-


Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...


Bu haber 04.03.2017 21:39 eklenmiş ve 1024 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

Biz miyiz Hınıs’ı özleyen, yoksa Hınıs mıdır kendini hep içimizde hissettiren hala anlamış değilim. Ama görünen o ki; Hınıs dışarıya açılan bir pencere gibidir. Her ne kadar soğuk ve kar olsa da…

İnsan orada kendini bulur, Dünya’yı görür. Burası ayrı bir huzur veriyor insana. Ne İstanbul’un trafiği var burada ne de Ankara’nın o çatık kaşlı siyaseti. Ne o gâvur İzmir’in buhranlı nemi var burada, ne de insanın içini karartan Bursa’nın o kin ve nefreti.

Hınıs’ta farklı bir iç huzur var. Sevgi ile yoğrulmuş bir ortam var burada. Sıcak ve soğuk, mavi gök ile beyaz örtü aynı ortamda. Ne görmek istersen o var bu gün Hınıs’ta. Herkesin bir camı ya da penceresi var burada. Batıda olmayacak tipten bir bakış sunuyor insanlara.

Pencere vardır kayabaşı mahallesinde, dağlara bakar. Dağların yüksekliği kadar engindir bakışlar. Dağların ardı gibi ulaşılmazlara da sahiptir bakışlar. Dağların bu tarafındakiler gibi, engelleri beraber aşacak dâvâ arkadaşları da...

Pencereler vardır eski hastane civarında, beyaza bakar. Açınca ışık vurur yüzünüze, kapatınca sessiz bir aydınlık dolar evin içine kar kadar keskindir bakışlarınız, buz kadar soğuk olmasa bile hayatınız.

Pencereler vardır Sarılı Mahallesinde, nehirlere, derelere, şelalelere bakar. Berraklıktır duvarınıza asılı tablo. Huzur veren şırıltıdır, çalıp duran müzik. Aynı nehirde iki kere yıkanamamak gibi, aynı nehri iki kere seyredemezsiniz. Giden su damlacıkları, hayatınızdan da saniyeler götürür; eşsiz bir manzara seyrettirirken.

Pencereler vardır Söğütlü Köyü yolunun üzerindeki konutlarda, uçsuz bucaksız ovalara bakar. Yürüseniz saatler sonra ulaşabileceğiniz noktadır, evinizin içinde bakakaldığınız. Gökyüzünün yeryüzüyle birleştiği o müthiş fotoğraf, yer ile gök arasındaki konumunuzu belirler: Ne kadar arzîsiniz ya da ne kadar semavî?

Pencereler vardır Karakula Mahallesinde, kaldırımlara bakar. Gördüğünüz; insan ayakkabıları, kedi patileri, araba lastikleridir. İşittiğiniz; ayak sesleri, otomobil gürültüleri, sokak kavgalarıdır. Kaldırım manzaralı eviniz var mı diye sormazsınız asla, bir Karakulalı’ya. Tercihiniz değil, mecburiyetinizdir kaldırımlar; ama ufkunuzu geliştirmek, başka dünyalara pencereler açmak elinizdedir.

Büyük camlar vardır merkezdeki dükkânlarda, karşı dükkâna bakar. Sokaktan geçen arabalar, oyun oynayan çocuklar, Çilligöl dükkânında alışveriş yapan insanlar, dükkânın önünde satılmaya hazır eşyalar ve Abdullah Karakaş’ın kahvesinde çay içen komşulardır; dükkânınızdan dış dünyaya açılan. Komşunuzun da sizden farkı yoktur; onun için de siz bir manzarasınızdır, camdan baktığında. Siz ve komşunuz, karşılıklı iki ayna gibidir; ama bu aynadan sonsuz görüntüler çıkmaz.

Pencereler vardır Demirci Köyünde, hayata bakar. Hayattan ne anlıyorsa insan, o kadar geniş, o kadar ferah, o kadar huzur vericidir; penceresinden evine sızan. Bir yanın Hamurpet Dağı diğer yanın Bingöl Dağı. Arada Toraman, Beyyurdu, Akgelin, Tipideresi ve daha nice güzel değerli köyler. Hayatı bir hapishane gibi görüyorsa, sessizlikten ve olabildiğince beyaz bir örtüden başka bir şey görmez, ruhunun penceresi olan gözlerini açtığında. Hele öğrencilerin umutlar ile dolu minnacık ayaklarının açtığı o karlı yoları…

Pencereler vardır, insanın kendisine bakar. Ne kadar derinse duruşu, ne kadar özgürse ruhu, ne kadar güzel görebiliyorsa; o kadar geniş, o kadar uçsuz bucaksız, o kadar güzeldir manzarası. Yüzeyselse, ancak Hınıs sokaklarındaki insanı görüp durur, camdan her baktığında.

Pencereler ya da camlar vardır, açılmaz; sadece seyredersiniz. Koklayamazsınız, işitemezsiniz, elinizi uzatıp dokunuyor gibi hissedemezsiniz. Ben Hınıs’tayım. Hepsini yaşadım.

Peki, sizin yaşadığınız şehirdeki pencereniz nereye açılıyor?

İbrahim KIRDAĞ - Hınıs’ın Sesi

ibrahimkirdag@gmail.com

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)