-


TARAF VEYA TARAFSIZ OLMAK !


Bu haber 18.02.2017 14:24 eklenmiş ve 1164 kez görüntülenmiştir.
Sebahattin Kızıltaş

  Kiminle konuşursak konuşalım devlet düzeninden bahsederken hemen devlet yönetiminin tarafsız olmasından söz edilir.Devleti yönetenler veya devlet memurlarının tarafsız olması gerektiği uzun uzadıya anlatılır.Hemen bunu söyleyene sorumuzu sormadan önce dönüp  “ ben tarafsız mıyım? “  diye kendimize soralım.Hiç taraf tutmadan kendimize soracağımız bu sorunun cevabı kesinlikle “ Ben tarafsız değilim.”  olacaktır.

     Çok basit bir soruyla kendimize dönüp “Ben  Ana yasa değişikliğini okuyarak ve anlayarak mı onaylıyorum veya karşı çıkıyorum? Yoksa tarafım olan siyasi parti “EVET” veya  “HAYIR “ dediği için mi  onaylıyor veya karşı çıkıyorum?

     Bizim önümüze olması mümkün olmayan değerleri koyarak olması mümkün olan değerlerden vaz geçmemizi  sağlıyorlar.Yani olması mümkün olmayanla uğraşırken olması şart olan değerler elimizden kayıp gidiyor.

     Her bireyde olması gereken ve devlet erkanında olması şart olan değer tarafsızlık değil “ADALETTİR.” Bir parti kurulurken zaten taraf olarak kuruluyor.Daha önce kurulan oluşumların düşünce yapılarını ve çalışma şekillerini beğenmediği için yeni bir oluşuma gidiyorlar.Zaten her partinin düşünce yapısı başından bellidir.

      Hangi parti veya düşünce kuruluşu olursa olsun adaleti temel almalıdır.Adalet;aile  içinde,komşuluk ilişkilerinde ve devletin yürümesinde olmazsa olmaz şartlardandır.Yani  insanın olduğu her yerde adaletten söz ede bilmeliyiz.Zaten adil olan bir toplumu adaletsiz bir zümre yönetemez.

     Toplumun siyasilerden,hukuktan veya diğer devlet memurlarından istediği şey adalet olmalıdır.Yani  kim neyi hak ediyorsa o hak verilmelidir.Bu noktadan bakıldığında toplum olarak biz böyle bir yönetim istiyor muyuz?Yada biz adil olan bir yönetime mi talibiz? Yoksa bizi kayıran bir yönetim mi istiyoruz?Mesela komşumuzun maddi durumu çok kötü ve çalışanı yok.Bizim de  durumumuz iyi ama oğlumuz çalışmıyor.Biz komşumuzun çocuğu için mi iş ararız? Yoksa komşunun durumuna rağmen kendi oğlumuzun işe girmesi için mi eşik aşındırır torpil bulmaya çalışırız? Elimizi vicdanımıza koyarak buna vereceğimiz  cevap toplumumuzun röntgenidir.

     Yani siyasilerden veya insanlardan istememiz gereken;  tarafsız olması değil adil olmasıdır.Oğlumuzla komşunun çocuğu kavga ettiğinde araya girip kavgayı durdurduktan sonra kim haklıysa onun yanında mı dururuz?Yoksa hiç sorup soruşturmadan doğrudan oğlumuzun tarafına geçip komşunun çocuğuna mı vururuz?Her kesin aklından geçen “oğlumun tarafına geçerim.”  dir.Şayet böyle olmasaydı büyük aile mensubu olmakla övünmek yerine adil bir toplumda yaşamakla övünürdük.Büyük bir aileye mensup olmak güçlü olmak  demek olduğundan adil olmak yerine büyük aile mensubu olmayı yeğleriz.

      Adaleti bireysel bazdan başlatarak toplumsal baza taşımadığımız sürece adil bir toplum oluşturmamız mümkün değildir.Buna bağlı olarak ta adil yönetim isteğimiz hep havada asılı kalır.Birde  bizi yanıltmak  ve bulanık suda avlandırmak için önümüze konulan yanlış argümanlarla konuşursak gerçeği asla bulamaz ve çamurda debelenip dururuz.Demek istediğim tarafsız yönetici aramak yerine adil yönetici aramamız gerekir.Ancak adil yönetici bulmamızın ilk şartı da bizim adil olmamızdır.

     Sağlıklı bir şekilde bakacak olursak bu güne kadar adil bir yönetimin gelmediğini görürüz.Her gelen tepeden tırnağa kendi taraftarlarını işe yerleştirmiş,karşıtlarını da oradan oraya sürmüştür.Şu az yaptı diye bir argümanla çıkmak doğru değildir.Çünkü aslolan bunu hiç yapmamaktır.Yanlışın azı çoğu olmaz.Bunu adalet ve diğer sektörler içinde söylememiz pek yanlış olmaz.Bunlara yüzlerce örnekler vere biliriz.

    Toplumun sağlıklı yürümesi ve devletin huzur ve güven getirmesi için tarafsız toplumlar ve yöneticiler aramak yerine adil toplum ve yönetici aramak ve buna göre yerimizi belirlemek doğru sonuca götürür. Bunun dışında huzur bulmamız pek mümkün olmaz.İktidarı ele geçiren nimetlerini paylaşmak,iktidarda olmayan da nimetleri paylaşmak için iktidara gelmek için çırpınıp durur.İki tarafta hayatını boşa geçirdiğinin farkına bile varamaz.Vardığı zamanda iş işten  geçmiş olur.

Yazara ait son 10 makalele
SİYONİSTLERİN OYUNLARI – 2
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
SİYONİSTLERİN OYUNLARI
MEDYA VE TOPLUMSAL CİNNET
SİYONİSTLERİN İSLAM İÇİNDE KURDUKLARI MEZHEPLER
DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
SİYONİSTLERİN KURDUKLARI TARİKATLAR
SİYONİSTLER NE İSTİYOR 2 ?
TOPLUMSAL DOKU VE GELİŞMİŞLİK
SİYONİSTLER NE İSTİYOR? (1 )
Yorum Yaz - Yorumlar
Burhan KAYA 18.02.2017 14:40
Saygı Değer Hocam; Bu güzel yazınıza geniş bir yorum gerekir. "Adalet " konusundaki düşüncelerinize yürekten katılıyorum.Yorumumu müsait bir ortamda genişçe yazacağım. Tabii ki yazacaklarım sizin yazdıklarınızdan farklı olmayacaktır.
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)