-


Eş Başkanı Gülay PEKER le yapılan Röportaj 1

Peker; "Bizler ekip olarak Köy ,Köy , mahalle mahalle halkın sorunlarını dinlemek için kendimize o yolları yol ettik. Onun için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Onlar eğer bize güvenmişlerse bizde o güveni onlara vermeye çalışacağız “
Bu haber 09.10.2015 20:51 eklenmiş ve 2370 kez görüntülenmiştir.

Çok uzun süreden beri yerel habercilik anlamından Hınıs ta yayın yapmakta olan www.hinisinsesi.com bir ilke imza attı. Daha önce görüntülü olarak Hınıs Belediye Başkanı Enver TAÇYILDIZ la ropörtaj yapılmıştı. Ve uzun bir süre sitede yayın da kalmıştı. Amacım yazınsal bir röportajı gerçekleştirmekti. Ve 3 aydan beri Hınıs Belediye Başkanı Sayın Hasan Basri FIRAT ve Hınıs HDP Eş Başkanı Gülay PEKER le görüşmeler sürdürüyordum. Ben bu görüşmelerimi yaparken, onların yaklaşımlarından hoşnut olmamla beraber karşılıklı anlayış ve hoşgörü içerisinde, saygı ve sevgimizin sonsuzluğuna dayanarak bu röportajı gerçekleştirdim.

www.hinisinsesi.com tarafsızlık ilkesi içerisinde sorularını hazırladı ve Sayın Eş Başkanı Gülay PEKER e yönelterek siz değerli okurlarımızın merakla beklediği cevapları almaya çalıştı. Sayın Gülay PEKER i her telefonla aramam ve Hınıs’a verebilecekleri hizmetle ilgili birçok konuda görüş alış verişinden bulundum. Kendisi ve Belediye Başkanımız Sayın Hasan Basri FIRAT ,”hizmetlerin çözümü konusunda ellerinden gelen tüm imkânlarını Hınıs için kullanacaklarını ve hizmetlerin halka geniş anlamdan yayılması için Erzurum Büyükşehir Belediyesinin desteğinin şart olduğunu ve bu destek gelmediği sürece halkımıza imkânlarımızın verdiği ölçüde hizmet vermeye devam edeceğiz.”  Dediler.  Bizler ekip olarak Köy ,Köy , mahalle mahalle halkın sorunlarını dinlemek için kendimize o yolları yol ettik. Onun için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Onlar eğer bize güvenmişlerse bizde o güveni onlara vermeye çalışacağız “ Dediler. İşte bu samimiyet ve güvenle bende aklınıza takılmış olan ve cevabını alamadığınız soruları Sayın Eş Başkanı GÜLAY PEKER e yöneltim. Kendisi yoğun iş gücün içinde bana cevaplayarak gönderdi.Kendisine Huzurlarınızdan Teşekkür ederek, çalışmalarından başarılar diliyorum.

HINIS HDP İLÇE BAŞKANI GÜLAY PEKER LE YAPILAN RÖPORTAJ.

1-Gülay PEKER Kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?

Özgeçmiş: Erzurum Hınıs’ta 1966 yılında doğdu. Eşiyle birlikte Kayseri’ye yerleşerek burada bir süre yaşamına devam etti. Eşinin işi nedeniyle Kayseri dışında da Türkiye’nin birçok kentinde ikamet etti.  Yaşamı boyunca halkının kimlik ve kültürel hakları mücadelesinde kendisi ve ailesiyle birlikte aktif rol aldı. Halkının kültürünü koruma ve geliştirmeye yönelik faaliyetlerde aktivist olarak yer aldı. Birçok organizasyon ve dernek faaliyetlerinde çalışmaları mevcuttur. 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi’nden Hınıs Belediye Eşbaşkanı olarak seçildi.  Gülay Peker, Hınıs ilçe tarihinin ilk kadın belediye eşbaşkanıdır. Hınıs’ın genel sorunları ve özelde ise kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik yaşama katılımı için çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Evli ve üç çocuk annesidir.

2-Hınıs’lı Gülay PEKER olarak, Siz şu andaki Hınıs’ın bulunduğu konumdan tutun, ekonomisine, sosyal yaşamından, kültürel yaşamına,  yatırımından, görünümüne, kısacası her yönüyle Hınıs istenilen noktada mı? Değilse sebepleri ne bu konudaki düşüncelerinizi anlatir misiniz?

Kuşkusuz Hınıs ekonomik-sosyal-kültürel olarak olması gereken durumda değil. Bunun nedenine, ancak geçmişten başlayarak yapacağımız analizlerle ulaşabiliriz. Bölgemizde ki bir çok yerleşim yerinde olduğu gibi Hınıs' a da sistemin özel politikalarla yöneldiği, her alanda içe kapanık hale getirildiği görülmektedir. Asimile edilmiş bir halk, her türlü yönlendirmeye açık olacağından bazen doğru tercihler yapamamaktadır. Tüm özel yönelimlerde asimilasyon politikası oldukça yoğun ve çok yönlü uygulandığından, bu sonuç bazı konularda açığa çıkmıştır. Şüphesiz kendi kültürel değerline sahip çıkmış bir ilçeyiz. Ancak bunun geçmişte siyasal arenada da gösterilememiş olması Hınıs' ın gelişimi önünde hep bir engel teşkil etmiştir. Sistemin 'halkı açlıkla terbiye etmeye ve kontrol altında tutmaya çalışması' ilçemizden de geçerlidir. Bu nedenle yatırımlar olmamış, batı illerine ya da büyük şehirlere göç vermiştir. Geriye kalanlar ise kültürünü koruma refleksiyle içe kapanık hale gelmiştir. Bu da feodalitenin ilçede yoğun etkisine, dolayısıyla sosyal yaşamın her geçen gün daha geriye gitmesine neden olmuştur. Bu durum kadın-erkek-çocuk, aile ilişkilerinden tutalım da, halk ve devlet daireleri-yönetsel kademeler arasındaki ilişkiye kadar ciddi bir şekilde yansımıştır.

3-Hınıs yıllardan beri göç vermektedir. Bu göçün ana sebebi nedir? Sizce Hınıs’ta istihdam alanı yaratılırsa bu göç önlenebilir mi?  Bunu önlemek için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Hınıs her zaman göç veren yerlerden biri olmuştur. Ancak bu salt Hınıs' a özgü bir durum değildir. Hükümetlerin doğu ve güneydoğuya yönelik öteden beri uygulamış olduğu politikalarının bir sonucudur. İstistanalar dışında bölge her zaman göç vermektedir. Ekonomik yatırımların olmadığı bir bölgede yoksulluğun olması, beraberin sosyal-kültürel alanda ilerlemenin olmayacağı anlamına gelecektir. Kendisini farklı mesleki alanlarda yetiştirememiş insanlardan ise batıda ucuz iş gücü olarak yararlanılacaktır. Yararlanılmaktadır da. Genç nüfus bu şekilde yerinden göçertildiğinde ki -bu bizim için zorunlu göç demektir-, genç yaşta asimilasyon daha kolay uygulanabilmektedir. Bir başka yön ise hergün iş-ekmek mücadelesinde olan insanların siyaset-sanat gibi alanlarında ilgilenme imkanı olamaması, bu gündemlerle fazla uğraşamaması, ülkeyi yönetenlerin işine gelmektedir. Şunu hepimiz kabul ederiz ki çocuğuna bir parça ekmek bulabilme mücadelesinde ki bireyin, ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamak en birincil gündemidir. Bu normaldir de... Hal bu şekilde olunca bilinçli politikalarla geliştirilen bu yöntem, hem bölgemizi hem de ilçemizi derinden etkileyen 'yatırımsızlık ve göç kavramını' temel sorunlarımızdan biri olarak ortaya çıkarmıştır.

Bütün girişimci ve yatırımcılara bizim yerel yönetimler olarak, özel sektörün yatırımlarını ve istihdam sağlayıcı çalışmaları kolaylaştırmanın ve alt yapısını oluşturmanın önem verdiğimiz çalışmalardan biri olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Yatırımcıların nitelik çalışan ihtiyacını giderebilmek için ise gerekli eğiitimi veren özel ve kamu kurumları ile diyalog halinde olacağımız ise açıktır. Yine ilçemizdeki doğal güzelliklerle ilgili oluşturduğumuz turizmin gelişmesine dönük çalışmalarımızda bir istihdam alanı oluşturacaktır.

4-Yillardan beri yöneticilik ve siyasetle ugrasan biri olarak Hinis’in yeterince iyi yönetildigine inaniyor musunuz? Inanmiyorsaniz, bunun temelinde yatan sebepleri ana hatlari ile anlatabilir misiniz?

Mevcut sorunlar şunu açığa çıkarıyor ki ilçemizde ciddi yönetim sıkıntısı olmuştur. Bugüne kadar yöneticiler ellerinde bulunan görevi bir iktidar ve güç aracı haline getirmişlerdir. Bu nedenle halkla aralarına ciddi bir mesafe koymuşlardır. Bu arada ki uçurum denilebilecek mesafe nedeniyle halk, kendi sorunlarını yönetsel kademelere anlatamamıştır. Anlatsa da önemsenmemiştir. Ancak ilçemizde yaşayan halkımız ilkkez kendisini 'Halkın belediyesi' olarak tanımlayan bir çalışmaya onay vermiştir. Kuşkusuz bunda partimiz belediyelerinin bölgemizdeki diğer yerleşim birimlerinde ki yaptıkları hizmetlerin ve büyük değişimin etkisi oldukça güçlüdür. Dolayısıyla artık varolan sorunlardan kurtulma kararında ortaklaşan halkımıza, farklı bir yerel yönetimler modelini gösteriyoruz. Artık insanlarımız ilkkez yönetici olarak görev verdiği insanlarla direk taleplerini, sorunlarını iletebiliyor ve en önemliside çözüm buluyor. Çünkü bize verilmiş görevde, halka hizmet için burda olduğumuzu biliyoruz. Halkımızın yönetimsel kademelere bakışını değiştirdik. Bu çok önemli. Tabi ki eksiklerimiz var. Yıllardır çığ gibi büyümüş sorunların hemen bir sihirli değnek değmiş gibi düzelmesi beklenemez. Ama biz elimizden gelen en kısa sürede çalışma arkadaşlarımızla birlikte sorunların aşılması için çaba harcıyor, gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Burada şunun altını özellikle çizmek gerekiyor. Yerel yönetim anlayışımızda bireye endeksli bir çalışma tarzımız ve bakış açımız bulunmuyor. Yapılan tüm çalışmalar, alınan tüm kararlar demokrasi çerçevesinde ortak alınarak hayata geçiriliyor. Buradan hareketle yöneticilik derken çoğulcu demokrasiyle bir ekip çalışmasını kastettiğimizi belirtmek iyi olur.

5-Hinis Kanyonu o bölgenin en önemli kanyonu olarak, bilinmektedir. Sizin projelerinizin içinde bu kanyonla ilgili çalismalariniz var midir? Varsa bu çalismalari nasil gerçeklestirmeyi düsünürsünüz?

Hınıs Kanyonu bölgemizde en önemli trustik yerlerden biri olmasına rağmen, sürekli olarak ihmal edilmiştir. Biz bölgeyle ilgili gerekli inceleme ve araştırmalarımızı yaptıktan sonra kapsamlı bir proje hazırladık. Restoranlar, çocuk oyun alanları vs. Ancak halkımızında çok iyi bildiği gibi borç altındaki bir belediyeyi devraldık. Mevcut ekonomik olanaklarımız bir çok verimli projemizi yaşama geçirmemizde engel olarak önümüzde duruyor. Bu nedenle Hınıslı yatırımcılar ve yurtdışındaki hemşerilerimden destek bekliyoruz. 

Bir Sonraki

.....

........Hınıs’ın esnafına veya Hınıs ekonomisine katkı sağlayıcı projelerin başında,.....

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)