-


Kişiliğine çok önem verdiğim değer; Alirıza TARGAY

Kişiliğine çok önem verdiğim değer; Alirıza TARGAY
Bu haber 14.06.2016 16:21 eklenmiş ve 2209 kez görüntülenmiştir.

Değerli Okurlar ve sevgili Hemşerilerim;  Bu gün “Önemli simalar” köşesine hepinizin, www.hinisinsesi.com un yazarlar köşesinde tanıdığınız Alirıza TARGAY ya yer vermek istedim. Ve “İnsan ne düşünüyorsa odur” aforizması, yalnızca insanın var oluş gerçeğini açıklamakla kalmaz aynı zaman da hayatındaki her durum ve koşulu anlamaya da olanak kılar. İnsan kelimenin tam anlamıyla düşündüğü şeydir, düşüncelerinin toplamı karakterini oluşturur. İnsan yüreğindeki o güzelliklerini mimikleriyle bütünleştirip karşısına yansıttığı an da onunla bütünleşen insan en iyi anlar. Saflar, duygularla, saygı ve sevgilerle, karşılıklı anlayış ve güvenle merdivenin basamaklarını oluşturmuşlarsa bu kazanılan değerden başka bir şey değildir. Değerin yansıması da her halile yaşamaya değer katar. İşte bu ahval ve duygularla Alirıza TARGAY ı tanıdım, önemsedim, sevdim saygısını gördüm, insancıl duygularıyla tanıştım ve bu köşe fazlasıyla layık olduğunu düşünerek yazdım.

Ali rıza TARGAY

 

1964 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesine bağlı Ilıcak(Germik) köyünden dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Hınıs Temel Eğitim Yatılı Bölge Okulunda, Liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa Sağmacılar Lise’sinde tamamladı. Üniversite öğrenimini Eskişehir Anadolu Üniversitesinden tamamlayan Targay, İş hayatına İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Zabıta memuru olarak göreve başladı. Mesleki hayatından gösterdiği başarı onu Zabıta Baş komiserliğine kadar yükseltti. Yöneticilik görevinden yıllarca çalıştıktan sonra 2016 yılında emekliye ayrıldı. TARGAY evli iki çocuk babasıdır.

ALİRIZA TARGAY BİLGELİĞİNİ YAZARLIĞA DÖKTÜ.

Targay; Çocukluğundan beri kitaplara ve okumaya verdiği önem, onu yazarlığa kadar götürdü. Bilgeliğini; 2007 yılında “Yaşama Yön Veren Bilge Sözler2010 yılında  “Öykülerle Yaşamın Gerçeği” ve 2016 yılında ise “Harman Yeri”  adlı kitaplarını çıkarttı.

Onun yüreğinde ve felsefesinde “insan sevgisi”  ona başarı yollarını açtı. Ama O, bu yollardan yürürken, dik duruşundan, yaşamaya dair bakış açısından, ufkun genişliğinden, doğrunun yanından, haksızlığın karşısından durdu.

 

Targay’ın başarısına sadakat, güven, ekip ruhu, insan sevgi ve saygısı ve hepsinden çok hizmetin icrasından kazandığı kazanım oldu. Çünkü hizmet aşkı, yılgınlığa düşmeden tüm ağır koşullara tahammül gerektiren, koşuşturan, araştıran, fikir bütünlüğü içinde ekip ruhu yaratan ve değerlendiren vb birçok koşulu içinden barındıran bir sevdadır. Alirıza  TARGAY bunu fazlasıyla uyguladı ve meyvelerini alarak mutlu oldu ve  etti. Her işini severek yaptı. Onun iş anlayışında çözümsüzlük yoktu, çözüm üretme formülasyonu vardı.

Bu formülasyonun uygulamasında, özgüven ve güvene dayalı yaratıcılığını ekibine yansıtarak hayatın her anlamında başarı sağladı. O, bu yolları kat ederken, dikenli ve acımasız yollardan geçti ve sıkıntılar çekti. Yılmadı, yıkılmadı ve kendine ilke edindiği “İnsana sevgi ve saygı ile birlikte hizmet aşkı “ bu zorluklara karşı duruş sergilemesine sebebiyet verdi. Onun sevecenliği, dürüstlüğü, dost canlısı, yardımseverliği, paylaşımcılığı, üretkenliği ve tüm güzellikleri içinden barındıran kişilik yapısı gittiği yolda ona sürekli kazanımlar kazandırdılar. Bu kazanımlarını da, işine, ekibine, ailesine, çevresindeki dostlarına ve verilmesi gereken her insana yansıttı. Bu duruş, insanların ona olan yaklaşımlarının güzelliğini ortaya koydu. 

Bir insan ancak düşüncelerini yükselttiğin de yücelebilir, istediğini elde edebilir ve başarılı olabilir. Düşüncelerini yükseltmeyi reddettiğinde ise güçsüz sefil ve bedbaht kalabilir. Diğer bir taraftan fedakârlık olmadan ilerleme ya da başarı olamaz. Bir insanın maddi ve manevi kazanımlarda ki başarısını; olumsuz düşüncelerden uzak durarak,  planlı ve programlı çalışmalarıyla yol kat edip kararlılığını ortaya koyarsa başarıyı sağlayabilir. İşte Alirıza TARGAY her zaman adımlarını bu düşüncelerle attı. Bugünkü başarısının temelinde bu prensip kararları yatmaktadır. Ve ayrıca, doğru düşünceyle kazanılan zaferleri sürdürebilmek için de tetikte olmak temel koşul olduğunu da iyi bildi.

YÖNETİCİLİĞİ İLE ÖRNEK OLDU

 

 Alirıza TARGAY çalıştığı kurumdaki çalışanlarının haklarını korumasını bilen ve onlara sahip çıkan çok nadir yöneticilerden biri olduğunu gösterdi. Dik duruşu karakterinden ödün vermeyen ve olması gerektiği gibi duran bir insan oldu. Çevresinden, güvenilir ve sağlam bir dost, bir arkadaş, iyi bir paylaşımcı ve çok iyi bir dinleyici oldu. İşine olan sadakatliği ve sorumluğunu çok iyi bilen biri olarak, planlı çalıştı, ekibini örgütledi, hizmetin en iyisini vermek için dürüst ve çalışkan bir yönetici oldu. İşi icabı kendisine gelen tenkitlere, eleştirilere, şikâyetlere hiç aldırış etmeden yoluna devam etti. Onun için doğrular, vicdanıyla yaptığı doğrular oldu. Yılmadı, sarsıldı ama yıkılmadı ve yoluna devam etti. Bu duruş yanında çalışanların beğenisiyle birlikte kendisine olan bağlılıklarını artırdı. Rahattı, huzurluydu, sabırla hareket edip güvenle iş bitiren biri oldu.

….

 

SONUÇ: Bir güç, zeka ve sevgi varlığı ve kendi düşüncelerinin efendisi olarak insan her duruma göre anahtarı kendi elinde tutar ve istediğini elde edebilmek için değişimi ve yaşamsal gücü kendi elinde barındırır.

Altın ve elmas yalnızca daha fazla araştırma ve teknik bilgi ile elde edilir; aynı şekilde insan ruhundaki cevhere ulaşmak için daha derinleri kazdıkça kendi varlığı ile bağlantılı her türlü gerçeği bulabilir. İnsan kendi karakterin yaratıcısı, hayatın şekillendiricisi ve kaderin mimarıdır. Eğer düşüncelerini izler, denetler ve değiştirirse, etkilerini kendinin ve başkalarının üzerinde görmeye çalışırsa, sabırla tecrübe ederek ve araştırarak neden ve sonuç arasında bağlantı kurarsa, her bir deneyimini anlayış, bilgelik, güç olan kendi öz bilgini elde etmede bir araç olarak en önemsiz, sıradan olaylarda yararlanmak için kullanırsa, hedefinden şaşmaz. Bu doğrultuda hiçbir şeyde olmadığı kadar mutlak bir kural vardır ki” insan aradığını bulur ve çaldığı hiçbir kapı yüzüne kapanmaz”; yalnızca sabır, uygulama ve daimi ısrarcılık ile insan Bilgi Tapınağının kapısını aralayabilirBenim için olduğu gibi saygı duyanlar ve sevenleri içinde  Alirıza TARGAY hep böyleydi.O,her yönüyle olduğu gibi, karakteri ve şahsiyetiyle de hep önde kaldı. Yolu açık , mutluluğu daim sağlığı bol olsun.

TAKTİR SİZİNDİR.

Burhan KAYA

14.06.2016 

Yorum Yaz - Yorumlar
9 köyden kovulan deli 23.06.2016 18:30
Degerli ustadim, kitabinizin ismine vuruldum oncelikle. Bir kitap ismi, icindeki sayfalarin anlamini ancak bu kadar guzel anlatabilir. Bu topraklarda yetismis olan herkesin anlayabilecegi ,kendisinden bir pay bulabilecegi, dusuncelerini sorgulayabilecegi ve bana gore en onemlisi insan olmanin gereksinimlerini cok guzel ozetlemissiniz. Hayatta insanlar degisik davranislar icerisinde bulunabilirler ama dogru bir tanedir. Siz de bu dogrulari en sade , en yalin , en sicak ve en guzel bir sekilde anlatmissiniz. Belki siz farkinda degilsiniz ama cogu insana bir kitaptan ote bir yol haritasi sundunuz ve bu yol haritasina bakan bir kisinin kolay kolay elinden birakamayacagi degerli bir dusunceler ozeti ortaya cikardiniz. Sizi ne kadar tebrik etsem azdir. Tebrikten ote umarim degerli dusuncelerinizi ve yol haritalarimizi bundan sonra da bizden mahrum birakmassiniz. Saglicakla ve sevgiyle kalin. En derin saygilarimla.
Cagdas Akdag 23.06.2016 18:17
Sayin Ali Riza Targay Bey, yazmis oldugunuz kitabi okudugumda hayatimdaki dusuncesel eksikliklerin farkina varip bunlari duzeltmemi sagladiginiz icin, her seyin dusunceden ibaret oldugunu tekrar hatirlattiginiz icin ve gonlunuzden kopan o emsalsiz dusunceleri bizlerle paylastiginiz icin size ne kadar tesekkur etsem azdir. Elinize, emeginize , gonlunuze ve dusuncenize saglik.
Yüksel akdemir 21.06.2016 00:17
Gorevde birçok şeyi birlikte paylaştık.Öncelikle yazıda belirtilen dusuncelere ictenlikle katıldığımı soylemek isterim.Titiz,islerini takip eden sonuca giden bir insan olarak tanıdım onu.Bundan sonraki emeklilik hayatında ailesiyle ona esenlikler dilerim.
haydar Özdemir 20.06.2016 18:05
Burhan bey değerli arkadaşımız ALİ RIZA beyi gerçekten iyi analız ederek kaleme almışsınız.Yüreğinize sağlık.
ALİ ERDEM 18.06.2016 17:24
sayın kaya ben ali erdem hınıs tekman derneginin eski başlanlarından sevgili abim öncelikle sevgili dostum arkadaşm Ali targayı her yönüyle kaleme almanız anlatmanız inanılmaz mutluluk vermiştir bizlere ali beyin yıllardır her alanda kendi yöresine cevresine dik duruşuyla hizmet verdi vermeyede devam ediyo onun yeri toplumda herzaman önemlidir bu yazınızdan dolayı size cok tşk ederim yureginize saglık .
Sinan targay 18.06.2016 14:30
Merhaba Burhan bey canımız ali abimizi değerli köşenizde yer verip bütün güzelliğini ve sevgisini bizle tekrar paylaştığın için çok teşekür ederim.
Ugur TARĞAY 16.06.2016 19:36
Sevgili Burhan Bey.Amcam Ali Rıza Targay'ı bu denle ıyı tanıyıp anlatmanız bizi sevindirdi bu yazınızdan dolayı size teşekkurü borc bılır basarılarınızın devamını dilerim.
Sinan Targay 16.06.2016 13:43
Burhan Kaya kaleminize sağlık. Çok anlamlı bir yazı dizisi olmuş. Teşekkür ederim tekrardan sevgiler, saygılar..
Uğur Tarğay 16.06.2016 08:32
Sevgili Burhan KAYA.Amcamı bu kadar iyi anlatmanız beni onure etdi elinize emeginize sağlık başarılarınızın devamını dilerim.
Turabi Targay 15.06.2016 19:05
Sevgili Burhan Kaya kaleminize yüreğinize sağlık. Bizimde içimizden gönlümüzden geçenleri kaleme almışsın Ali ağabeyim için. Bu duyguların güzelliği seninde yüreğinin güzelliğini gösteriyor. Saygı sevgiyle selamlayorum..
Ezgi Targay Guler 15.06.2016 17:08
Burhan Bey ; bu guzel ve bizim icin anlamli kose yaziniz icin size teşekkur ederim. Babami bir baska gozden,dilden bu denli güzel görmek ve dinlemek gurur verici bir durum..Ne mutlu babama ki kendisini böyle güzel tasvir edebilen dostları var çevresinde..Sevgi ve saygilarim ile... Sevgili Ezgiciğim; Babanı anlatmak veya anlamak için onunla oturup konuşmak ve onun içinden gelen içselliklerindeki duygu ve düşüncelerinin mimiklerine dökümünü bilmek ve yaşamak yeterlidir.Bura da önemli olan, onu anlamak ve anlıyabilecek gözle bakmaktır. Burhan KAYA
Murat yaşar 15.06.2016 00:33
Gerçekten ağzınıza sağlık çok güzel anlatmışsınız ve tarif etmişsiniz söylediklerinizin tamamını gerçekten hakeden bir karakter eniştem benimde tanıdığım en güzel insanlardan bir tanesi umarım hayatı hep güzellikler içinde sürer tekrardan bu güzel paylaşımı yaptığınız için teşekkür ederim Ali rıza eniştemede hayatında sağlık ve başarı dilerim...
Şerife TARĞAy 15.06.2016 00:05
Merhaba burhan bey.Köşe yazınızı gururla ve sevinçle okudum .Bir kez daha hayat arkadaşım ve can yoldaşım Ali Rıza ile gurur duydum .Ali rızayı bu kadar net anlattığınız için size çok teşekkür ederim.
Burcu targay öztürk 14.06.2016 23:56
Sevgili Burhan Kaya Kıymetli babacıgımı "en iyi ben bilirim" derdim hep,fakat görüyorum ki babamın şeffaflıgını benden daha iyi tanımlayan bir dostu var.Bu durum bir evlat için çok gurur verici..Bugün bir ögretmen olduysam O'nun başarısının örnegidir Teşekkürler babacıgım..Teşekkürler Burhan Kaya
Toplam 14 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)