-


Hoş Geldin Öğretmenim!

HINIS’A YENİ ATANAN ÖĞRETMENLERE, MEMURLAR…
Bu haber 15.10.2016 19:49 eklenmiş ve 1500 kez görüntülenmiştir.

Hınıs’a atanan memurlar ve özellikle öğretmenlere ilçe hakkında genel bilgi…

Gencecik insanlar bavullarını alıp çoğu zaman hiç bilmedikleri belki adını dahi ilk defa duydukları yerlere geliyorlar. Ne nedir, kim kimdir, ne yapacaklar, nasıl yapacaklar soruları içlerini kemirir durur. İşte bu yarı heyecan yarı korku içerisinde Hınıs ilçesine gelecek mesai arkadaşlarımıza yardımcı olması açısından ön bilgiler…

Hınıs içesi 100 varoş (köy) ve 12 merkez mahalle olmak üzere toplam 112 mahalle ve yaklaşık 29 bin toplam nüfusa sahip Akdeniz ikliminin sıcak rüzgârlarının eriştiği son noktadaki Doğu Anadolu’nun en küçük ve fakat en zengin ovasında kuruludur. Güney-batı kısmında sularının çokluğundan nazire olarak Bingöl diye isimlendirilen 50 km. çapında muazzam bir dağ kütlesinin yarısına sahip ve en yakın ilçedir.

Erzurum’a Pasinler, Köprüköy üzerinden 150 km. Muş iline ise Varto üzerinden 100 km mesafededir. Erzurum’a sabah saatlerinden itibaren akşam 18.00 e kadar saat başı karşılıklı seferler düzenleyen Hınıs Kooperatifi, Hınıs Ovası ve Hınıs Birlik isminde üç tane firma çalışmaktadır. Evinizden alıp evinize bırakan hizmet anlayışıyla çalışırlar. Yol ücreti 20 TL. dir. Muş'a ulaşım o kadar sık değildir. Günde bir veya iki sefer bulunur ve varto üzerinden gidilir.

KALACAK YER

İlçe merkezi geçimini memurlardan sağlar. Onun için kaloriferli kiralık evler, apartlar mevcuttur. Kiralar genellikle 400-500 TL arasıdır. Bayanlar için kız yurtlarında (belletmen olarak) görevlendirmek de mümkündür. İsteğe bağlı olarak 3-5 kişi aynı evde kalabilme şansı bulunmaktadır. Böylece masraflarınızı asgariye çekebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ

İlçe merkezinin ekonomisi memura endekslidir. Çok sayıda manav, bakkal, berber, tuhafiye, konfeksiyon, çay ocağı ve taksici esnafı görebilirsiniz. Çok sermaye istemeyen küçük işletmeler ağırlıktadır. İnşaat malzemeleri satan nalburlarda küçümsenmeyecek kadar çoktur. Etiketleme olayı görülmemektedir. Ancak ilçede bulunan ülke çapındaki hizmet veren zincir marketler ŞOK, A101 ve iki adet BİM size fiyat kontrol etmede yol gösterici olacaktır. Bu marketlerde Kredi Kartı geçerlidir.

YEMEKLER

Çarşı merkezinde sıcak yemek yiyebileceğiniz lokantalar mevcuttur. Daha çok bölge insanı et tüketir. Dönerciler çoktur. Diğer alışverişleriniz için de konfeksiyon mağazaları vardır. Her marka ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

İÇME SUYU

İçme suyu şebekesi yenilenmiştir. ESKİ Genel Müdürü Sayın Mevlüt YENİ ki kendileri İstanbul’un su sorununu kökünden çözen ekibin başındaydı, İSKİ’den transfer olmuştur, su için aynen şu ifadeyi kullanmıştır: “O kadar güzel bir su ki; Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir su yok!

İNTERNET ERİŞİM

İlçede internet ağı mevcut olup dünya ile anında iletişim kurabilirisiniz. Bu sizin parmaklarınızın ucunda!

KÖYLERE ULAŞIM

Köyler daha çok tarım ve hayvancılık ile geçinirler. Buralarda görevli öğretmenler şehir merkezinde kalmayı tercih ederler. Minibüslerle anlaşıp sabah akşam servis yaparlar. Uzaklığını göre 100- 400 arası ücret ödersiniz. Yakın köyler veya grup yolunda bulunan köyler birleşerek ortak servis kullanabilirler. Aracı olan arkadaşlar da aynı görevi isterlerse yapabiliyorlar. Yakın köyler ve personeli az olan okullar ise Ticari Taksiler ile anlaşarak sabah – akşam servis yaptırırlar.

PAZARTESİ – CUMA

Pazartesi ve Cuma Günleri köyler ilçe merkezine alışveriş için gelirler. Köylerden geliş ve gidiş sabah ve akşam saatlerinde olur. Köylüler kendilerine göre programlamışlardır. Özel aracı olanlar kendi araçlarını kullanmayı tercih ederler. Ticari taksiler ile karşılıklı pazarlık edilerek gidip gelinebilir.

KÖY YOLLARI

Grup köy yolları asfaltlı ve bakımlıdır. Ancak köy sayısının çok fazla ve dağınık olmasından, nüfusunda özellikle kışları 8-10 kişiye düşmesinden dolayı sapa yerde kalan köy yolları topraktır. Ancak kışın karlı havalarda da ulaşıma açık tutulmaktadır.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından köy grup yolları dolgu çalışması yapılarak seviye yükseltilmektedir ki kışın kar ve tipiden yollar kapanmasın. Bölgenin karı kuru olduğundan rüzgar karları alçak bölgelere sürükleyerek yığmakta ve yolların kapanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden baharda başlayan çalışmalar ile yollar zeminden yükseltilerek kardan ve çamurdan kapanmasını engellemesini amaçlamaktadır.

KARAÇOBAN YOLU ÜZERİNDEKİ KÖYLER

Karaçoban ilçesine giden Devlet Karayolu üzerinde Yelpiz, Bellitaş, Göller gibi köyler bulunmaktadır. Ulaşım sorunu yoktur. Yaz – kış açıktır. Düz bir arazide ve Fırat Nehrini oluşturan Murat Nehri’ni besleyen ilk kollardan biri olan Kocasu çayı kenarındadır.

OVAÇEVİRME – YENİKÖY GRUP YOLU

Bu grup yolu da Yelpiz’e varmadan sola Kuzey doğu aksına ayrılan grup köy yoludur. İlçenin en büyük köylerinden biri olan Ovaçevirme’nin içinden geçerek Karabudak, Gürçayır, Ovakozlu, Yeniköy istikametine gider. Toplam uzunluğu 50-60 km uzunluğunda olan bu yolda ilçe merkezine en yakın köy 12 km ile Ovaçevirme’dir. Gürçayır ile Ovakozlu okul servislerini ortak kullanırlar.

KIZMUSA – ÇAMURLU – TOPRAKKALE

Çevre yolu kenarındaki petrolün yanından Peyk mahallesinden başlar. İlçenin kuzeyine kalır. Toplamda 17 km uzunluğundadır. Yine aynı yönde Kız Musa’ya varmadan sola yarılırsanız Söğütlü ve İsmail Komu tarafına gidersiniz. Söğütlü de nüfus bakımından büyük mahallelerdendir ve ortaokulu vardır. Toplamda 12 kişi kadar öğretmeni vardır. Merkeze uzaklığı takribi 10-12 km kadardır. Ahalisi Ağrı Diyadin’den göç gelmedir.

AKÖREN

İlçenin Erzurum Yolu üzerinden sola saptığınızda 2-3 km içeridedir. Binaları taştandır. Arka tepede Roma döneminden kalma kalesi mevcuttur. Jandarma karakolu bulunmaktadır. Yolu asfalt olmasına rağmen Ekim ayında Hınıs Belediyesi tarafından yeniden asfaltlanmıştır.
MİRSEYİT - YELPİZ – DERVİŞALİ
Akören yol kavşağının karşı tarafından gidilir. Yolu topraktır ama iyidir. 5 km kadar ileride Mirseyit köyü vardır. Yatırları ve koyun figürlü 700 yıllık Bayındır boyu mezarları mevcuttur. Kurtuluş Savaşında Kazım Karabekir’in komutasında Ermenilere karşı savaşmışlardır.
KETENCİ – SILDIZ
Erzurum yolu üzerinde 12 km gittikten sonra sola ayrılan yoldan 3-4 km ileri gittiğinizde Ketenci Köyüne varırsınız. Köyde bir Cemevi bulunmaktadır. Yolu devam ettiğinizde sizi Karadağların eteğine Sıldız’a çıkartır ki enfes bir Hınıs manzarası sizi bekler.

ORTAKÖY – BAŞKÖY – ŞALGAM – SALTEPE – HOYRAN – MEYDAN

Yine Erzurum Yolu üzerinde 9. Km Parmaksız köyünün bitiminden sola saptığınızda Ortaköy – Başköy – Şalgam – Saltepe – Hoyran ve son olarak da Meydan’a varırsınız. Takribi bu hat 40-50 km dir. Bu güzergah da Başköy Muhtarı Hasan Ağa komutasında Kazım Karabekir’in ordusunda Ermenilere karşı savaşan ve İstiklal Madalyası sahibi kahramanların yaşadığı köylerdir.

ACAR – TAŞBUDAK (KOSAN) – KALECİK – GÜZELDERE

Bu grup yolu da ilçe çıkışındaki Kilisedere çıkışındaki köprüyü geçmeden sola sapan yol ile başlar. Yaklaşık 20-25 km uzaklıktadır. Güzeldere Fırat Nehri’nin başlangıcını oluşturan suların Bingöl Dağı’ndan ilk çıktığı yerde kurulmuştur. Kalecik ise ismini Roma Dönemindeki mevcut kalesinden almaktadır.

ERBEYLİ – HALİLÇAVUŞ – KIZILAHMET – KONGUR

Bu güzergah Hınıs – Varto yolunun 15 km. sinden sola sapıldığında başlar. Şerafettin Dağlarının tepesindeki volkanik göl Hampurpet sınırlarına kadar uzanır. Takribi 50-60 km uzunluğundadır. Güneşin doğuşunu arkanıza alıp taaa Tekman sınırlarındaki Karadağlara kadar harika bir manzara yaz – kış sizleri en cüretkar edasıyla davet eder. Yollarında sıkıntı yoktur.

Tarihi olarak Erbeyli ve Yelpiz arasındaki düzlüğe 1915 yılında Rus uçakları ordusunun ikmal malzemelerini buraya indirmiştir. Yani Doğu Anadolu’da ilk Havaalanına sahip ilçelerden biri Hınıs’tır.

Halilçavuş belde idi ancak Bütünşehir yasası ile mahalleye dönüştü. Yerli ahalisinin yanında Diyarbakır, Bingöl, Muş ve Bitlis’ten gelen ailelerden oluşur. Halilçavuş’un merkez olmadan önceki merkez görevini Toraman Köyü görmüştür ve burada asırlık mezarları görmeniz mümkündür. Ancak Toraman Halilçavuş’un aksine Hınıs – Varto yolunun sağ tarafında kalmaktadır.

AĞGELİN – ÇİLLİGÖL – DAĞÇAYIR

Bu grup yolu da yine Hınıs – Varto yolunun 20. Km sinden sonra sola Şerafettin Dağları yamaçlarında yer alır. Yolu toprak olmakla birlikte bu yaz Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından başlayan yol yükseltme ve asfaltlama çalışmaları devam etmektedir. Köylerin ahalisi Elazığ Kığı, Urfa Suruç, Bingöl taraflarından göç gelmiştir. Bu güzergahta “Rus Yolu” olarak bilinen Romalılardan kalma taş yollar mevcuttur. Bu yollar Erzurum’u Muş’a ve Van’a bağlayan en kısa ve tarihi yollar olup bilen vatandaşlar tarafından patika yolu olarak hala kullanılmaktadır. Dağçayır’ın 3-5 ilerisinde Hamurpet Gölü başlar ve bu gölün etrafında iki kale ve üç yatır tespit edilmiştir. Büyük İskender burada konaklamasından kinaye olarak köyün ismi hala İskender diye anılmaktadır.

GÜNEY BÖLGESİ

İlçeye yakın köylerdir. Ancak Bingöl Dağı’ndan akan birçok dere derin kanyonlar oluşturmuştur. 8 – 20 km arasında 30’dan fazla yerleşim birimi bu havzada oluşmuştur. Bingöl Dağlarının zirvesine buradan çıkabilirsiniz. Alikırı mahallesinden Bingöl Dağına çıkarsanız ki burası Kaletepe olarak kayıtlarda geçer ki 21 Haziran’da Koğ Şenlikleri burada yapılır, enfes bir manzara sizleri bekler. Ahalisi daha çok Diyarbakır, Bingöl, Urfa, Dersim ve Muş tarafından göç gelmiştir. Ekseri geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Meyveciliğe çok elverişli olmasına rağmen halk rağbet etmemektedir.

GENEL DURUM

Doğu Anadolu’nun en küçük fakat en verimli ovası olan Hınıs, tarihlerden beri tar-u mar edilmiştir. İran sınırında oluşu, kuzey- güney hattının geçiş noktası olması sulak ve verimli arazilerinin olması taa eski zamanlardan beri hedef bölge olmuştur. Urartu döneminde sulu tarım yapılarak bölgenin zenginliği değerlendirilen Hınıs, Roma döneminde yapılan taş yollar ile vergi ve asker toplama nokrasında merkez olmuş, Anabasis olayında ordunun mızrakları bu bölgedeki meşe ormanlarından yapılmış, Romen Diyojen ordularını Malazgirt’e bu güzergahtan geçirmiştir. Yine Timur’un Anadolu’da zapt edemediği nadir kalelerden biri Avnik (Güzelhisar) Hınıs’ın kuzey kapı korumasıydı. Timur sonrası Akkoyun – Karakoyun çekişmesine sahne olan bu topraklarda savaş yaşanmayan tek bir yıl yok gibidir. Bu nedenledir ki Kanuni döneminde bu bölgeye nüfusu fazla olan Revan bölgesinden ilk muhacirler yerleştirilmiş, daha sonraları ise Kafkas, Karadeniz ve 18. Yy.da da Urfa tarafından aileler iskan edilmiştir. Bölgenin insanı ağırlıklı olarak Boz –Ulus Türkmenlerinden oluşmuştur. 
Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarında ise Ermeni Çetelerinin yakıp yıkmaları ve tecavüzleri sonucu nüfuz yok denecek kadar azalmış kalanlar ise 1924 yılındaki mübadele ile yer değiştirmiştir. Bölgenin şenlendirilmesi ekonomik hayatın tekrar canlandırılması için 1934, 1940 ve 1950 li yıllarda Artvin - Yusufeli, Kars – Kağızman, Bayburt, Revan, İspir, Tortum, Giresun gibi bölgelerden buralara iskân edilmişlerdir. Bunlar daha çok ovadaki verimli arazilere yerleştirilirken ki bunlar Ova çevirme, Ovakozlu, Yeniköy, Bellitaş, Yelpiz, Yolüstü, Göller vb… yerleştirilmişlerdir. Esasen ilçeye esnaflığı, ekonomik hayatı, tarım ve hayvancılığı bu grup getirmiştir. Nüfusu 40 binlere varan ilçe 1986 sonrasındaki terör olayları sonrasında büyük bir göç vermiştir. Bunun neticesi olarak zengin bir mutfak, folklorik ve müzik kültürü oluşmuştur. Mesela düğünlerde çalınan “Yerivan” türküsü bu göçlerden kalmıştır.

ÖNEMLİ BİLGİ:

Hınıs İlçe Nüfusuna kayıtlı 571 bin kişi bulunmasına rağmen ilçede 29 bin kişi yaşamaktadır. 540 bin kişi Mersin, Bursa, İzmir, İstanbul ve Trakya bölgesi olmak üzere batıya göç etmişlerdir.

TARİH HAZİNESİ

İlçede 27 kilise ve 17 kale kalıntısı bulunmaktadır. İki tane de Partların zulmünden korunabilmek için ibadetlerini yer altında yapmak üzere inşa edilmiş Mağara Kilise bulunmaktadır ki bunlardan 40 odalı mağara diye anılan Parmaksız köyünde bulunur.

DEFİNECİLİK YAYGIN!

Enteresandır ki ilçede definecilik ile uğraşmayan kimse yoktur. Herkes bir şekilde bir ucundan defineciliğe bulaşmıştır. Güzel Yurdum Türkiye’min son yıllardaki yükselen trendi: Akşam fakir yatıp sabah zengin kalkma furyası…

GÜVENLİ İLÇE

İlçe genel olarak güvenlidir. Güvenlik kuvvetleri 24 saat hazırdır. Bölge ve aşiret farklılıklarından dolayı zaman zaman olaylar olsa da bunlar memur kesimine sirayet etmez.

SAĞLIK

İlçe merkezinde Türkiye’ni en özellikli hastanesi 50 yatak ile 7 ayrı branştaki doktor kadrosu ile hizmet vermektedir. Acil durumlar ve çok özel hastalar için Hava Ambulans hizmet vermektedir. Yarım saate Erzurum’a hastalar yetiştirilmektedir. Ayrıca mahalleler de sağlık ocakları da periyodik aşı, tedavi ve kontrolleri takip etmektedir.

EĞİTİM

İlçe merkezinde 10 okul bulunmakta ve toplamda 500’e yakın öğretmen görev yapmaktadır. İlçe de bir de Yüksekokul bulunmaktadır. İlk defa bu yıl ilçede KYK’ya bağlı Kız Yurdu açılmıştır. Şimdilik 50 öğrenci kapasitesi olup bu rakam ihtiyaca göre 90’a çıkabilecektir.

KÜLTÜR

İlçe merkezinde 10200 m2 alana sahip 3 bin m2 kapalı alana sahip Kültür Merkezi bulunmaktadır. Yaklaşık 200 koltuk kapasiteli sinema salonu ilçede yapılan Kültür ve Sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. İlçede mevcut kütüphanede bu binanın üst katında 16 bin civarında güncel kitap ile hizmet vermektedir. Ayrıca çeşitli Kültür Sohbetleri icra edilmektedir.

Hınıs Kültür Merkezi’nin Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devri gerçekleşmek üzeredir. Bu işlemden sonra ise ESMEK adı altında Hınıslılara 50’nin üzerinde meslek ve sanat edindirme kursları hizmet verecektir.

HINIS’A BİR DEĞER DE SİZ KATIN!

Hınıs’ı genel olarak anlatmaya çalıştık. Eksiğiyle, kusuruyla Affola! Ne dersiniz; Hınıs’a bir imza da siz atmak ister misiniz?

Aramıza HOŞ GELDİNİZ!

Kaynak : İlyas Torgaç(Hınıs a Dair)

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)