-


Hınıs çehre değiştiriyor.


Bu haber 26.09.2016 22:31 eklenmiş ve 1741 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

Hınıs ta yapılan çalışmalar, insanları tatmin etmeye başladı. Bu çalışmalara öncülük eden kamu ve yerel kuruluşların yetkilileri halkın bu memnuniyetleri karşısında huzur ve sükûnetle çalışmalarına devam etmektedirler.

Hınıs a yapılan yatırım son 30 yılın en büyük yatırımı olarak kabul ediliyor. Köy (mahalle) yollarına, Hınıs’ın merkezine, sokak sokak yapılan asfalt çalışmaları Hınıs ın adeta çehresini değiştirdi.

Hınıs halkı yıllarca çamurlu yollarda sıkıntılar çekti. Artık çekmeyecektir. Çünkü İlçenin tüm yolları asfaltlandı. Ve ilçe halkı çamurlu yollardan kurtuldular. Buraya yapılan tüm yatırımlar Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.  Hınıs’a yapılan bu çalışmalar kayda değer çalışmalar oldu.

Diğer bir taraftan, Hınıs’ın yıkılmayan tabuları yıkıldı, yıllarca Hınıs Merkezde bulunan bakımsız ve yılların yorgunluğu altından ezilen Merkez Cami yıkıldı, yerine o bölgenin en büyük camisi, son teknoloji ile donatılarak yapıldı ve kısa bir süre içinde hizmette açıldı.

Hınıs ta Üniversite öğrencilerine barınma yurtları ve çalışma alanların yaratıldı. Yapılan yatırımlarla, yurtlarla, esnaftan alınan ve verilen güvenle, toplumunu her kesimine verilen değerle Hınıs gerçek anlamda çehre değiştirdi.

Hınıs ne çekti ise yönetime gelenlerden ve maddi imkânsızlıklardan çekti. Hınıs hep sahipsiz kaldı. Ve kendisine sahip çıkabilecek yürekli ve projelere dayalı çalışan yöneticilere hasret kaldı. Hınıs’ın kaderi bu değildi ve hiçbir şekilde Hınıs bunu hak etmiyordu. Hınıs şu anda il olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemesi, yatırım alanı olarak hep gözde ilçelerin arasında yerini alması gerekiyordu. Çünkü Hınıs coğrafi konumu olarak Erzurum ilçelerin içinde ilk üçe girebilecek ilçe olarak kabul ediliyor.

Hınıs’ın belini büken bazı sebepler vardır. Bu sebeplerin başında

1.ilçe belediyesinin maddi imkânsızlıkları ve doğru yönetilememesi,

2.Mahalle muhtarların çoğunun sorunlarla dolaylı bir şekilde eğilmemeleri ve çözüm getirecek arayışlara girmemeleri

3.İlçe de kurumlar arası istenilen bağlarının olmaması,

4.İlçe de ki feodal yapının, hükümranlığının halen sürdürülür olması,

5.Belediyenin ilçe esnafından kopuk olarak çalışması ve esnafla olabilecek diyalog artırımına gidilmemesi,

6.İlçe halkının, yeterince belediyeye sahip çıkmaması ve sorun çözümünde yardımcı olmamaları,

7.İlçe için şehircilik plan uygulamasına yönelik çalışmaların yapılamaması ve bununla ilgili kalıcı projelere yönelik çalışmaların olmaması.

8.İlçe tam anlamı ile köy görünümünden olup, yeterince bu görünümde ilçeyi kurtaracak bilgiye dayalı ekiplerin ve projelerin olmaması, gibi birçok sebebe dayalı Hınıs gelişmeyi göstermediği gibi hep geriye gitti.

 

Ama Hınıs, 2016 yılında tarihi günlerini yaşamaktadır. Hınıs tam anlamı ile çehre değiştiriyor. Bu değişime sebebiyet veren, hizmet aşkı ile çalışan, insanlara değer sel anlamda hayat sunmasını bilen, gecesini gündüzüne katarak yürüyen, hiçbir şekilde yorulmak nedir bilmeyen ve Hınıs halkına “bir vefa borcumuz varmışçasına” çalışan bir ekip ve başındaki yöneticiden bahsediyorum. Bu yöneticinin kim olduğunu Hınıs lılar çok iyi bilir. Yazmama hiç gerek yok. Yalnız bütün bu hizmetlerin yanında, çok yavaş ve hareketsiz kalan hizmette eksilerle dolu olan ve çalışmayan Muhtarlarımız vardır. Benim sözüm çalışmayan muhtarlaradır. çalışan muhtarlara yolları açık olsun diyorum. Ve başarıların devamını diliyorum.

Yerel yönetim olarak çalışmayan ve görevini layığı ile yerine getirmeyen muhtarlar disipline edilsin ve sorumluluklarını yerine getirmeleri için gerekli uyarılardan bulunulsun. Aksine yerel yönetimdeki yöneticiler aksayan hizmetlerin sorumluları olarak kalacaklardır.

Hizmetlerin aksamasının temelinde, muhtarlar veya muhtarların ilgili kurumlara verdiği dilekçelerin çözüme ulaştırılmamasıyla da alakalıdır. Bu durum halka gidecek olan hizmetin yapılmaması anlamını taşır ki, gerek kurum olsun, gerek yetkili olsun ve gerekse hizmeti isteyen kim olursa olsun sorgulanmalıdır. Bu aksama var oldukça, Hınıs gelişme göstermemekle kalmayacak ve daha da geriye gidecektir. En büyük yara maddi sıkıntılarla birlikte, bilgi ve tecrübeye dayalı ekiplerin olmaması gelmektedir.

Değerli hemşerilerim;

Hizmet yapılırsa, bunlarda yazılır....

Bu gün Hınıs; Büyük camilerle ilki yaşıyorsa, yapılan taziye evleriyle vatandaşlar taziyelerini yapıyorsa, üniversite öğrencilerine yurtlar veriliyorsa, bir hizmet var demektir. Hınıs yolları, sokakları asfaltlanıp halkın hizmetine sunuluyorsa, tüm halkla bütünleşerek vali ile oturup halkla kahvelerde çay kahve içiliyorsa, kader mahkûmlarına iftar yemekleri verilipte onlarla bir olunuyorsa, çiftçilik anlamında gelişmeler görülüyorsa, çiftçinin emrine tohumculuk hizmeti getiriliyorsa Hınıs ta hizmet var demektir.

Esnafından vatandaşına, köylüsünden, yabancısına elini uzatıp onların dertlerini dinleyen Kamu ve yerel yöneticisi varsa bilin ki bu ilçeye her zaman güzel hizmetler gelir demektir. Size bize düşen, bu hizmetlerin getirilmesine öncülük eden insanlara yardımcı olmak ve her zaman onların yanında saf tutmaktır. Bu süreç devamlılık gösterirse ilçedeki kamu ve yerel yönetimin tüm kadroları çalışır olarak hizmet vereceklerdir.

 

Önemli olan bu mekanizmaları çalıştırarak, hizmet sağlayıcı anlamında destek sağlamaktır.

Diğer bir taraftan da, hizmetlerin kolay ve pürüzsüz yapılması içinde, kurumların arasındaki ilişkilerin ve bağlarında kuvvetli olması gerekir. Bunu sağlamakta kamu ve yerel yetkililerin ve yöneticilerin elindedir.

 

Kamu ve yerel kurumlarında çok önemli bir husus vardır. Yapılacak hizmetlerin her kurumun kendi görev sorumluluğu ile eksiksiz yerine getirmesi ve hiçbir kurumu zan altından bırakacak şekilde davranılmamasıdır. Bu husus kurumlar arasındaki ahengi ve devletine olan bağlılığını gösterir.

Değerli okurlarım;:

Yeri gelmişken ve kendi kendimize şu soruları soralım

  1. Benim hayatım neyi temsil ediyor?
  2. Ben neye adanmış durumdayım?
  3. Ben neden buradayım?
  4. Temsil ettiğim hayatın ve sorumlulukların gerekliliklerini yerine getiriyor muyum?
  5. Ben kimim?
  6. Yaşadığım yer bana yeterince yaşam sağlıyor mu, sağlamıyorsa sebep ve nedenleri araştırmak için bana düşen görev nedir ve ben bunu biliyor muyum?

 Gibi soruları her zaman kendimize sormalıyız ve aldığımız cevaplar bizi, hem vicdanen ve ruhen rahatlatacak cevaplar olsun. Aksine yaşayacağımız her olumsuzluğun temelinde bizimde payımızın olduğunu bilmeliyiz

 

Sevgili hemşerilerim;

 Bu sorular güçlü sorulardır. Genelde bir soruya gelen ilk duygusal ve sezgisel cevap sizin ciddiye almanız gereken cevaplardır. Benim anlatmak istediğim herkes sorumluluğunu bilir ve bilgi becerisiyle başarma konusunda yol alırsa hizmet kendiliğinden gelir. Bunun tek yolu da, güvenle, cesaretle, sabırla, araştırma ve projelendirme ile birlikte yaratılan ekip ruhun getirdiği başarılarla elde edilir.

Taktir sizindir

 Burhan KAYA

26.09.2016

Yazara ait son 10 makalele
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Naz'ın Gerçek hayat hikayesi
Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.
Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.
Hınıs ta gelip geçen değerler;
Yorum Yaz - Yorumlar
gizli hafiye 22.10.2016 20:45
sevgili burhan kardeşim. ismimi gizli yazıyorum çünkü ortalık karışık. korkuyorum. bu yazdıklarına sen kendin inanıyor musun. bi kere sen hiç hınısta yaşamıyorsun. nelerin yaşanıp yaşanmadığını sen hiç bilmiyorsun. bi hınısa gel bakalım sorunlar senin dediğin gibi mi. bizim köyün yolları hala çamurlu. hayat öyle senin bildiğin gibi kolay değil. halk başkan seçiyor. sonra devlet yardımı kesiyor. belediye eli kolu bağlı kalıyor. sonra kayyum atanıyor. sen de istanbuldan kalkıp diy0rsun ki hınıs tarihi gönler yaşıyor. işte böyle düşündüğün için hınıs sesi sitesi hiç bir yere varmıyor. biraz gerçekleri yaz. hınısta sorunlar masa başı gibi olmuyor. senin gibi insanlara üzülüyorum bazen.
AçBaki Duman 01.10.2016 14:13
Sevgili Burhan,fikirlerinize,düşüncelerinize,bilgilerinize,dilek ve temennilerinize katılmamak imkansızdır.Ancak ortada bir realite var ve hiç bir zaman da bu realitenin gereği yapılmadı veya yapılmak istenmedi.Dolayıyla Hınıs ,bir sorunlar yumağı olarak coğrafyadaki yerini almaktadır.Nedir bu realilet? Kişisel düşünceme göre,Siz bilgi,birikim,deneyim,tecrübe,kalite,proje üreten,vizyon ve miyon sahibi kişilerden müteşşekil bir ekip çalışması oluşturmmadıkça... Ufku geniş,hayal gücü kuvvetli atılımcı ve tuttuğunu koparan bir yöntim makanizmasını teşkil ettirmedikçe.... Çevre ve dünya ile entegre olmuş bir anlayışı hakim kılmadıkça.... Proje ve hayali Eğitimle tamamlamadıkça.... İnsana insanca yaklaşım felsefesini ön plana almadıkça... Tarih,Kültür,Etik değerler,Eğitim,siyasi ve iktisadi konular olmasa olmazlarınız olmadıkça.. VE.... Sevdanız olmadıkça..... Yazdıklarınızın,bizim söylediklerimizin gerçekşeşmesi bir hayal mahsülü olmaktan öteye gidemez ve HINIS ta laik olduğu çehreye,konuma ve değere ulaşamaz. BU REALİTELERİN GERÇEKLEŞMESİ dileği ileçççç
KADİM TAŞBİLEK 29.09.2016 11:44
Sevgili Burhan bey çok güzel bir konuyu ele almışsınız bu duyarlılığınızdan dolayı size teşekkür ediyorum.Evet yöremizin toplumu her yönüyle hizmetin en iyisini hak ediyor ne acıdırki ilçe merkezi ve bir kaç köy hariç diğer köylerin sorunları devam etmektedir .Özellikle dağ etek köyleri bu yıl eletirik konusundan çok çekti çoğunun beyaz eşyaları yandı iki günden bir eletirikler kesiliyordu .Umut ederimki sizin yazdıklarınız gerçekleşir Hınıs halkıda gereken hizmeti almış olur Hınıs için kim ne yapıyorsa Allah ona iki katını versin saygılarımla kadim.
Kerim tohumcu 27.09.2016 18:53
Ağzına yüreğine sağlık iyiki varsiniz
Toplam 4 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)