-


CHP Genel Sekreter Sındır, “Gıda egemenliğimiz tehdit altında”

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Kemalpaşa’da AKP’nin TBMM gündemine getirileceği duyurulan üretim reformu paketi kanun tasarısını sert sözlerle eleştirdi.
Bu haber 08.10.2016 16:30 eklenmiş ve 907 kez görüntülenmiştir.

CHP Genel Sekreter Sındır, “Gıda egemenliğimiz tehdit altında”
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Kemalpaşa’da AKP’nin TBMM gündemine getirileceği duyurulan üretim reformu paketi kanun tasarısını sert sözlerle eleştirdi. Sındır, “AKP halk sağlığını tehlikeye atacak, üreticimizi, üretimimizi bitirecek kanun tasarısını TBMM’ye getirmeye hazırlanıyor. Tehlike çok büyük. Gıda egemenliğimiz tehdit altında” dedi.

“BU TASLAK ZEYTİNLİK ALANLARIMIZIN KATLİ DEMEKTİR”
Sözlerine üretim reformu kanun tasarısının zeytinlik alanlarını talan edeceğini söyleyerek başlayan Genel Sekreter, “AKP üretim reformu kanun tasarısı adında bir taslak çalışmayı Meclis’e getirmeye hazırlanıyor. Üretim reformu kanun tasarısında tarımı ilgilendiren 3 konu var. Bunlardan bir tanesi zeytinlik alanlarımızın korunmasını sağlayan zeytincilik kanunudur.  Zeytinlik alanları için; içerisinde veya 3 kilometre yakınında tarımsal amaçlı tesisler dışında bu alanlara zarar verici hiçbir tesis yapılamaz maddesini kaldırıp atmak istiyorlar. Yani zeytincilik kanun değişikliği getiriliyor. Bu alanlar bizim geleceğimiz, torunlarımızın, gelecek kuşaklarımızın umudu. Bu taslak zeytinlik alanlarımızın katli demektir, doğamızı, tarımımızı, yaşamımızı yok etmek demektir” dedi.

“ÜRETİCİ, ÜRETİM YOK OLSUN İSTENİYOR!”
Kanun tasarısıyla mera alanlarının yok edileceği ve şekerpancarındaki kotanın da ortadan kaldırılacağını belirten Sındır, “Bu kanun teklifiyle hayvansal üretimde çok önemli olan meralarımız, yaylaklarımız bir bakanlık oluruyla istenilen şekilde organize sanayi bölgelerine ve sanayi üretimine yönelik alanlara dönüştürülebilecek. Kadim topraklarımızdaki mera alanlarımızı alıp götürecekler, ortadan kaldıracaklar. Tasarının en önemli değişikliklerinden bir tanesi de şeker pancarı üretiminden kotanın kaldırılması suretiyle halk sağlığının tehdit edilmesidir. GDO’lu mısırdan üretilen glikoz şurubu şekerli ürünlerin, üretim maliyetlerini oldukça düşüren bir uygulama meselede burada çünkü bu şekerler insan sağlığına çok zararlı. Bilim insanları nişasta bazlı şekerin insan metabolizmasına zararlı olduğunu defalarca açıklandı. Bu tasarı gıda egemenliğin çok uluslu şirketlere teslimiyetinin projesidir.  Türkiye’de uluslararası şirketlerin baskısı sonucu, kota tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bu tasarıyla GDO’lu mısırdan glikoz şurubu sınırsız üretilsin isteniyor. Ülkemizde şekerpancarı ekim alanı 2000’li yılların başından itibaren AKP’nin uyguladığı tarım politikaları nedeniyle 408 bin 367 hektardan, 272 bin 990 hektara geriledi. Şeker üreticisi, şeker üretimi yok olsun isteniyor” dedi.

“SORUNLAR İKTİDARDAN KAYNAKLANIYOR!”
Konuşmasının sonunda AKP’nin üreten değil tüketen bir toplum yaratmak istediğinin altını çizen CHP’li Sındır, “Cumhuriyetimizi kuranlar 3 yıl içerisinde Türkiye’nin dört bir yanına 31 adet şeker fabrikası kurmuşlar.  Cumhuriyeti kuranlar bir üretim hamlesiyle Osmanlı’nın borç batağından bu ülkeyi 10 yılda kurtarmışlar. Yedi düvele karşı Osmanlı’nın borçlarını üstlenmişler ve o borçlardan ülkemizi temizlemişler. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, bizim geleceğimizin ancak üreterek olabileceğini görmüş ve üretim faaliyetlerini Anadolu’nun dört bir yanına dağıtmış. Bugün ise üreterek değil tüketerek bir yerlere gideceğimizi zanneden bir toplum haline getiriliyoruz. Biz bunları yurttaşlarımızla, çiftçilerimizle konuşarak paylaşarak, onları dinleyerek anlatmalıyız. Bu sorunların da temelde ülkeyi yön

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)