ise dün değerlenen dolar ve gerileyen emtia fiyatları teması devam ederken, Fed’in uzun süredir konuşulan ilk faiz artırımına ilişkin tarihin giderek yaklaşmasının bunun temel nedeni olduğunu değerlendiriyoruz. Nitekim beklentilerin yoğunlaştığı 16-17 Eylül toplantısına iki aydan daha az bir zaman kaldı.

Dün, St. Louis Fed Başkanı Bullard, Fed’in Eylül’de faiz artırma olasılığını %50’den daha fazla olarak gördüğünü açıkladı. Bullard’ın, Fed’de oy hakkı bulunmuyor. €/$, artan ABD-Euro Bölgesi tahvil getirileri farkının da etkisiyle 1,0820’de.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri üzerinde Bullard’ın açıklamalarının etkisi sınırlı kaldı; getiriler sınırlı yükselişle %2,36 seviyelerinde. Almanya 10 yıllık getirileri ise gerilemesini sürdürüyor; %0,76’da. Böylece, ABD-Almanya getiri farkı 160 bps seviyelerine yükseldi.

Altın fiyatlarında düşüş sürüyor: Dolardaki güçlenme, güvenli liman ihtiyacının azalması ve Çin Merkez Bankası’nın 2009 yılından bu yana ilk kez açıkladığı altın rezervlerinin beklentinin altında kalması ile altın fiyatı son 5 yılın en düşük seviyelerine geriledi. 2011 yılında ons başına yaklaşık 1.900 $ ile zirve seviyelerine gören altın fiyatları 1.104 $ ile Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyelerinden işlem görüyor. Dolardaki değerlenmenin sürmesi halinde altın fiyatları üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz.

Çin Merkez Bankası Nisan 2009’da 1.054 ton olan altın rezervlerinin Haziran sonu itibariyle 1.658 tona ulaştığını açıkladı. Rezervlere ilişkin veri düzenli açıklanmıyor. Söz konusu rezerv rakamının bugünkü fiyatlarla değeri yaklaşık 60,9 milyar $ olup, Çin’in toplam rezervlerinin yaklaşık %1,6’sını denk geliyor. Çin’in toplam rezervleri 3,7 trilyon $. Çin, ABD, Almanya, IMF, İtalya ve Fransa’nın ardından dünyada en fazla altın rezervi olan ülkeler arasında yer alıyor.

Fitch Ratings’den GOÜ’lere uyarı: Fitch, Fed’in olası faiz artırımının ve düşen emtia fiyatlarının, gelişmekte olan ülkelerin (GOÜ) kredi notu göstergeleri üzerinde bir baskı oluşturabileceğini belirtti. Rusya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Endonezya’da şirketlerin döviz cinsinden risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de ise finansal kurumların dolar cinsinden borçlarının yüksek olduğu belirtildi.

Global piyasalarda volatilite azalıyor: Global piyasalarda korku endeksi olarak da bilinen ve S&P 500’deki volatiliteyi gösteren VIX endeksi %12,2 ile Aralık’tan bu yana, €/$’ın 1 aylık ima edilen volatilitesi ise %9,9 ile Mart’tan bu yana en düşük seviyede.

Yazara ait son 10 makalele
Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor…
TL cinsi varlıklarda satış baskısı sürüyor…
TCMB’den bir faiz değişikliği beklenmiyor…
TL cinsi varlıklarda toparlanma sınırlı kaldı…
TL haftaya diğer GOÜ’lerden negatif ayrışmayla başladı…
Yunanistan parlamentosunun, kreditörlerle varılan ön anlaşmayı...
Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…
Avrupa Birliği’nde haftasonu yapılan görüşmelerden
Fed tutanakları, küresel risklere dikkat çekiyor…
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)