-


Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.


Bu haber 04.04.2016 15:17 eklenmiş ve 2302 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

Yaklaşık 35 yıl önce bir dava uğruna başlatılan silahlı mücadele başlarda amacına ulaştıysa da Ak Parti döneminde iyiden raydan çıkmaya başladı.

 

PKK önceleri Kürt halkına birçok hak kazandırdı. Bu inkâr edilemez. Ama Ak Parti’nin iş başına gelmesiyle işler tamamen değişti. Ak parti yasaklar arasında olan Kürtçe konuşma başta olmak üzere tüm hak ve özgürlükler konusunda büyük adımlar atarak silahlı mücadele devrinin kapandığını resmen gösterdi.

 

  • Yapılan reformlar yeterli mi?

 

Elbette değil. Daha yol yarılanmadı bile.

 

Evet;

 

  • Eksiklikler vardı.

  • Yanlışlıklar vardı.

  • Yapılmak istenen olup da yapılamayan veya yapılmasına güç yetirilmeyenler vardı.

 

Ama tüm bunların hemen yapılmasını beklemeyin. Oluşumlar zaman ister.

 

  • Kolay değil…

 

Ak Parti daha düne kadar Kürt halkı uğruna yaptıkları için darbe ile karşı karşıya kalmış bir partidir.

  

  • Allah aşkına; Kürtçe konuştuğumuz için dayak yediğimiz ilkokul, ortaokul dönemlerini ne çabuk unuttunuz.

  • Köye asker geldiğinde korkudan kaçıp dağa çıktığımız anları nasıl unutabiliriz!

 

Hınıs ilçe jandarma komutanının ilçe cumhuriyet başsavcısının kapısına ayağı ile vurup içeri girdiği günlerden buraya geldik.

 

  • Sizce aynı makamdaki zat bu gün aynı cesareti sergileyebilir mi?

  • Hınıs kaymakamı köydeki bir kardeşimize vatandaşlık hakkına aykırı bir söz söyleyebilecek cesarete sahip mi?

  • Hayır. Değil.

 

Ak Parti ile ekonomi olabildiğince ileriye gitti. 10 köyü taşıyan bir traktör servisinden neredeyse her hanede bir araba bulunan bir çağa sıçradık. Devlet dairesine ya da karakola veya emniyete korku içinde gittiğimiz çağlar eskilerde kaldı.

 

İşte tüm bunları Ak Parti yaptı.

 

Anlık olarak tüm bu güzelliklerin sekteye uğramasının en temel nedeni çözüm sürecinin askıya alınması oldu. Çözüm süreci devam etse tüm bunlar tekrardan devam edecek. Çözüm sürecinin en temel şartı da silahlı mücadele dönemini kapatmaktır. Ondan sonra hak ve özgürlükler konusundaki eksiklikler tekrardan istenir.

 

İşte o zaman özerklik de tartışılabilir, öz yönetim de. Genel af da istenilebilir, başka hak ve özgürlükler de. Uhuvvet ruhu oluşturulunca yapılamayacak şey yoktur.

 

PKK’ de bu milletin çocuğu, Asker de… Kardeşkanı dökmenin hiçbir anlamı yok. PKK artık silahlı mücadele döneminin bittiğini görmelidir. Ayrıca Ak Parti’nin devlete silah bıraktıracak ve silahlı masaya oturacak gücü yok. Ak Parti’yi devirmek için pusuda bekleyen içerde ve dışarıda onca teşkilat yahut devlet var. Bunu hepimiz biliyoruz.  

 

Artık silahlı mücadele dönemi kapanmıştır. Bu halk artık ölüm istemiyor.  Madem AK Parti devlete silah bıraktıramıyor o halde PKK fedakârlık yapmalıdır. O yüzden silahı tek taraflı olarak PKK bırakmalı. Sonrası çözüm kendiliğinden gelir.

 

 

İbrahim KIRDAĞ – Hınıs’ın Sesi…

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
İbrahim kırdağ 10.01.2017 17:33
Sevgili hafiye öncelikle teşekkür ederim. Ama hınısın sesi konusunda yanılıyorsun. Çok değerli yazarlar vardır. Bir Sebahattin Kızıltaş bana göre Türkiye'deki tüm yazarlara değer. Eyüp bey hakeza. Diğer tüm arkadaşlar da öyle. Hepsi de bizim kültürel zenginliğimizdir. Hınısın dışında yaşayan yazarlarımız aslında hınıs için birer misyon görev üstleniyorlar. Biz her ne kadar dışarda olsak da gönlümüz hep hınısta. Hepinizi ayrı ayrı seviyoruz. Siz de hıjısta yaşayan hınıslıları sevin. Birlikte hınısı daha iyiye taşıyabiliriz.
gizli hafiye 22.10.2016 20:29
selamün aleyküm hınısn sesi. ben arasıra sizin sitenizi takip ediyorum. hınıstan neredeyse hiç haber yok. bir kaç haber oluyor oda taziye ve cenaze haberleri. başka olmuyor. geriye köşe yazarları kalıyor. onlarda biri ibrahim diğeri de kadim kardeşlerim. ikisi de çok güzel yazılar yazıyor. tarafsız. yazıyolar. onun dışında hiç takip edemiyorum. çünkü takip etirecek bir farklılık bulamıyorum. kimsenin de pek buraya takıldığını sanmıyorum. ibrahim de uzun zamandır yazmıyor. böyle yazarlık olmaz. haftalık yazı yazın. hınıstan birkaç kişi yazsın. feysbuk takip ediyoruz. ama isterimki hınısın sesi daha iyi olsun. ibrahim ve kadim gibi birkaç yazar daha alın. biraz bölgesel davranın. hergün mehmet sekmen haberleri çıkayor. bunları boşverin. güzel yazılar yazın. yoksa hiç kimse takip etmez sizi. inşallah bu tepkiyi dikate alırsınız. hoşça kalın.
mehmet akif 28.08.2016 12:54
selamlar ibrahim bey yazılarını takip ediyorum ama uzun süredir yazmıyorsun. lütfen biraz zaman ayırıp hınısla ilgili yazılar yaz. saygılar sunarım
mehmet akif 28.08.2016 12:50
selamlar ibrahim bey yazılarını takip ediyorum ama uzun süredir yazmıyorsun. lütfen biraz zaman ayırıp hınısla ilgili yazılar yaz. saygılar sunarım
orhan demir 28.05.2016 18:59
ibrahim bey rica ederim. yazıların çok güzel. hınısa hizmet ediyorsun. bende bir nebze olsn yanında olduğumu belirtiyorum. senin eleştiridiğini bende eleştiririm. yanlış safta olsan da hınıs insanına sevgini anlıyorum. sen yaz. biz okuruz. yazılarından korkmasalar böyle yapmazlardı. site kendisi haber yapsa kaymakam bu kadar korkmazdı valla.. saygılar.
İbrahim KIRDAĞ 25.04.2016 18:38
Değerli kardeşim Orhan Demir. Yorum ve desteğin için teşekkür ediyorum. Yazımı kendi isteğimle kaldırdım. Hınıs'ın sesi sitesi bu konularda hep yanımda olmuştur. Onlar bu konuda masumdur. Kendilerine de teşekkür ederim. Gerek Burhan bey ve gerekse kadim beye isim olarak teşekkür ediyorum. Ayrıca Yazılarımda kimseyi kırma veya incitme amacı gütmüyorum. Sadece Hınısa hizmet konusunda birşeyler yapabilir miyiz diye çabalıyorum. Senin gibi değerli kardeşler olduğu sürece bu çabalar hep sürecektir. Haber konusunda ben senden biraz farklı düşünüyorum. Hınıs'ın sesi tarafsız ve çok güzel haberler yayınlıyor. Hınıstaki tüm siteler bizimdir. Hepsinde de çok değerli simalar yazılar yazıyor. Eksiklikler ve yanlışlıklarımız olabilir. Bizde insanız. yanlışımızı gören kardeşlerimiz bu konuda lütfen bizleri uyarsınlar. Yorum için tekrardan teşekkür ederim.
orhan demir 23.04.2016 21:33
insallah bu yazıyıda silmezsiniz. hınısın sesi siz nasıl sitesiniz. ibrahim kırdağın yazısını niye sildiniz. sitenizi yazarlar için takip ediyoruz. ibrahim yazılarını herkes okuyor. çok güzel yazılar yazıyor. onun gibi yazan biri var mı bir bakın. korkosuzca yazıyor. sizi ve hınıs haber sitesini okuyoruz. bırakın yazarlar ne yazıyorsa yazsın. yalan yanlış varsa buna hınıs halkı karar versin. artık sitelere zaten bakmıyoruz. facebooktan takip eidyoruz. böyle yaparsanız bir okuyucu daha kaybedersiniz. lütfen bir daha yazarın yazısını silmeyin. erzurum haberleri yapacağınıza hınıstan haber yapın. erzurum bizi ilgilendirse erzurum sitesine bakarız zaten. köyler ile ilgili yazılar yazın. ova köyleriyle ilgili kaç tane haber yaptınız. adam müthiş yazılar yazıyor. sen kalkıp adamın yazısını siliyorsun. nerde kaldı senin tarafsızlığın. bence bu konuda Hınıs haber sitesini örnek alın. adamlar hiç kimseye minnet duymadan yazıyor. ve çok güzel fikirler söylüyorlar. inşallah bir daha yazılarını silmezsin ibrahim beyin. sayın ibrahim bey yazılarını burdan silselerde sen bizim gönlümüzdesin. cesur ve dürüst davrandığın zaman herzaman kalbimizdesin. sana saygılar sunarım. yorum geldimi gelmedimi diye tekrar yolluyorum. inşallah bu yazıyı da silmezsiniz.
orhan demir 23.04.2016 21:20
hınısın sesi siz nasıl sitesiniz. ibrahim kırdağın yazısını niye sildiniz. sitenizi yazarlar için takip ediyoruz. ibrahim yazılarını herkes okuyor. çok güzel yazılar yazıyor. onun gibi yazan biri var mı bir bakın. korkosuzca yazıyor. sizi ve hınıs haber sitesini okuyoruz. bırakın yazarlar ne yazıyorsa yazsın. yalan yanlış varsa buna hınıs halkı karar versin. artık sitelere zaten bakmıyoruz. facebooktan takip eidyoruz. böyle yaparsanız bir okuyucu daha kaybedersiniz. lütfen bir daha yazarın yazısını silmeyin. erzurum haberleri yapacağınıza hınıstan haber yapın. erzurum bizi ilgilendirse erzurum sitesine bakarız zaten. köyler ile ilgili yazılar yazın. ova köyleriyle ilgili kaç tane haber yaptınız. adam müthiş yazılar yazıyor. sen kalkıp adamın yazısını siliyorsun. nerde kaldı senin tarafsızlığın. bence bu konuda Hınıs haber sitesini örnek alın. adamlar hiç kimseye minnet duymadan yazıyor. ve çok güzel fikirler söylüyorlar. inşallah bir daha yazılarını silmezsin ibrahim beyin. sayın ibrahim bey yazılarını burdan silselerde sen bizim gönlümüzdesin. cesur ve dürüst davrandığın zaman herzaman kalbimizdesin. sana saygılar sunarım. Sayın Orhan DEMİR bey biz hinisinsesi.com ailesi olarak hiç bir yazarımızın yazısını kaldırmıyoruz fakat yazarımız sayın İbrahim KIRDAĞ kedi isteği doğrultusunda yazısını kaldırmıştır bilginize sunuyorum bilmeden eleştirmyiniz.
Toplam 8 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)