-


UĞURLAR OLA ÇOCUK! UĞURLAR OLA...


Bu haber 04.01.2016 17:30 eklenmiş ve 1358 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

 

Dertler insanı olgunlaştırır derler. Gördüğüm kadarı ile yaşıyoruz ama hiç olgunlaşmıyoruz. Erzurum da yaşayan halk mutluluğu da, hüznü de doruklarda yaşar. Dün bunu bir kez daha gördük. Ama yine de olgunlaştıklarından emin değilim.

 

Dün iki cenaze haberi geldi Erzurum’a. Biri Cizre’den, diğeri ta Kobani yakınlarındaki Ayn İsa’dan. Bir ateş Narman’a, diğeri güneyin kalbi Hınıs’a. Biri polis, diğeri PKK. Biri PÖH, diğeri YPG.

 

Biri kahraman ilan edilirken, diğeri vatan haini. Birinin cenazesi baba ocağında omuzlarda, diğerinin cenazesi yaban ellerde bilinmedik bir yerde toprağa gömüldü. Polis muhtemelen 55 yaşlarında, YPG’li genç ise daha yeni ömrün baharında 17 yaşında.

 

Ne acı değil mi?

 

Medyaya baksan biri vatan için ölen bir kahraman, diğeri vatanı bölmeye çalışan hain bir dinsiz. Oysa ikisinin de aileleri kapalı. İkisinin de akrabaları dindar. Kimse bunlara bakmıyor. Ortak tek bir nokta var; oda hissedilen acı.

 

Hani kafatası milliyetçiliği diyoruz ya!

 

İşte ben hep bundan şikâyetçiyim. Okumamanın, cahil kalmanın en kötü yanı da budur. Başkasının acısını hissetmedikten sonra insanlıktan bahsetmenin bir anlamı olmuyor. Milliyetçilik bence başkasının acısını anlamak, duygularını hissetmektir. Yoksa sen ölmüşsün, ben ölmüşüm ne anlamı kalır ki.

 

Ben şahsen ikisine de çok üzüldüm. İki can gitti. İki aile yıkıldı. Daha doğrusu Narman üzüldü. Hınıs yıkıldı. Bazen amaç ölüme değer. Ama din dışında hiçbir amaç ölümü hak etmiyor. Ortak onca noktaları varken zıt kutuplardan, farklı tabutlarla naaşların gelmesi ne acıdır!

 

Narman’ın başı sağ olsun. Cenazelerine en az Hakan Aydın kadar üzüldüm. Ama ben onların da Hınıs’ı, Hınıs Halkını, Hakan Aydın’ı anlamalarını umardım.

 

Gelelim Hakan Aydın’a. Daha çocuktu. Demirci de doğdu. Hınıs’ta büyüdü. İki yıl önce PKK’ya katıldı. Demirci halkı doğuştan savaşçıdır, kavgacıdır. Cesaretiyle nam salmıştır. Hakan; Demircililere has bu özelliği ile YPG saflarına seçildi. Yeni yıla hazırlık aşamasında IŞİD teröristlerinin kurdukları hain tuzak neticesinde hayatını kaybetti. Cenazesi Türkiye’ye sokulmadı. Yaşarken bile kısa zamanda öleceğinden emindi. Çünkü kurtlar vadisinde çakallar ile dans ediyordu. Korkusuzdu. Gönlünde hep bir umut vardı. bu umut hep ölünce vatanına, ailesi ve akrabalarının yaşadığı mekâna gömülmekti.

 

Olmadı… Bırakmadılar.

 

Niye mi?

 

Narman halkı kendi cenazesine sahip çıktığı gibi Hınıs’ın cenazesine sahip çıkmadı. Kardeşlik dediler ama işe gelmeyince terkettiler.

 

Hakan annesi ve birkaç akrabasının gözetiminde kobani’de,  vatanından binlerce mil uzaklıkta sahipsiz bir mezara defnedildi. Başına Arapça ismi yazıldı. Birkaç gözyaşı döküldü. Ve üstüne toprak örtüldü. İşte hayat böyledir. Yaşarsın ve ölürsün. Maaş almadan, yaşatmak için ölenlere selam olsun.

Uğurlar ola çocuk, uğurlar olsun. Yolun açık ve aydınlık, Peygamber şefaatçin olsun. Naaşın Kobani’de olsa da dilerim ki ruhun hep o sevdiğin Sarılı mahallesinde olsun. Fırsat olunca seni Hınıs’a getirmek de bizim boynumuzun borcu olsun.

 

Tüm Hınıs halkının Aydın ailesine sahip çıkmasını ve acılarını paylaşmasını umut ediyorum. Zor anlarda birbirimize destek olmalıyız. Kimse siyasi rant peşinde koşmasın. Yoksa kimse vebalini ödeyemez. Tüm bu vesileler ile Hakan kardeşime Allahtan rahmet, ailesine de sabır ve başsağlığı diliyorum.
 

 

İbrahim KIRDAĞ – Hınıs’ın Sesi…

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)