-


EĞİTİM VE ÖĞRETİMDEKİ YANLIŞLIKLAR!


Bu haber 30.10.2016 20:26 eklenmiş ve 1068 kez görüntülenmiştir.
Sebahattin Kızıltaş

    Eğitim ve öğretimin tanımını kısaca yaparsak;öğretm;dışarıdan doğru  bilginin alınmasıdır.Eğitim ise alınan bu bilgilerin kişiliği şekillendirmesidir.

    Eğitim ve öğretim doğuştan başlayıp ölünceye kadar devam eden bir süreçtir.Bu süreç içierisinde bilgileri;aile,çevre ve okuldan alırız.

    Eğitim ve öğretim aileden başlar.Ailenin bilgi vermeden önce doğru davranma gibi bir mecburiyeti vardır.Evinde veya sokata çocuğunun yanında küfreden,sigara içen,dedikodu yapan,yalan söyleyen veya başkasının taklidini yapan birisinin çocuğunda bunları görmesi gayet normaldir.Normal olmayan bunları görmemesidir.Çünkü çocuk,örnek olarak aile büyüklerini alır.”Bu çocuk bunları nereden öğrendi?” diye soran anne ve babalara diyorum ki ;”Sizden başka hiç kimseden öğrenmedi.”  Her çocuk evde bir küfür öğrense bu ,sokakta  onlarca küfre dönüşür.Yani çocuğumuzun iyi bir insan olmasını istiyorsak önce bizim iyi insan olmamız gerekir.

Çocuğumuzun yardım sever olmasını istiyorsak,yanımıza alıp onun yanında veya onun eliyle bir fakire yardım etmeliyiz ki o da başkalarına yardım etmeyi öğrensin.Yada çocuğumuzun yalan söylemesini istemiyorsak öncelikle ve kesinlikle bizim yalan söylememiz gerekir.Burada bir hatıramı anlatmak istiyorum.Resneli Niyazi Bey ilk öğretim okulunda müdür olarak görev yapıyorum.Bir baba yanıma gelerek şu olayı anlattı.”Akşam eve geldim.Çok yorgun olduğum için kanepeye uzandım ve oğluma dönerek “Dışarıdan telefon eden olursa benim evde olmadığımı söylersin.”  dedim. Uykuya dalacak iken telefon çaldı ve oğlum kaldırdı.Birileri ile konuştu ve “Burada! “ diyerek telefonu bana uzattı.Telefon açan kişi ile konuştum ve telefonu oğluma uzatırken  “Ben,sana evde olmadığımı söyle demedim mi?Niye söylemedin ve telefonu bana uzattın?”  diye kızdım.O da bana dönerek gayet sakin bir sesle “Bana çocukluğumda  yalan söylemeyi öğretseydin bende şimdi yalan söylerdim.Bana yalan söylememeyi öğreten sensin.”  dedi.Yerimden kalktım ve oğlumu anlından öperek tebrik ettim.” İşte doğru eğitim budur.Yalan söylememek;hangi çıkarımız elden giderse gitsin ve hangi sıkıntıya düşersek düşelim yalan söylememektir.

    Eğitim ve öğretim sadece ailede değil sokakta da devam eder.Bilinenin aksine çocuğumuza en az etkisi olan çevredir.Çünkü çevre dediğimiz yer bizim doldurduğumuz yerdir.Yani evlerde yalan,iki yüzlülük,dedikodu,sigara,kumar yoksa bu sokakta da yok demektir.Evlerin büyük çoğunluğunda yanlış davranışlar yoksa sokakta da yanlış davranışlar azalır.Sokağın temiz olmasını istiyorsak evimizi temizlememiz gerekir.Ticareti;gaddarlık ve yalan üzerine oturan bir toplumun çocuklarının gaddar  olmaması ve yalan söylememesi  düşünüle bilir mi?Toplumda hepimiz biliyoruz ki dürüst insanlar vardır.Ancak bunların sayıları azalmıştır.Zaten toplumda güvensizliğin artmasının nedeni de bu değil midir?

    Çocuklarımızın yanlış yollara düşmesinin en temel sebeplerinden birisi,bizim aile içinde çocuğumuza doğru şekilde davranmamamız ve onun sonucu olarak toplumda var olan yanlış insanlarla arkadaş olmasıdır.Örneğin,uyuşturucuya alışan çocukların çoğunluğunun ya aile içindeki baskıdan,ya kardeşler arasında anne ve babanın doğru davranmamasından ya da çok fazla umursamaz davranmasından kaynaklanmaktadır.Çocuklarımızdan birisini överken diğerini övmememiz , çocuklarımız arasında kıyas yapmamız yada  çocuğumuzu komşu çocuğu ile kıyaslamamız,yaptığımız en temel yanlışlarımızdır.Eşlerin birbirlerine karşı hoyrat  davranmaları ve kavgacı konuşmaları,bir birlerinden  çocuğun bildiği bir şey hakkında yalan söylemeleri veya gizlemeleri, çocuğumuza yapacağımız en büyük kötülüktür.

    En büyük yanlışlarımızdan biriside çocuğumuzla arkadaş olmamızıdır.Biz,çocuğun arkadaşı değil,annesi veya babasıyız.Anne ve baba olmak daha doğru bir davranıştır.Ana,ana olmalı,baba baba olmalı,arkadaşlığı arkadaşlarına bırakmalıyız.Çocuğumuzun her dediğini yapmak en büyük yanlışlarımızdan birisidir.Doğru istekler karşılanmalı,yanlış istekler asla karşılanmamalıdır.

    Şunu unutmamak gerekir ki;Bizim çocuğumuzda diğer çocuklar gibi bir çocuktur.Hataları,yanlışları veya çok güzel işleri olacaktır.Yanlışlarını baskılamadan düzeltmek ve doğrularının arkasında durmak ama şımarmasına ortam hazırlamamak en iyi anne ve baba olmaktır. “Benim çocuğum yalan söylemez veya hata yapmaz.”  demek en büyük hatadır.Şunu kendimize sorarak doğruya ulaşa biliriz, “Biz çocukken veya gençliğimizde hiç hata yapmadık mı?” Önemli olan hata yapmamak  değil yaptığı hatayı doğruya çevire bilmektir.

    Yazı çok uzadığı için  sonraki yazıda devam edelim.

Yazara ait son 10 makalele
SİYONİSTLERİN OYUNLARI – 2
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
MEDYA VE TOPLUMSAL CİNNET
SİYONİSTLERİN İSLAM İÇİNDE KURDUKLARI MEZHEPLER
DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
SİYONİSTLERİN KURDUKLARI TARİKATLAR
SİYONİSTLER NE İSTİYOR 2 ?
TOPLUMSAL DOKU VE GELİŞMİŞLİK
SİYONİSTLER NE İSTİYOR? (1 )
Yorum Yaz - Yorumlar
Burhan KAYA 30.10.2016 20:39
Değerli hocam; "Çocuk ailede yetişir, ailenin verdiği her her direktif ve hatırnaz karekter çocuğun üzerinde işlenmeye başlar. Burada en önemli nokta "veriliş ve algılanış" yani alma becerisidir.Eğer çocuk aile kavramların bütünlüğü içerisinde kayde değer bilgileri alırsa eğitimin başlangıç noktası oluşmuş demektir. Tabiki aile kavramın eğitimdeki yeri ve önemin derecesi de çok önemlidir.
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)