-


Türkiye Eyof'ta Avrupa'nın Gönlünü Fethetti

Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenen 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nin (EYOF 2017) organizasyonu, sporcu ve katılımcıları memnun etti.
Bu haber 18.02.2017 15:33 eklenmiş ve 856 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenen 13.  Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nin (EYOF 2017) organizasyonu, sporcu ve katılımcıları memnun etti.

Toplam 34 ülkeden 675 sporcunun katılımıyla  Türkiye'de ilk kez yapılan EYOF'un kış organizasyonu, çekişmeli mücadelelerin yanı sıra renkli görüntülere de sahne oldu.

Organizasyona ilgi gösteren vatandaşlar, müsabakaların düzenlendiği salon ve pistlere giderek sporculara destek olmaya çalıştı. Türk halkının ilgisiyle karşılaşan Avrupalı sporcuların ve yetkililerin memnuniyeti, açıklamalarına da yansıdı.

Büyükelçi Faber: "Güvenlik yönünden problem yaşamadık"

EYOF'a katılan sporcu ve yetkililer, organizasyonla ilgili AA muhabirlerine değerlendirmelerde bulundu.

Lüksemburg'un  Ankara Büyükelçisi Georges Faber,  Erzurum'un çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığına işaret ederek, tesis anlamında kentteki buz salonlarına hayran kaldıklarını söyledi.

Türkiye'nin son zamanlarda terör nedeniyle zor günler geçirdiğini dile getiren Faber, "Terör, tüm ülkelerin problemi.  Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olarak terörle mücadelede  Türkiye'nin yanındayız.  Türkiye'ye terör olaylarını hiç düşünmeden geldik ve güvenlik yönünden hiçbir problem yaşamadık.  Türkiye gereken misafirperverliği gösterdi." diye konuştu.

Büyük Britanyalı Krahelski: "Çok memnun kaldık"

Büyük Britanyalı kayakçı Alicja Krahelski,  Türkiye'nin, organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

EYOF için geniş güvenlik önlemleri alındığını gördüklerini ifade eden Krahelski, "Her şey zamanında yapıldı. Çok memnun kaldık. Buradaki her şeyi çok sevdik. Alp disiplini ve buz hokeyi başta olmak üzere tüm yarışmaları izlemekten keyif aldık. Herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Aynı ülkeden Ryan Brown ise EYOF'a büyük beklentilerle geldiklerini ve gördükleri ilgi karşısında memnun kaldıklarını anlattı.

Türkleri çok sevdiklerini aktaran Brown, "Oldukça sıcakkanlılar. Sadece  Türkiye'den değil diğer ülkelerden de arkadaşlar edindim. Burada olmaktan çok mutluyum. Yemekleri çok beğendim. Bulunduğumuz otel ve kaldığımız yerde çok güzel yemekler yedik." ifadelerini kullandı.

Slovakyalı Demeter: "Yarışmalar iyi bir ortamda geçti"

Slovakyalı antrenör Boris Demeter de genel anlamda organizasyonu çok beğendiklerini, ulaşım konusunda bir iki küçük problem dışında her şeyden memnun kaldıklarını ifade etti.

Özellikle hastane ve sağlık hizmetlerinin çok iyi olduğunu aktaran Demeter, "Alp disiplini yapıyoruz. Dağ, kondisyon açısından son derece elverişliydi. Yarışmalar rekabetli ve iyi bir ortamda geçti. Organizasyondan beklediğimiz madalya durumuna tam olarak ulaşamadık. Biraz şansız olduğumuzu düşünüyorum. Bu branşta şimdiye kadar bir bronz madalyamız var." şeklinde görüş belirtti.

Yunanistanlı antrenör Thanos Kotloumpasis ise beklentilerin üzerinde, iyi bir organizasyon yönetimi gördüklerini söyledi.

Tesislerin çok güzel ve kayağa elverişli olduğuna dikkati çeken Kotloumpasis, sporcularının ve kendisinin  Türkiye'de kayak yapmaktan büyük keyif aldığını aktardı.

Bulgar Radanova: "Türkiye'yi çok seviyoruz"

Bulgaristan Milli Takımı Sürat Pateni Antrenörü Evgenia Radanova, organizasyonda yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Bulgaristan'ın 19 sporcu ile EYOF 2017'ye katıldığını anımsatan Radanova, şunları kaydetti: 

"Gençler için çok güzel bir organizasyon oldu. Çeşitli ülkelerden gelip birlikte çok güzel vakit geçirdiler, güzel anılar paylaştılar. Komşu ülke olduğumuz için  Türkiye'yi çok seviyoruz.  Türkiye'de terör olduğunu düşünüp organizasyona katılmayan ülkeler, gelmedikleri için üzülmüş olacaklar. Çünkü güvenlik çok iyi.  Türkiye'de hiçbir problem yok."

Rus Kuskova: "Hiçbir problem yaşamadık"

Kayaklı koşuda altın madalya kazanan Rus sporcu Kristina Kuskova, "Burada olduğum için çok mutluyum. Birinci olmaktan gurur duydum." dedi.

Türkiye ve  Erzurum'u çok sevdiklerini söyleyen Kuskova, "Türkiye'de bu yarışların olması ve  Türkiye'nin misafirperverliğinden dolayı çok mutlu oldum. Tesisler, hava ve buradaki atmosfer çok güzel. Hiçbir problem yaşamadık. Her şey için çok teşekkür ediyorum. Türk insanı çok iyi dost ve arkadaş canlısı.  Türkiye'yi ve  Erzurum'u çok sevdik ve beğendik." şeklinde konuştu.

Fransız sporcu Juri Roux  Laurence de organizasyonda Türk yetkililerin büyük desteğini aldıklarını vurguladı. Kentteki tesislerin çok güzel olduğunu aktaran  Laurence, "Türkiye'de kayak daha heyecan verici. Organizasyonda özelikle gönüllü çalışan arkadaşlar çok ilgiliydiler.  Erzurum'a ve  Türkiye'ye çok teşekkür ederiz, gerçekten çok iyi bir misafirperverlik gördük." değerlendirmesinde bulundu.

Vali Azizoğlu: "Erzurum'dan dünyaya güzel bir selam oldu"

Erzurum Valisi  Seyfettin Azizoğlu da EYOF 2017'nin başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi.

Katılımcıların çok memnun kaldığını aktaran Azizoğlu, "Yarışmalarımız çok güzel ortamda, dostane, kardeşçe geçti.  Erzurum'dan dünyaya güzel bir selam oldu. Misafirlerimiz çok memnun. Hava şartları da çok güzeldi. Misafirlerimizin da güzel anılarla  Erzurum'dan ayrılacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak:  AA 

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)