-


ERZURUM-CAPE TOWN KARDEŞ ŞEHİR PROJESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı miraının derin izlerinin yer aldığı Cape Town kenti (Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir) ile kardeş şehir olacak.
Bu haber 16.03.2017 20:35 eklenmiş ve 960 kez görüntülenmiştir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı miraının derin izlerinin yer aldığı Cape Town kenti (Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir) ile kardeş şehir olacak. Başkan Mehmet Sekmen’in önerisiyle geçen yıl düzenlenen etkinlikte hayatının bir bölümünü Güney Afrika’da geçiren Ebubekir Efendi, “Erzurum’dan Güney Afrika’ya Bir Osmanlı Âlimi: Ebubekir Efendi” adlı programla anılmıştı. Seyyid Ebubekir Efendi'nin ailesi vasıtasıyla Cape Town Belediye Başkanı Patricia de Lille’ye selam yollayan Başkan Sekmen’in ‘Kardeş Şehir Projesi’ Güney Afrika’da büyük bir memnuniyet oluşturdu. Başkan Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: “Erzurumlu Osmanlı âlimi Seyyid Ebubekir Efendi'nin 1862 yılında Ümit Burnu’na gönderilmesinin üzerinden 160 yıl geçmesine rağmen onun Güney Afrika’da bıraktığı Osmanlı mirası halen daha canlılığını koruyor. Ebubekir Efendi, Güney Afrika’da bulunduğu uzun yıllar içerisinde hasret duyduğu memleketi Erzurum’a olan özlemini, Ümit Burnu’nda satın aldığı taş konakla yaşatmış ve Erzurum adlı bu taş konak halen Cape Town’da Ebubekir Efendi’nin 1880 yılında vefatıyla kurulan Osmanlı Spor Kulübü, Camisi, Mezarlığı ve halen yaşayan bir gelenek olan Osmanlı fesiyle Güney Afrika İslam toplumuna damgasını vurmuştur.”

ERZURUM’DAN GÜNEY AFRİKA’YA UZANAN KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’dan Güney Afrika’ya kurulan kültür kardeşliğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebubekir Efendi’nin halen hayatta olan en yaşlı torunu Hişam Nimetullah Efendi, eşi Fatma Efendi ve Cape Town Üniversitesi’nden tarihçi Halim Gençoğlu, Cape Town Belediye Başkanı Patricia de Lille ile görüştü. Mevkidaşım Hanımefendi Lille projemizden büyük memnuniyet duyacağını ifade etmiş. Lille ayrıca, bu konuda fevkalade müteşekkir olduğunu da söylemiş. İnşallah iki şehir arasındaki münasebetleri geliştirmek adına Cape Town’a gideceğim. TİKA, Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla, Cape Town'da Ümit Burnu’nda yaşayan Osmanlı kültürel mirasının korunması adına Ebubekir Efendi’nin müzesini de açacağız.”

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)