-


Hınıs’ta Birlik Zamanı


Bu haber 11.02.2017 17:24 eklenmiş ve 1187 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

Hınıs eskilerden beri hep yarı bağımsız bir yerdir. Yarı bağımsızlığın bazı iyi ve bazı kötü yönleri vardır. Kötü olan yanı demokrasilerden uzak olarak genel anlamda fikir yürütememesidir. İyi yanı ise kıyamet kopsa hınısta suçlu bulamazsın. Çünkü suç teşkil edecek bir fiili icraat yok. Tek sorun bazı üzücü durumların meydana gelmesidir. İstemeden de olsa şikâyetler hiç bitmez.

Bu cuma günü yine benzeri bir durum yaşandı. Mübarek günlerin böylesine durumlar ile lanse edilmesi üzücü bir gerçek. Hınıs’ta bazı mahallelerde KCK operasyonları çerçevesinde ev baskınları yaşandı. Evler de aramalar yapıldı. Hangi fikirden, hangi suçtan olursa olsun neredeyse herkes tutuklandı. Fikri hür bir toplumun böylesine nahoş bir duruma düşmesi aklıselim her insanı derinden yaralamaktadır.

Vel hâsıl köyde evlerde aramalar yapıldı ve neredeyse herkes tutuklandı. Ve araçlara bindirilerek Akören Karakoluna götürüldü. Sonradan haberimiz olsa da değerli insanların devreye girmesiyle olay biraz daha netleşti. Konunun bir şikâyet olduğu ve ifadelerinin ardından şüphelilerin serbest bırakılacağı bildirildi.

Ben bu operasyonda üç konu üzerinde durmak istiyorum.

Birincisi aynı saflarda bulunduğumuz insanların böylesine üzücü bir durum karşında desteklerini sunmaları. Ellerinden geldiğince bu insanlara yardımcı olmaları ve olmaya çalışmaları. Bu bağlamda başta teşkilat başkan yardımcısı ve Hınıs için her zaman bir şeyler yapma gayretinde olan sayın Sadettin Aydın beye, her konuda bir telefon sonrası olaya müdahale edebilen sayın Bakanımız Recep Akdağ ve danışmanlarına, Mütevaziliği ve fikirleriyle gönlümüze taht kuran ve parmağımız dahi kanasa hemen telefon açtığımız değerli abimiz Sebahattin Kızıltaş beye ve taziye için İstanbul’da bulunan bir başka Hınıs sevdalısı değerli dostumuz ve abimiz Celalettin Çetinkaya beylere o esnada gösterdikleri çabalardan dolayı Hınıs halkı adına gönülden teşekkür ediyorum. Teşkilattaki tüm arkadaşlara da çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.

İkincisi Akören Karakolunda görevli asker ve komutanlar. Köylülerin alıkonulup götürülmeleri üzücü ve istemediğimiz bir durum. Ancak biliyoruz ki askerlerimizin böyle durumlarda seçim tercihleri yok. Sadece ilk yapabilecekleri şey suçlu olsa da olmasa da bir insana insan olduğu için gerekli nezaket ve sevgiyi göstermeleridir. Ve duyduğumuz kadarıyla onlarda bunu fazlasıyla göstermişler. Hem görevlerini yapmışlar hem de kimseyi incitmeden ve kırmadan yemek ve çay molaları ile durumu idare etmişler. Bu bağlamda Akören Karakol Komutanına şahsen teşekkür ediyorum. Hınıs Askeriyesi son yıllarda halk ile barışık bir portre çiziyor. Eskisi gibi asker köye gelince köylüler korku ile dağa kaçmıyor. Bunda Ak Partinin yasakları kaldıran açılış politikalarının olduğunu unutmamak lazım.

Üçüncüsü Hınıs Kaymakamı sayın Bülent AY.

İş konularında eksiklikler görürsün, eleştirirsin. İyi yanlarını görür, takdir edersin. İnsanlık halidir. Görev duruma göre değerlendirilebilir.

Tüm Türkiye'yi karış karış gezdim. Bir insana baktığımızda yüz ifadesinden kişiliği konusunda belli bir fikir yürütebiliriz. Az çok duyumlarda alırız. Hınıs kaymakamı kişilik konusunda kendisini iyi yetiştirmiş bir yöneticimiz. Dünkü Hınıs’taki operasyonlarda ifadeleri alınmak için karakola götürülen halk ile ilgilenmesi ve sürekli olayı takip etmesi ve konunun üzerinde bizzatihi durması takdire şayandır. Bu halkın sevgisini kazanmak için gerekli ve yeterli bir durumdur. Bu sebeple Kaymakamımız sayın Bülent AY beyefendiye de, o insanlar adına çok teşekkür ediyorum.

Son olarak Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatına seslenmek istiyorum. Tam da zor bir dönemeçte ilerlerken bu referandum sapağında böylesine hoş olmayan durumlar karşısında olaylara sonradan değil tam

aksine daha önceden müdahale edilmelidir. Durum değerlendirmeleri yaparken bunların hepsini gözönünde bulundurmak gereklidir. Bu insanlara Ak partinin sevgi gücünü göstermeli ve halkın dışlanmasına asla izin vermemeliyiz. Biz dışlarsak onları kapıda aç kurtlar gibi bekleyen başkaları kapar. Olaylara yerinde ve zamanında müdahil olmalıyız. Aksine başta riske attığımız insanları sonradan kazanmak için ecel terleri dökmeye devam edeceğiz.

Hava o kadar soğuk ve ayaz ki kurtlar kapıda bekliyorlar. Hınıs’ın başkalaşmasına asla izin vermemeliyiz. Birbirimizi desteklemeli, birbirimizin sorunlarıyla ilgilenmeliyiz. Fikirlerin hiçbir önemi yok. Hepimiz aynı kandan, aynı candan geliyoruz. Yaşamın değerini anlamalı yaşatma ideali ile birbirimize kenetlenmeliyiz. Başkalaşırsak hepimiz kaybederiz. Hiç bir şey birbirimiz ve Hınıs’ı kaybetmeye değmez. Lütfen Hınıs’ta kimse kimseyi üzmesin. Saygılarımla…

İbrahim KIRDAĞ

Hınıs’ın Sesi – ibrahimkirdag@gmail.com

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)