-


SAVAŞIN NAMUSU !


Bu haber 08.01.2017 15:39 eklenmiş ve 1137 kez görüntülenmiştir.
Sebahattin Kızıltaş

    Toplumsal gelişim,ahlak ve kültür,kavramlara ,dönemlerine göre belli anlamlar yükler.Bunlardan birisi de NAMUS kavramıdır.

    Bundan yüz yıl önce namusa yüklenen anlam ile bu gün yüklenen anlam çok büyük farklılıklar arz ediyor.Yüz yıl önce namus deyince doğru davranışların tümüne verilen  genel bir isim olduğu görülür.

     Günümüzde  sığ düşünme biçimi olan her kelimeye bir anlam yükleme hastalığı nüksettiğinden daha fazla anlam yükleyemiyoruz.Namus deyince aklımıza sadece ve sadece cinsellik gelmektedir.Bunu da doğru anlasak yine de başarıdır diyeceğim ama buna bile doğru anlam yüklemiyoruz.Namusu sadece kadına yüklüyor,her tür namussuzluğu yapan erkeğin hakkı gibi görüyoruz.Gayri ahlaki bir ilişkiye giren kadını,haklı olarak, hor görüyor ve dışlıyoruz.Ama aynı ahlaksızlığı gösteren erkeği bir kahraman olarak görüyor ve kutsuyoruz.Aslında böyle davranırken kendi ahlaksız düşüncelerimizi ortaya saçtığımızın,yani ne kadar ahlaksız olduğumuzun farkına bile varmıyoruz.Başkasının namusuna göz diken ne kadar ahlaksız ve şeref yoksunu bir mahlukat ise onu dinlerken tepki göstermeyen,önemseyen ve ilişkisini kesmeyende en az o yaratık kadar batağın içindedir.

Namuslu insan deyince ;

Sözün namusu vardır.

Davranışın namusu  vardır.Mesela bundan yıllar öncesinde hiç kimse toplumun içinde,yelnız başına bir şeyler yiyip içmezdi.İnsanların iştahını kabartacağını ve bazı insanların bunu yiyemeceği düşünülür ve saygı duyulurdu.Şimdi ise bir çok insanın rüyasına bile giremeyen yiyecekleri hiç düşünmeden toplumun içinde ve iştahla yemekten kaçınmıyoruz.

Ahlakın namusu vardır.

   Yani her tür davranışın namusu ve namussuzluğu vardır.Böyle algılandığında namus kavramının ne kadar geniş ve anlamlı olduğu ortaya çıkar.

    Bunların yanına birde savaşın namusunu ekleye biliriz.Bizim coğrafyamızda savaşın bir namusu ve ahlakı vardı.Yaşlılara,çocuklara ve kadınlara dokunulmazdı.Kendisiyle savaşmayanla savaşılmaz yani sivil vatandaşın haklarına ve özgürlüklerine  riayet edilir saygı duyulurdu.Halbuki bu gün baktığımızda bu kuralların hiç olmadığını yanı savaşın namusunun olmadığını çok açık bir şekilde görürüz.Bunun en açık örneği terör eylemleridir.Kim yaparsa yapsın ve davasında ne kadar haklı olursa olsun;hiç kimsenin bir masumu,savaştan haberi ve ilgisi olmayan birisini öldürme hakkı yoktur.Çevremizde  olan savaşlarda hiçbir şekilde masumlar düşünülmemekte ve haklarına saygı duyulmamaktadır.Aynı şekilde terör eylemlerine baktığımızda aynı namussuzluğu görmekteyiz.Masum ve korumasız insanların hunharca katledilmesine şahit oluyoruz.Bunu hiçbir şeyle izah etmek mümkün değildir.Maçtan çıkan insanları bir bombayla öldürmek hangi ahlaki kurala sığar?Yada yılbaşını kutlayan (Her kesin yaptığı işlerde özgür olması gerektiğini savunan birisi olarak yıl başı kutlamasına karşıyım.)  insanları hiç gözünü kırpmadan öldüren ve bunu bir amaç için işlediğini söyleyen birisinin ahlaki kuralları var mıdır?

     Her davranışın  namusu olduğu gibi savaşın da bir namusunun olduğunu bilmek ve ona göre davranmak her namuslu insanın özelliği olmadığı sürece toplumsal gelişimin olması mümkün gözükmemektedir.

 

Yazara ait son 10 makalele
MEDYA VE TOPLUMSAL CİNNET
SİYONİSTLERİN İSLAM İÇİNDE KURDUKLARI MEZHEPLER
DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
SİYONİSTLERİN KURDUKLARI TARİKATLAR
SİYONİSTLER NE İSTİYOR 2 ?
TOPLUMSAL DOKU VE GELİŞMİŞLİK
SİYONİSTLER NE İSTİYOR? (1 )
SURİYE MESELESİ VE SİYONİZM
DÜŞÜNCE BİÇİMİNİN BİLİME ETKİSİ
ÜLKEMİZDE SENDİKACILIK
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)