-


Yıldırım: '4,5 G yarından itibaren şehir merkezlerinde çekecek'

Yıldırım, 4,5G teknolojisiyle ilgili düzenlediği basın toplantısının ardından soruları cevapladı.
Bu haber 31.03.2016 22:07 eklenmiş ve 882 kez görüntülenmiştir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım, 4,5G'nin tüm şehir merkezlerinde belirli noktalarda yarından itibaren  verimli çekeceğini belirterek, "Tüm Türkiye sathında çekmesinde son tarih 2023.  2023'e geldiğimizde nüfus olarak yüzde 95'i kapsamış olacağız" dedi. 

Yıldırım, 4,5G teknolojisiyle ilgili düzenlediği basın toplantısının  ardından soruları cevapladı.

Türkiye'nin geçen yıl yüzde 4 büyümesine ilişkin soru üzerine  Yıldırım, küresel ekonomi küçülürken, Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini  söyledi. Türkiye'nin etrafındaki istikrarsızlıklara rağmen, istikrar içinde güçlü  siyasi iktidarla büyümesine devam ettiğini ifade eden Yıldırım, bu büyümenin  yılın diğer dilimlerinde de devam edeceğini bildirdi.

Güneydoğu'daki terör olaylarının enerjilerini azaltmaya çalışsa da  bunların gelip geçici olduğunu vurgulayan Yıldırım, bu sorundan ülkenin ve  milletin kurtulması için güvenlik kuvvetlerinin canla başla çalıştığını kaydetti.

Büyümenin devam etmesinin arkasındaki diğer nedenin bilişimdeki  gelişmeler olduğunu anlatan Yıldırım, "Ortaya konulan hizmetler büyümeye ivme  oluyor, büyümeyi destekliyor. Normal büyüme 1 kat destek veriyorsa, bilişim  alanındaki katkı 10 kata kadar çıkabiliyor. Toplam ekonomi içindeki payını  dikkate alırsak bilişim teknolojilerinin, büyümeyi neredeyse 1,8 kat kadar  artırmaya vesile oluyor" diye konuştu.

Geniş bant abone sayısının 48 milyon, mobil abone sayısının ise 74  milyon civarında olduğunu ifade eden Yıldırım, bu cihazların yüzde 40'ında  4,5G'nin doğrudan kullanabileceğini bildirdi.

Akıllı cihazlara ülke olarak büyük paralar ödendiğini anlatan  Yıldırım, "O yüzden gerek 3G gerekse 4,5G'de millileştirme konusuna özel önem  verdik. araştırma geliştirme laboratuvarlarının kurulması, bu konuda  araştırmacıların istihdam edilmesi, ihalesinin ön şartlarından birisiydi. BTK,  bunu titizlikle izleyecek, denetleyecek" şeklinde konuştu.

Cep telefonlarının yerli katkı payı daha da artacak şekilde Türkiye'de  imal edilmesi konusunda tedbir alacaklarını belirten Yıldırım, tedbirlerin ne  olacağının gelecek dönemde netlik kazanacağını söyledi.

'ŞEHİR MERKEZLERİNDE MUTLAKA ÇEKECEK'  

Yıldırım, 4,5G'nin hangi bölgelerde kullanılabileceği sorusuna  ilişkin, tüm şehir merkezlerinde belirli noktalarda yarından itibaren verimli  çekeceğini ifade etti. Yıldırım, " Yani 500 insanımızın yaşadığı bölgelerden, 250  kişinin yaşadığı beldelerden itibaren büyükşehire varıncaya kadar her yerde çeker  hale gelmesi zaman alacak. Ama şehir merkezlerinde mutlaka çekecek. Son tarih  2023. 2023'e geldiğimizde nüfus olarak yüzde 95'i kapsamış olacağız"  değerlendirmesinde bulundu.

"Şu anki altyapı çalışmalarıyla nüfusun yüzde kaçı 4,5G'yi kullanacak"  sorusunu yanıtlarken Yıldırım, bir oran veremeyeceğini ancak faal olarak 4 bin  650, aktif hale getirilecek izinleri verilen de 13 bin civarında baz istasyonu  bulunduğunu söyledi.

4,5G'nin yıl sonuna kadar şehirlerin tamamında kullanılacağını anlatan  Yıldırım, "Bu da nüfusun yüzde 85'i demektir. Eşit miktarlarda her yıl artmıyor.  Türkiye'de şehirleşme çok hızlandı son 10 yılda. Yüzde 10 civarına düştü kırsalda  yaşayan nüfus. O yüzden de şehir merkezlerinin kapsama altına alınması çok hızlı  bir şekilde olacak. Benim tahminim bu yıl sonunda büyük oranda şehirler bazında  bu hizmet gerçekleşmiş olur. Bu da nüfusun yüzde 85'inin üzeri demek." şeklinde  konuştu.

Yıldırım, 4,5G'ye geçilmesiyle siber tehdidin büyüyüp büyümeyeceği ve  alınacak önlemlerin sorulması üzerine, siber saldırıların tüm dünyada arttığını  bildirdi.

Hız artışının konforu ve rahatlığı yaşanırken, bir yandan da her türlü  hizmetin cep telefonundan alınmaya başladığını dile getiren Yıldırım, hızın  hizmet kalitesi ve çeşitliliği yanında siber saldırı ve tehditlerinin artırdığını  ve tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

Bilişimin, iletişimin ve teknolojinin olduğu her yerde herkesin  birbirine saldırdığına işaret eden Yıldırım, "İletişim trafiği artıyor. O  trafiğin içinde kötü niyetlililer de var. Bizim görevimiz de kötü niyetli  olanları trafik polisi gibi tespit edip, trafikten men etmek. Hız artınca daha  çok trafik olacak, daha çok arada kötü niyetliler doğal olarak olacak" dedi.

Siber Güvenlik Kurulunun konuya ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü ve  kurumların tedbirlerini aldığını ifade eden Yıldırım, siber saldırılara karşı  tedbir almanın yeterli olmadığını, siber caydırıcılığa da ihtiyaç olduğunu  vurguladı.

'OPERATÖRLER BİRBİRİYLE DELİLER GİBİ YARIŞIYOR'  

Yıldırım, 4,5G'nin kırsal kesime ne zaman yaygınlaşacağı sorusu  üzerine, bu konuya ilişkin son tarih olan 2023'e kadar çalışmaların peyderpey  devam edeceğini, bunun BTK tarafından takip edileceğini kaydetti.

Operatörlerin birbiriyle deliler gibi yarıştığını ifade eden Yıldırım,  "Bizim bir şey dememize gerek yok. Birisi bir adım geride kaldı mı telaşlanıyor  bütün enerjisini kullanarak depara, atağa geçiyor ve öne geçmeye çalışıyor.  Rekabet olduğu için kendi içinde sektör zaten yarış dışı kalmamak için gayret  ediyor. Bu iyi bir şey, bunun bizim işimizi kolaylaştıracağını düşünüyorum" diye  konuştu.

Ortak altyapı kullanımı konusundaki çalışmaların hatırlatılması  üzerine Yıldırım, aynı amaca dönük yatırımların işletmeciler tarafından müstakil  yapılması konusunun geçmişten beri tartışıldığını anımsattı.

Aynı işe yönelik 3 baz istasyonu kurulduğunu, bunların hem görsel  kirlilik hem de atıl yatırım nedeniyle ülke için kayıp olduğunu anlatan Yıldırım,  bu amaçla kapsama alanı olmayan yaklaşık 2 bin yerleşim yerine ortak altyapı  kurulması için yapılan ihalenin benzerinin 4,5G için düzenleneceğini söyledi.

 'FİBER YATIRIMINA HIZ VERECEĞİZ' 

Baz istasyonlarının daha verimli kullanılması ve kaynak israfının  önüne geçilmesi için BTK'nın bir çalışma yaptığını dile getiren Yıldırım, şunları  kaydetti:

"Bundan daha önemli bir şey var, fiber altyapı. 2003'te 80 bin  kilometre olan fiber altyapı ağı, şimdi 260 binin üzerine çıktı. Gelecek  yıllardaki iletişim trafiğini dikkate aldığımızda bu yetmeyecek. Fiber  altyapısını geliştirecek çalışmalara hız vermemiz gerekiyor. Bu noktada bazı  yasal karışıklıklar var, yerel yönetimlerle, BTK ve Bakanlığımız yetkiler  arasında bazı uyuşmazlıklar ve İmar Kanunu'nda bazı sorunlar olduğunu görüyoruz,  bunları gözden geçireceğiz ve bu yıl itibarıyla fiber yatırımına çok fazla hız  vereceğiz. Bundan sonraki yıllarda da akıl yollarına iletişim yollarına hız  vereceğiz. Bundan sonraki yıllarda da akıl yollarına, iletişim yollarına daha  fazla yatırım yapacağız."

Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde ortak yatırım şartı  getirildiğini bildiren Yıldırım, ilçe, belde ve köylerde ayrı ayrı baz istasyonu  kurulmayacağını, tek baz istasyonundan herkesin hizmet alacağını söyledi.

Fiber altyapısıyla ilgili iki modelin düşünüldüğünü dile getiren  Yıldırım, "Birincisi engelleri kaldıralım, kuralları açık ve net koyalım, kim, ne  kadar yaparsa yapsın. İkincisi, hepsinin kullanımına açık olacak ortak  yapılanmaya gidilebilir. Bunların zorlukları ve kolaylıkları var. Mevcut  geldiğimiz durumda uygulanabilir hangisiyle onunla devam edeceğiz" diye konuştu.

'CEPLERİ YAKABİLİR'

Yıldırım, 4,5G teknolojisi ile yüksek hızlı hizmetin, yüksek maliyete sebep  olabileceğini belirterek, "Burada hız çok yüksek ama bir yandan da cepleri  yakabilir. Tedbirli olmakta fayda var. Herkes bütçesine göre, yorganına göre  ayağını uzatarak iş yapsın." dedi. 

Yıldırım, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında yarın itibarıyla  Türkiye'de kullanılmaya başlanacak 4,5G teknolojisine ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.

Yaptıkları 24 bin 300 kilometrelik bölünmüş yol ile konforu  arttırdıklarına dikkati çeken Yıldırım, bu yollarda seyreden trafiğin en az iki  katına çıktığını ancak kazaların yarıya düştüğünü ifade etti.

Yıldırım, karayollarının yanında iletişim yollarının da Bakanlığın  görev alanında bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"2003'te internet geniş bant değildi. Bir adım öncesinde 2G'de sadece  ses ve SMS vardı. 3G gelince internet çalışmaya başladı. Fotoğraf, film ve bilgi  gönderimi olmaya başladı. Filmler, yazılar uzun olunca ve bunlar yarım saatte  gelmeye başlayınca hız ihtiyacı arttı. İletişim ve akıl yollarının yeterli  gelmediği görüldü. Çalışmalar başlatıldı ve iletişim yollarının şerit sayısını  arttırmaya karar verdik. Geçen yıla kadar 184 megahertz olan bant genişliğini 3  kat arttırarak 549 megahertze çıkardık. Bu da 4,5G ile 10 kata kadar hız artışı  olacak demektir."

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)