-


BİR ÇOCUK NASIL YETİŞİR ?


Bu haber 15.08.2016 21:03 eklenmiş ve 1176 kez görüntülenmiştir.
Sebahattin Kızıltaş

BİR ÇOCUK NASIL YETİŞİR ?

   İlk insan Hz.Adem’den bu yana insanlığın iyi-kötü;faydalı-zararlı;güzel-çirkin;onurlu-onursuz;şerefli-şerefsiz;…  değerleri olmuştur.Bu değerler insanlık var olduğu sürece de olacaktır.

   İyi toplum;iyi değerlere sahip olan; şeref ve  onuruyla yaşayanların çoğunlukta olduğu toplumdur.Bunun tersi de kötü toplumdur elbette.

   Hiçbir insan kötü olarak doğmaz.Her insan iyilik fıtratı üzere doğar.Ancak toplumda ve ailede yaşadığı olaylar,edindiği kültür ve geliştirdiği sosyal ilişkiler onun iyi veya kötü olmasına sebep olur. “Bana arkadaşını söyle;sana kim olduğunu söyleyeyim.” ; “Üzüm üzüme baka baka kararır.” … gibi  veciz ata sözleri  her şeyi net bir şekilde ortaya koymaya yeterlidir. Demek ki insanların kültürel ve ahlaki yapısının oluşmasında aile,çevre ve toplum çok büyük bir öneme sahiptir.Kişi,ne kadar da iyilik fıtratı üzere doğsa,onu iyi /kötü bir kişiliğe sahip olmasını sağlayacak,aile,çevre ve toplumdur.Bazen  “  Bu çocuk  kime çekti? “ diye yakınırız.O çocuğun öyle olmasına sebep olan aile,çevre ve toplumdan birisi veya bir kaçıdır.Çocuğunun kimlerle arkadaşlık ettiğine,nerelerde dolaştığına… kısacası çevre ile olan ilişkilerine dikkat etmeyen bir ailenin çocuğu kötülerle birlikte olup kötü olunca suçu önce kendinde aramalıdır.Burada kast ettiğim;çocuğu sık boğaz etmek değil ama özgür bırakmak şartıyla arkadaşlarını ve çevresini kontrol altında tutmaktır.

    Bir çocuğun iyilerle/ kötülerle arkadaş olup olmadığını anlamak için evdeki hareketlerini dikkatlice takip etmek ;çocuğumuzun dışarıdaki arkadaş gurubu üzerine fikir edinmemizi sağlar genellikle.Çocuğun;küfür söylemesi,argo konuşması,aileye  ve büyüklerine karşı saygısız davranışlarda bulunması,çevresindekilere hoyratça davranması,dövmesi,kızması genelde onun  çok iyi arkadaş gurubu ile birlikte olmadığının işaretleridir.Çok pasif,içine kapanık ve sessiz olması da edilgen bir kişiliğe sahip olduğunu ve iyi bir arkadaş gurubu içinde olmadığının göstergesidir (Bu arada ergenlik çağına giren çocuğun sert mizaca sahip olmasından söz etmiyoruz.Çocuklar ergenlik çağında sert mizaçlı olurlar.Ama kötü kişilik sahibi olmazlar.) Yapacağımız ilk iş arkadaş gurubunu değiştirmek olacaktır.Bunu yaparken zor kullanmamak çok önemlidir.Zor kullanıldığı zaman çocuk elimizden tamamen kayıp gider.Çevreyi değiştirirken,yeni arkadaşlarla tanışmasına zemin hazırlamak,tanıdığımız iyi ailelerin çocuklarıyla tanışmalarını ve arkadaş olmalarını sağlamaya çalışmak gerekir.Hafta sonları,çocukları evimizde ağırlayarak sohbet ortamı oluşturmalarını sağlamak,çocuklar bir arada iken özellikle;telefon,televizyon ve bilgisayar gibi elektronik aletlerden uzak tutmaya çalışmak en doğru harekettir.Çocukların  elektronik aletlere yoğunlaşması ,aralarında sağlıklı bir ilişki geliştirmelerini engeller.Bu da kişilik oluşumunu olumsuz yönde etkiler.

    Çocukların ceplerine fazla para koyarak arkadaş gurubu oluşturmalarını sağlamak,çocuğa yapılacak en büyük kötülüktür.Bu tür bir davranış,hem çocuğun kişiliğinin gelişmesini engeller.Hemde etrafında bir sürü çıkarcı çocuğun toplanmasını sağlar.Böylece kişiliği gelişmeyen ve para ile etrafına insan toplayan bir çocuk profili gelişmiş olur.Parası bitince de etrafında hiç kimsenin kalmadığını görerek en büyük hayal kırıklığı yaşamasına sebep oluruz.Bu aynı zamanda fiziğine güvenen çocuklar içinde geçerlidir.Kişiliğin gelişimini engelleyen en önemli faktörlerin başında;çocuğun cebini doldurmak ve sürekli çocuğun çok güzel olduğunu söylemek ve bunu çok önemsemek gelir.Bu iki faktörde doğru kullanılmadığı taktirde ileride çocuğu yıkıma götürecek bir kişiliğe sahip olmasının en belirleyici sebepleridir.

   Son dönemlerin en büyük hastalıklarından birisi de akıllı telefonlardır.Bundan önce aileler televizyonun başına geçerek her tür diziyi izler ve çocuklarla pek fazla ilgilenmezlerdi.Çocuğun önüne kitaplarını koyarak “Haydi ders çalış.” Demek ilgilenmek değildir.Şimdi de aile bireylerin her birisinin elinde bir telefon,internete girerek kendi sanal alemlerinde yaşıyorlar.Böyle bir ailede sağlıklı bir çocuk yetişemez.Bu tür ailelerde çocukların çok büyük bir bölümü pasif kişilik sahibi olurlar.Genelde  böyle yetişen çocuklar uyuşturucu müptelası olmaktadırlar.Bunların olmaması için evde telefonla fazla ilgilenilmemeli,hatta gerekirse hiç ilgilenilmemelidir.Her gün belli bir saatte televizyon kapatarak okuma saati oluşturulmalıdır.Ailece oturup sohbet ede bilmeli,bunun için fırsatlar oluşturulmalıdır.

     İyi bir aile;evin içinde sevginin çok olduğu,her kesin kendi derdini bırakmaya çalışıp,diğerlerinin derdiyle uğraştığı bir ailedir.Başı ne kadar çok ağırırsa  ağırsın,anne/baba,çocuğun ayağına batan iğne için kendi ağrısını unuta biliyorsa çok iyi bir ailede çok iyi bir çocuk yetişiyor demektir.Her bahanede kavga eden,somurtan ve güvenin olmadığı bir aile ortamı,çorak toprağa benzer.Asla iyi bir çocuk yetişemez.Hele birde anne ve baba bir birlerine yalan söylüyorlarsa burada çorak bir toprak bile yoktur.Yer tamamen kayalıktır ki hiçbir şey yetişmez.Özellikle evde,aile bireyleri arasında söylenen yalan veya bir birinden bir şeyler saklamak çocuğun yıkımı demktir.Zaten böyle bireyler aile oluşturamamışlar demektir.Sadece bir binada yaşayan ve bir birinden uzak insanlar topluluğu oluşturmuşlardır.

    İyi bir toplumda yaşamak istiyorsak;sevgi dolu iyi bir aile ile işe başlamamız gerekir.Yoksa iyi bir toplumun oluşmasını sadece konuşur ve hayal ederiz.Unutmayalım ki,iyilik yapmaya ve iyi olmaya önce kendimizden başlamamız gerekir.

Yazara ait son 10 makalele
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
MEDYA VE TOPLUMSAL CİNNET
SİYONİSTLERİN İSLAM İÇİNDE KURDUKLARI MEZHEPLER
DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
SİYONİSTLERİN KURDUKLARI TARİKATLAR
SİYONİSTLER NE İSTİYOR 2 ?
TOPLUMSAL DOKU VE GELİŞMİŞLİK
SİYONİSTLER NE İSTİYOR? (1 )
SURİYE MESELESİ VE SİYONİZM
Yorum Yaz - Yorumlar
Burhan KAYA 15.08.2016 21:08
Hocam: eğitimci kimliğini her eğitimci taşımaz.Ama şunu çok iyi biliyorum ki siz gerçek anlamda bu kimliğin hakkını fazlasıyla veriyor ve taşıyorsunuz. Bu öğretici yazınıza gelince; Siz kelimenin her anlamıyla çocuğun nasıl yetiştirilebileceğini özetle anlatmışsınız. Çocuk aileden yetişir bu söz ne kadar doğru ve yanlış olduğu konusu tartışılır. Ama şunu ilave edebilirim. Çocuk aile de yetişir. Ama sorumluluğunu genişleten, günün koşullarına ve hayatın her adımına dikkat eden, sorgulayan ve oluşan koşulların her noktasına çözüm bulan aile den çocuk yetişir. Aksine Çocuk toplum ve çevrede oluşan koşullara göre hareket eder.Ama doğru ama yanlış yön bulur. ??????
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)