-


REFERANDUM VE BİZ !


Bu haber 29.01.2017 22:28 eklenmiş ve 1318 kez görüntülenmiştir.
Sebahattin Kızıltaş

    İnsanların hayatlarında olduğu gibi toplumların hayatlarında da önemli olaylar vardır.Öyle önemli olaylar vardır ki insan hayatının dönüm noktalarıdır.Birisiyle tanışırsınız ve bu sizin dünyaya farklı bir şekilde bakmanızı sağlar.Böylece hayatınızın akışı değişir.Yada bir olay yaşarsınız tüm hayatınız değişir.Bazen  olumlu,bazende olumsuz yönde hayatınız değiştiğine çoğumuz şahit olmuşuzdur.

    Referandum,seçimler,darbeler,savaşlar,barışlar gibi olaylar ise toplumun geleceğini bazen olumlu bazen de olumsuz yönde değiştiren temel olaylardır. Burada önemli olan çıkan sonuçtan çok toplumun takındığı  davranıştır.

    Toplum bir savaşa girdiğinde şayet toplumda yaşayan bireylerin kenetlenmelerine,bilinçlenmelerine ve birlikte yaşamanın avantajlarını yakalamaya sebep olmuşsa o zaman gelecek kuşakların daha sağlıklı bir toplum oluşturmaların temelini atmış olur.

    Seçimlerde böyledir.Bir seçime gideriz.Bu her zaman doğru bir sonuç doğurmaya bilir.Ama bu seçim;toplumsal bilincin oluşmasına,iyi ile kötünün daha iyi fark edilmesine ve toplumsal dokunun daha sağlam olmasına sebep olmuşsa çıkan sonuç bir işe yaramış demektir.Toplumsal dokunun sağlamlığı demek aynı şeyleri düşünüp aynı şeyleri  yaşamamız  demek değildir.Tam tersine farklılıklarımızın farkına varıp bunun zenginlik olduğunu anlayarak bir birimize saygı duymaya başlamamız en büyük kazancımızdır.Bir birnin farklılığını kabullenip saygı duyan toplumlar başarıyı çok çabuk yakalayacak toplumlardır.Farklılıklarını zenginlik olarak kabul eden toplumlar bilinçli toplumlardır.Bu tür toplumlarda huzur ve refah üst seviyede olur.Farklılıklarını ayrışma  sebebi olarak gören toplumlar,kinin ve nefretin çoğaldığı;birlik ve bütünlüğün olmadığı sığ  yaşayan toplumlardır.Bu tür toplumlarda ise huzur ve refahı bir arada  bulmak mümkün değildir.

    Önümüzde bir referandum süreci var.Bu süreci ayrılıklara vesile kılıp toplumu kutuplaştırmaya çalışanlar olacaktır.Daha ileri gidip toplumsal çatışmalara zemin hazırlayanların olacağı da kesindir.Bunlara şerbetli olan ve bu tür onlarca badireden geçen toplumumuzun  bu oyuna gelmeyeceği ve sağlıklı bir sürecin geçeceğini düşünüyorum.

    Toplum olarak şunu çok iyi biliyoruz ki;her kesin aynı düşünmesi mümkün değildir.Ayrı düşünce toplumsal gelişimin olmazsa olmazıdır.Aykırı ve farklı düşünceler gelişimin temel dinamiğidir.

    Siyasilerin düşüncelerine bakmadan,referanduma sunulan  kanun maddelerini çok iyi inceleyip ne getirip_götürdüğüne bakarak kendi aklımızla oy vermek en  doğru  olanıdır elbette.Sevdiğimiz ve değer verdiğimiz bir kişi veya siyasinin dediğine uyarak oy vermemizin bir sakıncası yok elbette.Ama takım tutar gibi (takım tutmanın çoğunlukla bir gerekçesi yoktur.) parti tutup ona göre oy vermek doğru olan değildir .Siyasiler ne kadar bir birlerine muhalif gibi dursalar da kapı arkalarında bir birleriyle sarmaş dolaş olduklarını unutmamak gerekir.

     Önemli olan “evet “ veya “hayır” dememiz değildir.Önemli olan bilinçli bir tercih yapmamızdır.Yine önemli olan komşuluk ve akrabalık ilişkilerimizi zedeleyecek bir davranışın içine girmememizdir.Devlet bir mekanizmayla bir şekilde yürür.Ama toplum olarak birbirimize düşman edilmiş isek devletin mekanizmasının şeklinin hiçbir önemi yoktur.Çünkü devlet bizim huzur ve refah içinde yaşamamız için vardır.Huzurumuzu bozacak hiçbir davranışın içine girmemek aklı başında her bireyin temel görevidir.

     Tercihimizi açıklayalım veya açıklamayalım;çok önemli değildir.Önemli olan tercihimizin bilinmesi değil karşımızdakinin tercihine duyduğumuz saygıdır.Hani diyorlar ya “Her kes bir birini sevmek zorunda değildir.” diye… Bende diyorum ki birbirimizi sevmemek için sebep var mı?

Yazara ait son 10 makalele
SİYONİSTLERİN OYUNLARI – 2
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
MEDYA VE TOPLUMSAL CİNNET
SİYONİSTLERİN İSLAM İÇİNDE KURDUKLARI MEZHEPLER
DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
SİYONİSTLERİN KURDUKLARI TARİKATLAR
SİYONİSTLER NE İSTİYOR 2 ?
TOPLUMSAL DOKU VE GELİŞMİŞLİK
SİYONİSTLER NE İSTİYOR? (1 )
Yorum Yaz - Yorumlar
Burhan KAYA 29.01.2017 22:49
Sebahattin Kızıltaş "Farklılıklarını zenginlik olarak kabul eden toplumlar bilinçli toplumlardır.Bu tür toplumlarda huzur ve refah üst seviyede olur.Farklılıklarını ayrışma sebebi olarak gören toplumlar,kinin ve nefretin çoğaldığı;birlik ve bütünlüğün olmadığı sığ yaşayan toplumlardır.Bu tür toplumlarda ise huzur ve refahı bir arada bulmak mümkün değildir." Saygıdeğer Hocam : Yazınızın tümüne katılıyorum. Ama yukarıda alıntılarını aldığım yazınıza ilaveten ; Değerli hocam ; Toplum her zaman bir bütün olarak kültürlerine göre farkındalıklar yaratmadan yaşamayı tercih eder. Bu yaşamı isterken de kişisel haklarının, koruyuculuğuna önem verir. Bu haklar eğer kendilerine yarar ve fayda sağlayıcı haklar ise "EVET" veya "HAYIR" cevabını verir. Ve şunu da çok iyi bilir, kendi yararına çoğunlukla alınan kararlar onları hep bağlayıcı kılmıştır.Bu karar verici ise onlar için büyük bir çoğunlukla seçilmiş olan TBMM sinin dışından başka bir mercih değildir. Yani tek kişilik karar verici yönetim olmamalıdır.Çoğulcu düşüncelerin ortak noktası her zaman karar vermede toplumun yararına olmuştur. Çünkü çoğulcu karar vericilerden düşünceler her zaman tartışılmış ve sonucu iyiye götürmüş kararlar olmuştur. Saygılarımla
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)