-


"Önemli Simalar"dan konuğum Şahin DUMLUPINAR

"Önemli Simalar"dan konuğum Şahin DUMLUPINAR
Bu haber 12.05.2016 22:34 eklenmiş ve 5413 kez görüntülenmiştir.

Bugün “Önemli Simalar” Köşesinde  çok sevdiğim kendisine ve ailesine saygı duyduğum bir “Değeri” konuk edeceğim. Bu değerli insan;  kısıtlı bir aile desteğinden başka hiçbir desteği olmadan kendi gücüne dayanarak yola çıkan; başlangıçta kaybetme ihtimali kazanma ihtimalinden daha fazla görünse de başaracağına inanan, hedefine giderken zorlukların ve büyük engellerin olabileceğini düşünen ve yılmadan aşan Şahin DUMLUPINAR’ dan başka birisi değil.

Şahin DUMPLUPINAR; 01.02.1977 tarihinde Ketenci köyün Memiş Komu mezrasından merhum Cebrail Bey ile Fikriye Hanımın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını köyden geçiren Dumlupınar, ortaokul yıllarını Erzurum da geçirmeye başladı. Ailenin ilk çocuğu olması ona sevginin alasını kazandırdı. O aldığı bu sevginin karşılığını şımarıklığı ve söz dinlememeyi değil.  Bilakis ahlaki terbiye ile yetişti.

Şahin Dumlupınar’ın ailesini çok iyi tanıyan biri olarak, onların toplum içindeki değerlerini de çok iyi bilirim. Babası sosyal bağı çok geniş olan birisiydi. Ve aynı zamanda çok iyi kaval çalardı. Merhum Cebrail Bey; toplumun her kesimine uyum sağlayabilecek bir karaktere sahip sevilip sayılan ve aklına koyduğunu yapan biriydi. Şahin Dumlupınar la tanışırken, babasının  bize yansıttığı içtenlik izlerini kendisinden gördüm. Ve onun her konuşmasında merhum Cebrail Bey i hatırladım. Eğer merhum Cebrail Bey, hayatta olmuş olsaydı kendisine şu soruyu sorardım.  Cebrail abi, ne mutlu sana ki, toplumun her kademesinden seni en iyi şekilde temsil edecek evlatlar yetiştirmişsin. Huzurlu musun?... Ve inanıyorum ki, Onun bana vereceği cevap şu olacaktı. “ Evet dünyanın en büyük servetine sahibim, işte o servet ise bugün beni toplumda en iyi temsil edecek evlatlarımdır” diyecekti. Ve benim alacağım bu cevaba karşılık…

 “Cebrail abi, mekânın cennet olsun rahat uyu, biz toplum olarak senin vereceğin cevabını evlatlarından ahlaki terbiyeleriyle birlikte saygı ve sevgileriyle en iyi şekilde aldık”...

Evet, bu cevabın güzel örneklerinden olan; Şahin Dumlupınar; İlk ve ortaokulu Hınıs Yatılı Bölge Okulundan, liseyi ise, Erzurum da bittirdi. Okulda çok çalışkan ve başarılı olan bu öğrencinin hedefleri büyüktü. Okuyup büyük bir insan olmak vardı hedeflerinde… Ve mezun olduğu yıl üniversite sınavlarına girerek Akdeniz Turizmcilik bölümünü kazandı.. Ve burada 4 yıl okuduktan sonra 2003 yılında mezun oldu. Hedef çıtasını yüksek tutan Dumlupınar; üniversite yıllarında Felsefeye merak sarmıştı ve 2003 yılında girdiği üniversite sınavında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü kazandı. O yıl kaydını yaptıran Dumlupınar; okuluna, ailesine yakın bir yerde okumanın sevinciyle devam etti ve 2007 yılında başarılı bir öğrenci olarak mezun oldu.

Başarılı insan inanç ve amaçla davasına devam ettiği sürece başarıyı yakalar. Şahin DUMLUPINAR bu ilke ile girdiği yola devam kararını almıştı. Ve azmi hiç elden bırakmadan gayret ve cesaret göstererek kariyer basamaklarına bir basamak daha eklemek için okuduğu bölümün üzerine yükseğini yapmaya karar verdi.  Onun için okumak ve kariyer yapmak mesleğine olan inancına kazanç katıyordu. İkinci üniversitesini 2007 yılından bittiren Dumlupınar; 2008- 2009 Tezsiz Yüksek Lisansı ve daha sonra siyaset felsefesi üzerine 2009- 2011 yıllarından Tezli Yüksek Lisansını yaparak kariyer basamaklarını tek tek tırmanmaya başladı.

DUMLUPINAR KARİYER BASAMAKLARINI HIZLI ADIMLARLA…

Dumlupınar; Kariyer basamaklarından engelsiz kendine hedef olarak seçtiği menzile ulaşmak istiyordu. Tabii ki çıktığı bu yolda, yol tayinini yapmak, sistemli ve planlı bir anlayışla hareket etmesi gerekiyordu. Ve bu planların içinden, en önemlisi, kısıtlı imkânlara sahip olan ailesine yük olmamak, akıl ve mantığın verdiği ölçüde rotasını belirlemekti. Bunu çok iyi planlayarak hareket etti.  Çünkü engeller, azimli insanları kamçılayan manevi kuvvet olduğunu bilen, zoru yenmek, sarpı aşmak ve kendine verdiği direnç ve güvenle başarıyı yakalayan biri olmuştu… Vakti gelmişti. Ve aynı adımlarla evliliğe doğru da yürümeye  başladı..

ŞAHİN DUMLUPINAR EMİNE HANIMLA HAYATINI BİRLEŞTİRİYOR

Bir yakın dostların düğününden Emine Hanımla tanışan Şahin Bey; bu tanışıklığı ciddiyette çevirmeye karar verir. Bu ciddiyet ve kararlılık sonunda 30.07.2010 yılında nikâh masasına otururlar. Şahin Bey; hayatından attığı her adımın hesabını yapan ve onun getireceği kazancı bilen biri olarak bu adımından da mutluluğu, biri oğlan ve biri de kız olmak üzere iki çocukla mutlu ve huzurlu bir aile ortamını yakalar.

AİLE SAADETİN TEMELİNDE YATAN EN ÖNEMLİ UNSURLAR.

Şahin Bey’in; aile saadetinin temelinde, kariyer anlamında yakaladığı başarı, kin ve nefretten uzak, ailesine ve kendisine duyduğu saygı ve sevgi ile birlikteki dürüstlüğü, temiz ve sağlam bir yüreği, kişi veya kişilerle kurduğu güzel diyaloglarla açtığı sosyal ağ, duygu, sorumluluk ve değerlerle birleştirdiği bir baba, nezaket ve incelikle yarattığı karakter üstünlüğü oldu…

AZİM VE İRADENİN YARATIĞI BAŞARI MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI.                                                                           

Dumlupınar, 17 Aralık 2004 yılında Erzurum SSK hastanesinde göreve başlar. Aynı yıl içinde SGK adı altında birleşen SGK Sağlık İşleri Müdürlüğünden görev alır. Daha sonra 2008 yılında SGK Erzurum Bölge Müdürlüğüne atanır. Buradaki görevine 2014 yılına kadar devam eder. 2014 yılında “Görevden Yükselme” sınavına girerek sınavı kazanır ve SGK un Çiğli/İzmir Atatürk Organize Bölge Müdürlüğünden, Şef olarak atanır. Zaman zaman Müdür yardımclığını da vekaleten yürüten Dumlupınar başarılı bir şekilde görevine devam etmektedir.

İyi veya kötü günde dost diye sevdiği kişinin yanında her zaman hazır olan Şahin DUMLUPINAR; Bilim, ahlak ve terbiye yönünden de kendini çok iyi yetiştirmiş bir “DEĞERDİR”.…..

Her türlü insani deneyim sonuçtur. Kabiliyetlerin sınırını belirleyen de onu yönlendiren kişinin kendisidir. Sınır yasası diye bir şey yoktur. Tek yasa hayatın ihtiyacı olan tedarik yasasıdır. Bunun sebep ve sonuçları da insan içindir. İşin sırrı insanoğlunun bu süreç içinde kazanım ve kayıplarının ne olacağıdır. Onun içindir ki, eğer bir insan başarılı olmuşsa hayatın kendisine sunduğu tüm yetenek ve kabiliyetlerini aklı, bilgi, tecrübe ve feraseti sayesinden kazanarak yol almıştır. Ne mutlu o insana ki bunu en iyi şekilde başarmasını bilmiştir.

Burhan KAYA

12.05.2016

 

Yorum Yaz - Yorumlar
Yüksel dumlupınar 03.06.2016 12:43
Burhan abi insanları kişisel değerleriyle tanıttığın için teşekkürederiz eleştirenlere karşıda engüzel cevabı yorumunda vermişsin eline diline sağlık abicim
Çetin BOZKURT 19.05.2016 19:27
Şahin Bey i çok ıy anlatmışssınız ayrıca yorum yapılırken insanları tanımak lazım .ama eleştri bahsetdinizde ortada bir sanat eseri olmalı .Kadim bey Şahin Beyi tanımadığı için yaptığı yorum doğaldır. Çünkü tanımış olsa onu eleştirecek böyle bir yorum yapmaz.
AYTAÇ ASŞLAN 19.05.2016 03:12
sayın Kadim bey Şahin Dumlupınar devlet dairesinde memur olarak bir makamı teşkil etmekte.Sadece Hınıs'lı Vatandaşların değil toplumun her kesimine yardımları ve iyilikleri ile bilinen bir kardeşimiz.Sizin bu kadar eleştirmenize hiç bir anlam veremedim.
Erhan dumlupınar 17.05.2016 23:06
Sy burhan kaya elinize dilinize sağlık şahin dumlupınar hınıs ve çevresinde bir çok insana yardında bunmuş değerli bir insandır bunun için kendisine teşekkür eder ve başarılarının devamını diiuyoruz
Burhan KAYA 17.05.2016 20:37
Çok değerli kardeşim Kadim ve Sevgili Şahin Bey ; “Bu dünyada gayret gösterenler arkalarından tenkit yapılmasına izin vermeyi öğrenmeleri gerekenlerdir. Kendinize güveniniz, yaptığınız işin doğru olduğuna inanıyorsanız, sizi şaşırtmak isteyenler, sizi gevşetmesin ya da endişeye sokmasın. Mükemmel olmak bunun için zordur, hatta tehlikelidir.” Bunun üzerine; Burhan KAYA olarak; bana yapılan saldırıları okusaydım ve mümkün olduğu kadar az da olsa, cevaplandırsaydım. İşimi bırakmam gerekirdi. Fakat elimden gelen gayreti gösteriyorum ve sonuna kadar bu gayretime devam edeceğim. Eğer sonun da kendimi haklı gösterebilirsem, bana karşı yapılan tenkitler, ağır eleştiriler bir anlam taşımayacaktır. Bu sebep le Siz değerli arkadaşlarım; Kadim Bey ve Şahin Bey ikiniz de Hınıs ve Hınıs lılar için çok önemli birer değer olduğunuzu herkes tarafından bilinir. Bunu bir araştırmacı kimliğimle çok iyi biliyorum. Size tek söyliyeceğim “ İyi ki varsınız ve iyi ki bu güzel ve temiz yüreğinize insanlara hizmet sunuyorsunuz” Derim. Ben yıllardan beri bu işi yapıyorum. Bu uzun süreç içinde hele senin Kadim, Hınıslılara ne kadar değer verdiğini ve her Hınıslıyı ayrım yapmaksızın kıymetle değerlendirdiğini defalarca duydum. Ve şahit oldum. Şunu çok iyi bil ki sen Hınıslıların içinde Hınısa ve oranın insanlarına sevdalısın…O geniş yüreğin senden ilgi ve alaka görmüş tüm Hınıslılar seni her yerde konuşmuşlardır. Bunu bil… Size gelince Şahin kardeşim; Senin gerek iş hayatında ve gerekse diğer çalışmalarında her zaman, insanlarına ve Hınıslı vatandaşlarına yardım ettiğini ve hatta öz aileni karşına alıp, Hınıslılara karşı sorumlulukların üstesine gerek maddi ve manevi yönden destek çıktığı çok iyi biliyorum. Seni yıllar önce tanımak istedim. Bu Hınıslı kim diye, gün bu güne denk geldi. SONUÇ ; Yukarda yazdıklarımdan bir anlam çıkarmışsanız, birbirinizi eleştirmekten vaz geçer egolarınıza kendinizi teslim etmezsiniz. Aydın insan eleştirinin en ağırını bağrına basar ve gerektiği zaman bunun altında mutlaka bir gerçek payı vardır diyerek, gelen eleştiriye hak verir. Bu insan hiçbir şekilde egosuna teslim olmaz. Aydınlık bunu gerektirir… Taktir sizin ve değerli okuyucularımındır. Burhan KAYA
Burhan KAYA 15.05.2016 13:10
Değerli yorumcular ve sevgili kardeşim Kadim; yorumlarınız ve ya eleştirileriniz her zaman bizim için yol gösterici olmuştur. Hataların telafi noktasında sizlerden aldığımız eleştiriler ve yorumlar bir sonraki hatanın düzeltilmesinden öncü olmuşlarddır. Haklılıklarınız her zaman öne alınmış ve değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Bu konu da asla şüpheniz olmasın. Bu sebeple; canım kadar sevdiğim kardeşim Kadim; senin Şahin DUMLUPINAR a yaptığın yorum, sanal alemle hiç bağlantısı olmayan bir insan için biraz ağır olmuştur. Bu kişinin köylerden Cem evi açılışlarından sunuculuk yaptığını ve bu konuda Erzurum da ki Alevi kültürüne sahip çıkan insanlara öncülük ettiğini ve onlarla her safta yer aldığını ve çalıştığı kurumlarda her zaman yardımseverliği ile ün yaptığını bilmeni isterim. Tabi ki tanımadığın ve görmediğin insan hakkında yorum yapmak veya eleştiri yapmak kadar doğal bir şey yoktur. Değerli dostum; Ben insanları araştırırken veya hakkında bilgi alırken, şu ilkeye çok dikkat ederim. “İyi insan, iyi niyetlerle yaptıklarının, yapmaya çalıştıklarının, zaman zaman, belki çoğu zaman beğenilmeyeceğini de bilir. Ama, ileride bir gün kendisinin anlaşılacağına inancı tamdır. Bu inancı ona, kendi sağduyusu verir. Vicdanına karşı verdiği söze uygun yola çıkar.” Bu ilke benim için çok anlam ifade eder. Ve hatta benim seni ne kadar çok sevdiğimi ve saygı duyduğumun temelinde bu ilke yatar. Çünkü senin ruhundaki o güzellik ve insanlara verdiğin o değer tamamıyla bu ilkenin içinden yatan duyarlığındaki vicdani sorumluluğundan gelir. Bu sorumluluk duygusunu geliştiren kültür ve eğitimdir. Değerli Yorumcular; Tarafsız, gerçek eleştiri, gerekli bir şeydir. Uzmanlık ve yetki isteyen bir emek ürünüdür. Doğruyu, güzeli iyi bulmaya, doğruyu, güzeli iyiyi, ortaya koymaya yönelmiş eleştiriler, her zaman yararlı olmuştur. Onun için kişisel eleştirileriniz yapılırken, içinizdeki duygusallığa yer vermeden araştırıcı ve birleştirici kimliğinizle ve kişilerin onur ve haklarına zarar vermeden yaparsanız çok iyi olacaktır.
Ercan ALAGÖZ 13.05.2016 20:55
Sevgili Burhan KAYA; Şahin DUMLUPINAR'ı tanıyan ve anlatmak isteyenlere tercüman olduğunuz için teşekkür ederim.
Toplam 7 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)