-


BÜYÜKŞEHİR’İN KÜLTÜR YATIRIMI NURETTİN TOPÇU BİLGİ EVİ AÇILDI

Bilgi Evleri Projesi’nin ilki Nurettin Topçu Bilgi Evi Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle açıldı.
Bu haber 27.10.2016 22:27 eklenmiş ve 938 kez görüntülenmiştir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin dev kültür yatırımlarından biri olan ve şehrin 14 ayrı noktasında yapımı devam eden Bilgi Evleri Projesi’nin ilki Nurettin Topçu Bilgi Evi Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle açıldı. Şükrü Paşa Mahallesi’nde yapılan Bilgi Evi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç da iştirak etti. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, açılışta yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Şehitleri’ni saygı ve minnetle andı. Başkan Sekmen, “Bizler şehrin modernleşmesi noktasında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Arzumuz; şehrimizi modern, yaşanabilir ve haz alınabilir bir kent yapmaktadır. Şehrimizi yeniden ayağa kaldırmak için yoğun gayret ediyoruz. Türkiye’nin yüzölçümü noktasında 3’ncü büyük kenti olan 25 bin kilometrekarelik alana sahip şehirde 1600 yerleşim birimine hizmet götürüyoruz” dedi. Bilgi Evi’nin önemine vurgu yapan Sekmen, sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği gibi toplumda en değer verilen şey bilgidir. Bilgi, insanlık için en yararlı olan, iyiliğe götüren bir yardımcı veridir.

Bilgi; insanlığın tek hazinesidir. Bilgi; geliştirilir, saklanır, kullanılır, çoğaltılır, paylaşılır ve etkinleştirilir. Bir bilgi ve kültür şehri olan Erzurum’da vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verecek olan Bilgi Evleri Projesi, bilgiye erişimi sağlayan düşünce ile oluşturulmuştur. Bilgi evleri; okuma salonu, muhtarlık ofisi, kapalı otopark, taziye evi, atölyeler, bay ve bayan mescidi, eğitmen salonu, oturma ve dinlenme alanları ve diğer sosyal donatı alanlarından oluşmaktadır. Bugün burada açılışını yapacağımız bilgi evinden il genelinde toplam 14 farklı noktada inşa etmekteyiz. Erzurum’un kalkınma ve yatırım senesi olarak ilan ettiğimiz 2016’yılında söz verdiğimiz projeleri tek tek hayata geçirerek vatandaşlarımızın emrine sunuyoruz. Erzurum ve ilçelerimizde toplam 400 farklı noktada eş zamanlı yürütülen yatırım seferberliğiyle alt ve üstyapıda, kentsel dönüşümde, kentsel tasarımlarda, ulaşımda, çevrede, ekonomide, istihdamda kısacası hayatın her anında ülkemizin en kadim şehri Anadolu’nun önsözünü yeniden ihya ve inşa ediyoruz.”

“BİLGİ EVİ’NDE NURETTİN TOPÇU GİBİ NİCE AYDINLAR YETİŞECEK”

Başkan Mehmet Sekmen, konuşmasında Nurettin Topçu’nun büyük bir dava adamı olduğunu hatırlattı. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihi ve kültürel bir birikime sahip olan kadim şehrimiz, bünyesinde barındırdığı zenginliklerle Anadolu’nun en önemli vilayetlerinden biridir. Erzurum; milli ve manevi ruhu barındıran bir serhat kentidir. İlim ve bilimin beşiği şehrimizin iftihar vesilelerinden biri olan Nurettin Topçu, hayatını İslam ahlakına, İslam davasına adayan Erzurumlu bir aydındır. Bu büyük aydının ismini taşıyan Nurettin Topçu Bilgi Evi, inanıyorum ki tıpkı onun gibi İslam davasına ve milli ruha yön veren nice imanlı gençleri ve nice aydınları yetiştirecektir. Batı hastalığına karşı vicdan sahibi her bir bireyi medeniyetimizin ışığı altında birleştirmeyi kendisine vazife atfeden, hayatı insanlara ahlak dersi vermekle geçmiş bu dava adamı Nurettin Topçu’nun ismi inşallah bu güzel kültür yatırımıyla yaşayacaktır.” AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz de, “Başkanımızı Mehmet Sekmen’i kutluyorum. Seçimlerden önce söz verdi. Şimdi bu büyük projenin açılışını yapıyoruz. Benim bir önerim vardı Bakanlar Kurulumuza; Erzurum’u kış sporları ve kış turizmi başkenti yapmak. Türkiye’de altyapısı olan tek il biziz. 2023 ve 2071 hedeflerimize ulaşma noktasında Erzurum’a hızlı trenin geleceği müjdesini bu açılış vesilesiyle ifade ediyorum. 2023’e varmadan gelişmiş iller arasında Erzurum en üst sıralarda yer alacak” diye konuştu. Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da, “Erzurum milli mücadele ve milli hakimiyette ilk hareketin başladığı en önemli şehirdir. Osmanlı’nın yıkılmaya yüz tuttuğu dönemde Erzurum’dan yakılan ateş Ankara’da yeni bir Cumhuriyeti inşa etti. 15 Temmuz’da o hain

hareket Erzurum’da da hüsrana uğradı. O oyunu, o hain hareketi yiğit Dadaşlar o gece bitmeden bozdu. Erzurum tarih ve turizm şehridir. Bu güzel kültür ve turizm yatırımının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“NE YAPARSANIZ YAPIN ARTIK BOŞ. BU MİLLET ARTIK UYANMIŞTIR”

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Bu milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu, devletle milletin iç içe geçip kaynaştığını 15 Temmuz'da gördük. Siz değil, arkanızdaki bütün güçlerle gelin. Siz değil, bütün terör örgütlerini yanınıza alarak gelin, bu millete artık zarar veremeyeceksiniz, zararınız dokunmayacaktır” dedi. “Bu millete karşı kalkan her eli kıracağız ve bu millete, bu devlete, bu ülkeye karşı ortaya konulan her tuzağı Allah'ın izniyle bozacağız” diyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Erzurum milli mücadelenin önemli merkezlerinden birisidir. Dadaşlar diyarında olmaktan çok mutluyum. Türkiye, ekonomik ve siyasi olarak güçlenmeye devam ediyor. Artık devletin nabzıyla devletin duyarlılığıyla milletin duyarlılığı üst üste örtüşmüş, devletle millet aynı telden çalar hale gelmiştir. Millete hizmeti, ibadet olarak telakki eden bir kamu anlayışının hâkim olduğunu bu dönemde de aziz milletimiz devletine yine sahip çıkmaktadır. Milletin devletine sahip çıktığının en önemli göstergesi kuşkusuz 15 Temmuz Destanı’dır. O akşam Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Bu bir darbe teşebbüsüdür. Çıkın sokaklara, üç beş çapulcuya bu meydanları bırakmayın’ talimatına uyulmasıyla halk milli iradeye bir kez daha sahip çıkmıştır.”

DEVLET-MİLLET BULUŞMASININ ÖNEMİ

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, konuşmasında Devlet-Millet buluşmasına vurgu yaptı. Kurtulmuş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Erzurum’da on binlerce insan gibi Türkiye’nin diğer şehirlerinde de vatandaşlar o gece, kısa sürede sokağa dökülerek vatanına sahip çıktı. Niye oldu bu? Artık millet, devlete, devletin başında olan Cumhurbaşkanına, devleti yönetenlere güveniyor, itimat ediyor, onlar zorda kalsın istemiyor, onlara sahip çıkıyor, devlete, millete sahip çıkıyor. Bu, Türkiye için büyük bir aşamadır. Onun için birilerinin en fazla korktuğu alan da burasıdır. ‘Devletle millet bütünleşirse bu milletin önü tutulmaz. Devletle millet bütünleşirse bu devlet, milletin her bir ferdi için hizmetkâr bir devlet olarak en ücra köşeye kadar gider, hizmetini götürür. Devletle millet bütünleşirse, millet elindeki en küçük imkânı bile yeter ki devlet ayakta dursun’ diyerek devletiyle paylaşır. İşte Türkiye’de kazandığımız en önemli güç budur. Bu gücü asla kaybetmeyeceğiz. 15 Temmuz’da milletimiz tanklara, uçaklara karşı göğsünü siper ederek hem ülkeye hem vatanına hem inancına hem bayrağına hem de cümle âleme, üç-beş tane eşkıyanın artık eski dönemlerde olduğu gibi bu devlete el koyamayacağını gösterdi.”

 

“FETÖ'NÜN ALGI OPERASYONLARI”

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, konuşmasında FETÖ Terör Örgütü’nün oluşturduğu algı operasyonuna dikkati çekti. Kurtulmuş, şöyle dedi: “FETÖ şimdi içeride ve dışarıda destekçileriyle Türkiye’ye karşı haince birtakım algı operasyonları yapıyor. Ne yaparsanız yapın artık boş. Bu millet artık uyanmıştır. Bu milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu, devletle milletin iç içe geçip kaynaştığını 15 Temmuz’da gördük. Siz değil, arkanızdaki bütün güçlerle gelin. Siz değil, bütün terör örgütlerini yanınıza alarak gelin, bu millete artık zarar veremeyeceksiniz, zararınız dokunmayacaktır. Bu millete karşı kalkan her eli kıracağız ve bu millete, bu devlete, bu ülkeye karşı ortaya konulan her tuzağı Allah’ın izniyle bozacağız.” Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un konuşmasının ardından Vali Seyfettin

Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, belediye başkanları ve diğer protokol üyeleriyle birlikte Nurettin Topçu Bilgi Evi’nin açılışı yapıldı. Prof. Dr. Kurtulmuş, açılış sonrası bilgi evini gezerek, atölyelerdeki çalışmaları izledi.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)