-


Hınıs HDP İlçe Eş Başkanı Gülay PEKER le Röportaj III

Hınıs HDP İlçe Eş Başkanı Gülay PEKER le Röportaj III
Bu haber 15.10.2015 20:38 eklenmiş ve 1480 kez görüntülenmiştir.

12-Hınıs İlçesinde HDP es başkanı seçilmenizle birlikte geçen zaman içinde gözle görülür çalışmanızı özetleyebilir misiniz?

Evet, 1 yılı geride bıraktık ve bu süre içerisinde çalışma arkadaşlarımız ile gecemizi-gündüzümüze katarak çalıştık. Çalışmalarımızda şeffaflığa ve hesap verebilirliğe özenle dikkat ettik. Belediyemizi 13 trilyon borçla devraldık. Bu güne kadar 6 trilyon borcu ödemiş bulunuyoruz. Borçları öderken bunun yanı sırada çalışmalarımızı ertelememeye, geciktirmemeye devam ediyoruz. Mevcut ekonomik durumumuzla yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şu anda burada yapılan çalışmaları tek tek anlatmak uzun sürecektir. Ancak özetle şunları belirtebilirim. Hizmet alanına araçlar ve teknik malzeme alımları gerçekleştirdik. Ve bunları nakit ödemelerle yaptık. Biz görevi devraldığımızda ilçemizdeki en büyük sorunlardan biri çöp sorunuydu. Çöpler zamanında toparlanmamış ve ilçe insan sağlığını tehdit eden bir hale gelmişti. Bizler yeni çöp konteynırları alımının yanı sıra, çöp toplanması konusunun bir düzene ulaştırılmasını sağladık. Ben de dahil, çalışma arkadaşlarımla birlikte sokak sokak dolaşarak çöp topladık. Yine tozlanmalara karşı su tankerleri, kumlama araçları, kepçe ve ilaçlama araçlarının alımlarına kadar gerçekleştirdik. Köy yolarının yapılması, turizmin geliştirilmesi ve istihdamın artması için Kanyona dönük hazırlanan projelerimize, umumi tuvaletlere kadar ilçenin tüm sorunlarını karşılamaya çalıştık. Şu anda da ilçede içerisinde çocuk oyun alanlarından, spor merkezine ve çay bahçesine kadar yer alan büyük bir park yaptırdık. Bu park belediyemizin de içinde olduğu ortak bir projenin ürünüdür. Tüm hazırlıkları bitmiş olup, en kısa sürede açılışı yapılacaktır. Yine restore ettiğimiz düğün salonu bulunuyor. Hazırlamış olduğumuz ve içinde sinema, tiyatro ve konferans salonlarından, müzik, resim, halk oyunları, fotoğrafçılık gibi eğitim kurslarına kadar her şeyin yer aldığı Kültür Merkezi Projemize ilişkin çalışmamızda devam etmektedir.

Yine bir kadın olarak, kuşkusuz kadın konusundaki çalışmalarımıza da büyük önem vermekteyiz. Belediyemiz ilçemizde Kadın Dinlenme Evi (Mala Bêhndaniya Jinan) açtı. Kadın dinlenme evi, kış aylarında 100'un üzerinde köyü ve mezrası olan Hınıs'ta kadınlar ihtiyaçlarını karşılamak için geldikleri ilçe merkezinde, olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için yapıldı. Bir diğer açılış amacı ise kadınlar arasında dayanışma ruhu ve diyalogu geliştirmektir. Ev içerisinde çay ocağından tutalımda kadınlarımızın rahat edebileceği tüm imkanlar sunulmuştur. Önceden köylerden ilçe merkezine ihtiyaçlarını karşılamak için gelen kadınlarımız, kahvehane köşelerinde ve dükkanlarda oturup bekliyordu. Mevcut çalımamız ile kadınlarımızın yaşadığı bu sıkıntıların önüne geçilmiştir. Bu dinleme evi ile birlikte kadınların artık daha rahat edebileceği ve aynı zamanda birbirleriyle olan diyaloglarının daha da arttığı, dayanışma duygusunun geliştirildiği bir mekan haline gelmiştir. 

13-20 yıldan beri siyasettin içindesiniz, siyasettin size kazanımları ve kayıplarından kısaca bahseder misiniz?

Siyaseti bir meslek olarak yapmanın insana kattığı şeyde, insandan aldığı şeyde az değil. Aslında bence bu siyasetin hangi alanında bulunduğunuzla ilgili. Amacınızla doğru orantılı. Eğer amaç iktidar hırsı-rant-diktatör ya ise bir insandan çok şey götürür. Her şeyden önce doğallığı alır. Bir de bakarsınız kalbinizin rengi siyaha dönmüş. Ancak eğer yaptığınız siyaset halka hizmet üzerine kurulmuşsa, size çok şey katıyor. Bu güne kadar siyasal partimi hiç değiştirmedim. Ahlakın temel değer olarak görüldüğü ve kendisini halkının huzuru ve özgürlüğüne adayan bir mirasın parçasıydım hep. Bu günde olduğu gibi. Dolayısıyla mevcut  olduğum alan da, her şeyden önce halkımın sosyolojisini ve yöresel hassasiyetlerini iyi bilme üzerine yoğunlaştım. Sivil toplum kurumlarını tanıma ve iyi ilişkiler kurmak, ekip çalışması, paylaşım, emeğe değer verme, ülke siyaseti konusunda öngörü geliştirme gibi alanlarda bana çok şey kattı. Her zaman geniş bir çevrem oldu. Ancak cins kimliğimle bakarsak artı şeyler de eklenebilir. Bildiğiniz gibi siyaset erkeğin çalışma alanı. Kadına bilinçli olarak sürekli kapalı tutulmuş bir alan. Bu nedenle çok az sayıda kadın yer alabiliyor bu alanda. Bizim kadın olarak en büyük şansımız partimizin kadın özgürlükleri-pozitif ayrımcılık gibi konularda ki hassasiyeti ve ön açıcılığıydı. Şu anda ilçemizde çalıştığım alanda hakeza az sayıda kadın bulunuyor. Hınısta siyasi alanda, belki de ilk kez bir kadın her alanda faaliyet gösteriyor. Tabi bu şekilde düşünüldüğünde cesaret ve özgüven gerektiren bir alan olduğu da gerçeklik kazanıyor. Bulunduğumuz alanda bir kadın siyasetçi olarak yer almanın 'kayıp' demeyeceğim de, 'bedeli' mutlaka oluyor. Türkiye' de yaşıyoruz. Umarız demokrasi anlayışı gelişir ve özgür siyaset yapmanın önü açılır. 

14-www.hinisinsesi.com  olarak; Hınıs Ilçe HDP Eş Başkanı Gülay PEKER’ i “ Siyasi, kültürel donanımı ile kendini çok iyi geliştirdiğini ve gelecekte bir bayan olarak Hınıs ıi her platformda çok iyi temsil edeceğinin işaretini görmüş ve Hınıs’lı bayanların önünü açtığına inanıyoruz.” Sorum; Demokratik bir aileden gelen bir bayan olarak, Sizi; Hınıslı bayanların içindeki yerinizden, çizginize, bakışınızdan, duruşunuza, siyasi düşüncenizden kültürel düşüncenize vb gibi tüm görüşlerinizle, kendinizi Hınıs ta bayanlarla kıyasladığınızdan sizi öne çıkaran sebepler nelerdir. Buna açıklık getirebilir misiniz? Kısacası Hınıslı bayanları, sizin gibi aktif siyasetten neden göremiyoruz?

Kadının sosyal-siyasal-ekonomik-sanatsal alanda geri planda tutulması geçmişe dayalı bir konu. Kadın ve erkeğin toplumdaki rol dağılımlarının cinsiyetçi olarak yapılması ile başlanmış bir durum. Kadın sadece annelik ve ev içi ile sınırlı tutulurken, neredeyse bir hapis hayatı yaşarken, dış dünya her zaman erkeğe açık olmuş. Bu da büyük eşitsizliklerin yaşanmasına, kadının kendi hayatı hakkında söz sahibi olamamasına neden olmuştur. Mevcut feodalite siyaseti kadınsız olarak yapmayı tercih ediyor. Bu anlayışı kırmaya çalışan partimizin uzun süre ilçemizde olmayışı, olması gereken değişimin süresini yavaşlatmıştır. Bu gün bölgedeki bir çok yerleşim biriminde söz konusu alanlarda kadın erkeğin önünde ve aktif olarak yer alıyor. Bizlerin emeği ile ilçemizde de değişim ve dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bunun için sadece zamana ihtiyacımız var. Bireyin doğru yetiştirilmesinde ailenin etkisi büyüktür. Benim avantajım demokratik bir ailemin olmasıydı. Aileler demokratikleştikçe kadın-erkek tüm insanların kendisini geliştirmesinin, rahat ifade etmesinin ve öz güvenlice yetenekli olduğu yada istediği alanda aktif olmasının önü açıcaktır. Yaptığımız çalışmalar sonucu ilçemiz kadınlarımızda gözle görünür bir değişimde söz konusu. Yapılan etkinlik ve toplantılar-seminerlerde oldukça aktifler. Bu durum her geçen gün de artıyor. Yaşamın rengi olan biz kadınlar, toplumun sosyal - siyasal - ekonomik her alanında tam bir eşitliği elde edene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kadınsız  demokrasi, gerçek  demokrasi değildir.

..................

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)