-


Hınıs Belediye Başkanı Gülay PEKER'le Özel Röportaj 4

Hınıs Belediye Başkanı Gülay PEKER'le Özel Röportaj 4
Bu haber 25.10.2015 22:12 eklenmiş ve 1764 kez görüntülenmiştir.

15-Şehir yaşamlarından genelde yerel yönetimler, Sosyal, Eğitim, kültürel ve sportif anlamında birçok etkinliğe yön veren yönetimler olarak öne çıkmak isterler. Ve dolayısı ile bu tür yönetimlerin yaptıkları çalışmalarla gerek bölgesel anlamında ve gerekse yurt bazında öne çıkarlar. Öyle ki bu adımların basında, bir festival, kültürel amaçlı bir sempozyum, sportif anlamlı geniş bir organizasyon ve buna benzer bir çok etkinlikle ilçeyi tanıtıcı çalışmalar yapılabilinir. Sizler;  bir yerel yönetim olarak böyle organizasyonlara imza atmayı düşünür müsünüz? Varsa böyle bir projeniz bunu ne zaman gerçekleştireceksiniz?

Burada öncelikle projesini hazırlamış olduğumuz Kültür ve Sanat Merkezimizden bahsetmek gerekir. Amacımız kültürel ve sanatsal etkinliklerimiz ve aktivitelerimizi geniş bir merkezde gerçekleştirmektir. Yapılacak aktivitelerle, ilçemizde kültürel ve sanatsal alandaki boşluk giderilmeye çalışılışılacaktır. Yol, su, kanal gibi klasik belediyecilik anlayışının ötesinde şeffaf, demokratik, katılımcı ve sosyal bir yerel yönetim anlayışını esas edinen Hınıs Belediyesi, ekolojik demokratik yerel yönetim anlayışının yaşama geçirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun için toplumsal ihtiyaçları gözeten sosyal belediyecilik anlayışının ilçemizde geliştirilmesini sağlamaya çalışmaktayız. Belediyemiz tarafından hazırlanan Kültür ve Sanat Merkezimiz, bu anlayışın açığa çıkardığı önemli çalışma alanlarındandır. İçinde sinema, tiyatro ve konferans salonlarından, müzik, resim, halk oyunları, fotoğrafçılık, edebiyat gibi eğitim kurslarına kadar her şeyin yer aldığı Kültür Merkezi projemize ilişkin çalışmamız en kısa sürede hizmete girecektir.

Ayrıca Festival konusundada çalışmalarımız olmuştur. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Hamurpet Gölü Doğa ve Kültür Festivali, halk tarafından yoğun ilgi görmüştür. Festivalimizi Hınıs Belediyemizin de içinde olduğu toplam 7 belediye ortak düzenlemektedir. Seminerler, konserler ve çok sayıda sanatsal aktivitenin yer aldığı festivalimiz her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edecektir. Bu festivalle amaçlanan sosyal-sanatsal aktivitelerin yanı sıra, bölgemizdeki doğa güzelliklerinin tanıtımını sağlamaktır.

16-Hınıs da 1986 yılından beri kurulu olan, birçok lisanslı sporculara sahip ve ayni zamanda bu sporcuların Hınıs a getirdiği başarılarla dolu ve amatör liglerinde mücadele eden Hınıs Filiz Gençlik Spor Kulübü bu gün müsabakalara katılmadığı gibi, diğer çalışmalarını da devam etmemektedir. Gençlere yön veren sosyal ve spor anlamında ilçeye katkı sunan böyle bir kulübe, Siz;  Yerel yönetim olarak Hınıs’a mal olmuş Güzide bir kulübe nasıl katkı sunarsınız. Ve bu kulübün çalışmalarını yapması için bir projeniz var mıdır? 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Günümüzde bir aktivite olmanın dışında endüstriyel rant alanına dönüştürülmüş bir spor algısı bulunuyor. Spor adı futbol ile özdeşleşmiş, spor yapılan değil izlenen bir dev sektöre dönüştürülmüştür. Bizim amacımız sporu sadece kitlelerin eğlencesi konumundan çıkarıp, sadece profosyonellerin yaptığı bir iş değil, sosyal yaşamın bir parçası haline getirmektir. Futbol, basketbol, atletizm, satranç, tenis, taekwondo vs, gibi alanlara ilgi sağlanması, her yaştan ve her cinsten insanın sporu yaşamıyla birleştirmesi çok önemlidir. Ne yazık ki ilçemiz bu konuda önceki yerel yönetimlerce oldukça geride bırakılmış, bu alan da ihmal edilmiştir.

Filiz Gençlik Spor Kulübüne ilişkin sorunuzu da bu bağlamda ele almak gerekir. Tamamen işlevsiz hale gelen bu kulübün çalışmaları durmuştu. Biz konuya ilişkin spor klüpleri ve bilirkişilerden aldığımız görüşlerin ardından bir spor tesisi oluşturduk. Yine bu görüşmeler sonucu açığa çıkan şey, tamamen işlevsizleşen Filiz Gençlik Spor Kulübünü ise ismini değiştirerek, belediye bünyesine alınması oldu. Bundan sonra Hınıs Belediye Spor olarak anılacak bu kulübe, söz konusu tesisimizde bulunan bir bölümü tahsis ettik. Artık gençlerin spor yapacağı imkanlar belediye eliyle geliştirilecek.

17-Gülay PEKER; bu yoğun çalışmalar, ailesine nasıl zaman ayarlayabiliyor,  bu çalışmalar sırasında aileniz dâhil, aile büyüklerinizden olumlu veya olumsuz tepkiler hiç aldınız mı?  Ve bunu nasıl başarıyorsunuz?

Genel olarak ilçe sakinlerinden, akrabalarımdan çok olumlu yorumlar alıyorum. Yaptığım çalışmalar sırasında bir çok kadından "Kızıma her zaman seni örnek gösteriyorum. Oda senin gibi bir siyasetçi olsun istiyorum. Okutuyorum" sözlerini duyuyorum. Yine köylerde küçük kız çocuklarından, büyüyünce ne olacaksın sorusuna "Gülay başkan olacağım" diyen cevaplar çoğalıyor. İnsanlara model olmak çok önemli. Sorumluluğunuzu kat be kat arttırıyor. Aileme gelirsek, oldukça demokrat bir ailem var. Hepimiz kendi düşüncelerimizi herhangi bir baskı altında olmadan ifade ediyoruz. Farklılaştığımız konuların yanı sıra ortaklaştığımız konularda oluyor. Düşünün, ilçeye ilk geldiğimde tüm erkek çalışma arkadaşlarımla birlikte tek başıma bir kadın olarak aktif olmamda herkes çok şaşırmıştı. Feodal bir ortamda eşimin benimle hiç gelmemesi, ilk başta ilginç karşılanmıştı. Bir tepki demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Sadece alışılmışın dışındaydı. Çünkü eşim de, bir kadının kendi çalışma alanında cesurca bulunması gerektiğini ve toplumun değişmesinde kadının öncülük yapacağını düşünüyor. Ve beni her konuda olduğu gibi bu konuda da çok destekliyor. 3 çocuğum var ve hepsinin büyük olması benim için ayrı bir avantaj. Kızlarımdan biri Cizre' de diğeri ise yurtdışında yaşıyor. Ben, eşim ve oğlum birlikte yaşıyoruz. Yaptığım çalışmanın öneminin farkındalar ve saygı duyuyorlar. Bu nedenle zamanımı bütünen sorumluluk aldığım alana harcamam konusunda ailem ile aramda herhangi bir sorun çıkmıyor.

18-Gülay PEKER, Türkiye de hangi takimi tutar.

Aslında Cizre Sporluydum. Ancak şimdi çalışmalarına başlayacak Hınıs Belediye Spor ile birlikte artık desteklediğim iki takımım olacak.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)