-


Curlingde Tarihi Madalyanın Mutluluğu Yaşanıyor

Curlingde, Kız Milli Takımı'nın Erzurum'da gerçekleştirilen 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nde (EYOF 2017) aldığı tarihe geçen gümüş madalyanın sevinci yaşanıyor.
Bu haber 18.02.2017 15:38 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.

Curlingde, Kız Milli Takımı'nın  Erzurum'da gerçekleştirilen 2017  Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nde (EYOF 2017) aldığı tarihe geçen gümüş madalyanın sevinci yaşanıyor.

Sporcular Berivan Polat, Mihriban Polat, Zeynep Öztemir, Hilal Nevruz ve Kader Macit'ten oluşan milli takım, kurulduktan 6 ay sonra bu önemli başarıya imza attı. Oyunlarda yer aldığı grubu  Rusya,  Polonya,  Norveç ve  Türkiye B takımını yenerek birinci sırada tamamlayan milliler, yarı finalde  Polonya'yı 7-6 yenip finalde  Rusya'ya 7-2 yenilince gümüş madalyada kaldı.

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EYOF'ta ilk defa curlingde takım halinde ikinci olduklarını söyledi.

Dereceye girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şebin, "Bu sporcular 4-5 yıl sonra olimpiyatlarda yarışacak gençler, dolayısıyla dereceleri gerçekten çok ciddiye alınacak başarıdır. Tarihimizde ilk kez bir kış sporları organizasyonunda takım olarak ikinci olduk." dedi.

Şebin, bu başarının, ileriki dönemde  Türkiye'nin daha iyi işler yapacağının göstergesi olduğunu vurgulayarak, "İnşallah tesisleşmemizi bitirip antrenörlük eğitimlerimizi doğru düzgün yapıp  Türkiye geneline bu sporu yayarsak dünyanın en iyi curling yapan ülkeleri arasında gösterileceğimizden eminiz. " diye konuştu.

Sporcuların yeni olmalarına rağmen önemli bir başarıyla imza attığını vurgulayan Şebin, şunları kaydetti: 

"Bu turnuvaya katılan bütün takımların kapasiteleri birbirine yakındı, hepsi birbirini yenebiliyordu ki zaten finalde yenildiğimiz  Rusya'yı bizim takım daha önce yendi. Curlingde en az hata yapan şampiyon oluyor, galip gelebiliyor. Bizim çocuklarımız daha yeni, onlara göre çok daha tecrübesizler. Uluslararası tecrübeleri çok az, dolayısıyla biz onlara göre çok daha fazla hata yaptık. İnşallah bu hatalarımızı gidereceğiz. Antrenörlerimiz yaptığımız bütün hataları not ettiler. Bundan sonraki çalışmalarımızı bu stratejilere, yaptığımız bu hatalara göre düzenleyecekler. Antrenmanları buna göre yapacaklar. İnşallah ikinci ligde değil uluslararası turnuvalarda, şampiyonalarda birinciliği hedefliyoruz. Halkımız rahat olsun, curling gerçekten güzel spor, bizden başarı beklesinler, biz başarılı olacağımıza inanıyoruz, onlar da bize inansınlar."

Antrenör Topaloğlu: "Kısa sürede başarının nedeni azimli çalışma"

Curling Milli Takımı Antrenörü Sadık Topaloğlu, EYOF 2017 hazırlıklarına 6 ay önce başladıklarını söyledi.

Sporcularının elde ettiği başarının sevincini yaşadıklarını aktaran Topaloğlu, "Federasyon kurulur kurulmaz hemen EYOF için takımımızı oluşturduk. Takımı oluşturduktan sonra aralıksız kara kampı, buz antrenmanı, kondisyon ile sıkı şekilde çalışarak hazırlandık." dedi.

Topaloğlu, hedeflerinin uluslararası müsabakalarda birincilik kürsüsüne çıkmak olduğunu vurgulayarak, "Şampiyon olmak için çalışmıştık. Amacımız Türk bayrağını birincilik kürsüsünde dalgalandırmaktı ama nasip olmadı. Daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Çalışarak ileri seviyeye geleceğimize inanıyorum. İnşallah bundan sonraki uluslararası turnuvalarda kürsüye birinci olarak çıkacağız. Kısa sürede başarı elde etmemizin tek nedeni azimli çalışma. Sürekli çalıştık, kamplarımız oldu, yorulduk, sıkıldık, bıktık ama çalıştık. Günden güne sporcu sayımız artmaktadır, tesislerimiz gittikçe artacaktır. Bu branş yavaş yavaş tanınıyor ve  Türkiye'de herkesin curling oynamasını tavsiye ediyorum." şeklinde konuştu.

Milli sporcu Hilal: "Şampiyon olmayı çok isterdik"

Milli takım sporcusu Hilal Nevruz ise yaklaşık bir yıldır curling oynadığını ifade etti. Arkadaşlarının tavsiyesiyle bu spora başladığını anlatan Hilal, şöyle konuştu: 

"Curlinge başlayınca tabii ki bırakamadım, çok hoşuma gitti, ilerlemek ve milli takıma girmek istedim. Kısa süre sonra EYOF için milli takıma seçildim ve burada mücadele verdim. Aslında şampiyon olmayı çok isterdik. Biz mücadelemizi verdik ama olmadı, nasipte değilmiş, madalya aldığımız için mutluyum. Milli takım formasını ilk kez EYOF'ta giydim. Şampiyonluğu çok isterdim ama olmadı."

Sporculardan Mihriban Polat da EYOF'a katıldıkları takımın yeni bir ekip olduğuna dikkati çekerek, "Kısa sürede bu dereceyi kendimize inandığımız için elde ettik. Tabii gönlümüzde birinci olmak vardı ama olmadı, nasip kısmet. Biz mutluyuz, ikinci olduk. İkinci olmak bizim için büyük bir derece. EYOF'a hazırlanma sürecimizde sürekli kamplara gittik. Kara kampı olsun, buz kampı olsun sabah akşam sürekli çalıştık. Yeni yeni başlayan sporcularımız vardı. Onlar kendini geliştirdi. Takımımız tam kadro olarak açıklanınca kenetlendik, birbirimize güvendik ve şu an ikinciyiz. Güzel bir duygu, sevinçliyiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak : CÜNEYT ÇELİK/MUHAMMET MUTAF

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.6%

19.7%

15.7%

9.4%

9.6%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)