-


TERÖRE FREN HIZLI TREN! -2


Bu haber 26.10.2016 22:15 eklenmiş ve 875 kez görüntülenmiştir.
Bilge DENİZ

TERÖRE FREN HIZLI TREN! -2

ÜRETİM ŞART!

Borçların ödenmesi için üretim şart ve giderlerin kısılması elzemdir. Şimdi BM’nin daimi üyeleri bu elzem kararı uygula aşamasında. 2023 yılına kadar bu hedefi gerçekleştirmek için birçok ülkenin bütçesinden fazla parayı bu işe yatırıyorlar.

Bilindiği üzere Çin dünyamızın üretim merkezi olmuş durumda. Tüketici ise büyük oranda Avrupa. Çin nere, Avrupa nere? Fabrikadan halka ürünün ulaştırılması oldukça pahalıya geliyor. Düşünün bir kargo uçağına en çok 50 ton civarında yük koyabiliyorsunuz. Sonrası 2. Uçağa kalıyor…Maliyeti: Hak getire…
Bir yük gemisi ki dünyanın en büyüğü 190 bin ton yük taşıyabiliyor. 190 bin ton yük taşıyor ama saate sadece ve sadece 42 km hızla gidiyor. Yani Çin’den yola çıkan gemi aylar sonra ancak İngiltere limanlarına varabiliyor. Maliyeti düşük ama kalkış-varış arası zaman farkı? Değer mi?

Karayolları da bundan pek farklı değil!

DEMİRYOLU TEK ÇARE!

Bunları niye anlattım uzun uzun… Geriye ne kaldı? Dünyanın en ucuz ve en güvenli taşımacılık sektörü DEMİRYOLU… İşte bizim mahşerin beş atlısı bu gerçeği adam akıllı anladı ve bu sektöre yatırım yapıyor.

21 TRİLYON DOLAR!

Hem de az buz değil! Tam 21 trilyon dolar… Bana inanmıyorsunuz işte size o haber:

“İpek Yolu’nu 3 ‘koridor’ üzerinden canlandırmak isteyen Çin, Türkiye’nin dahil olduğu Orta Koridor’a 8 trilyon dolar yatırım yapacak.

Dünyaya açılmak için 21 trilyon dolarlık, 65 ülkeyi ilgilendiren, üç ayaklı, ‘Kuşak ve Yol’ projesini etap etap hayata geçirmek isteyen Çin, Rusya üzerinden, ‘Kuzey Koridoru’na, İran üzerinden de, ‘Güney Hattı’na işlerlik kazandırmayı amaçlarken, Türkiye ve Avrupa’yı da Orta Asya Cumhuriyetleri, Afganistan, Pakistan ve Çin’e bağlayacak, ‘Orta Koridor’ için kritik adım attı.

İlk aşamada 40 milyar dolarlık bütçeyi öngören ve her yıl yatırımlar için 750 milyon dolar harcanması planlanan, ‘Orta Koridor’ kapsamında Türkiye ile Çin arasında imzalanan, ‘İpek Yolu Ekonomi Kuşağının 21. Yüzyıl Denizdeki İpek Yolunun ve Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı Tasarısı’ ile ‘Türkiye-Çin Demiryolu İşbirliği Anlaşma Tasarısı’ TBMM Dışişleri Komisyonu’ndan geçti.
Demiryolları birleşecek

Türkiye ile Çin arasında ikinci önemli bir anlaşma olan, ‘Demiryolu İşbirliği Anlaşma Tasarısı’ da TBMM Dışişleri Komisyonu’ndan geçti. Önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da yasalaştırılacak olan tasarı, İpek Yolu projesindeki sadece demiryolu hattı yaklaşık 2 bin kilometre civarında olacak. Bakü-Tiflis-Kars projesi ile Edirne-Kars yüksek hızlı tren projesi Orta Koridor’un bir bileşeni olacak.
İngiltere’ye kadar

Avrupa ile Çin demiryollarını birleştirmek isteyen Çin hükümeti, Çin ile İngiltere arasında Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Belçika ve Fransa bağlantısı ile yüksek hızlı tren inşa etmeyi düşünüyor. 150 milyar dolara mal olması hesaplanan projenin 2020 ile 2025 arasında tamamlanması bekleniyor.”

SON 10 YIL!

Beş daimi üyeden Çin, İngiltere, Fransa ve organik ikizi Almanya tamam da ya diğer iki daimi üye ABD ve Rusya ne olacak? Onlara da sus payı olarak Kuzey Koridoru Rusya ve Grönland üzerinden ABD’ye uzanacak Demiryolu projeleri karşılıklı anlaşmalarla hayata geçirilecek. Güney Hattı da Hindistan ve İran üzerinden Arabistan ve Afrika’ya ulaştırılacak.

GELECEK YAZI: ERZURUM’UN KONUMU

Yazara ait son 10 makalele
KABİNEYE ÜÇ DADAŞ
KÜLTÜR KIRINTILARI - 1
HINIS'TA NELER OLUYOR?
TERÖRE FREN HIZLI TREN! -3
TERÖRE FREN HIZLI TREN! -2
TERÖRE FREN, HIZLI TREN - 1
HINIS'TA NELER OLUYOR?
PARMAKSIZ'DAN HER GEÇİŞİMDE YÜREĞİM YANAR A YANAR.
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)