-


Devlet Tiyatrosu bu yıl da izleyici rekoru kırdı

Sanat hayatının en önemli sacayağı olan Devlet Tiyatrosu bu yıl da izleyici rekoru kırdı
Bu haber 17.05.2017 18:03 eklenmiş ve 602 kez görüntülenmiştir.

Sanat hayatının en önemli sacayağı olan Devlet Tiyatrosu bu yıl da izleyici rekoru kırdı. 2016-2017 sezonunda sahnelenen 8 oyunu 50 bini aşkın kişi izledi. Mayıs ayı içinde de çeşitli oyunlarla bölge illeri başta olmak üzere birçok kente turneye çıkacak olan  Erzurum DT ekibi,  Antalya Tiyatro Festivali'ne de katılacak.

Perdelerini açtığı günden bu yana neredeyse tüm oyunları kapalı gişe olan  Erzurum Devlet Tiyatrosu bu yıl da 50 bini aşkın izleyiciyle yeni bir rekor kırdı. 2016-2017 sezonunda sahnelenen Deli Bayramı, Sihirli Sirk, Ayı/Teklif, Ayrılık, Hülleci, Koleksiyoncu, Erkek Parkı ve Kapan/Sleuth oyunlarıyla tiyatro severlerin gönlünde taht kuran  Erzurum Devlet Tiyatrosu sezonu kapattıktan sonra turne için hazırlıklara başladı. Mayıs ayı içinde Ayrılık, Kapan ve Sihirli Sirk oyunlarının  Artvin,  Kars,  Ardahan,  Iğdır ve  Ağrı'ya turneye gideceğini belirten  Erzurum Devlet Tiyatrosu Bölge Müdürü  Sezai Yılmaz, 24-25 Mayıs'ta  Antalya'da düzenlenecek olan Tiyatro Festivali'ne de Kapan oyunuyla katılacaklarını söyledi.

Turne sayısı artacak

Doğu'da tiyatroya büyük bir ilgi olduğunu kaydeden Bölge Müdürü Yılmaz, "İzleyicimizle çok iyi bir iletişim içiresindeyiz. Zaten bu izleyici rakamlarına da yansıyor. Her geçen yıl artan bir kitlemiz var. Bu da çok bizi çok mutlu ediyor. Biz de bu sevgiyi karşılıksız bırakmıyoruz. Öyle ki bu aydan itibaren turnelerimize ağırlık vereceğiz. Doğu'da birçok il başta olmak üzere birçok kentte oyunlarımızı tiyatro severlerle buluşturacağız. Hatta  Hınıs ve  Aşkale ilçelerinde de gösterimlerimiz olacak. Bununla birlikte önümüzdeki dönemden itibaren hem turnelerimizi artıracağız hem de daha fazla oyun gelmesini sağlayacağız" diye konuştu.

İşte o oyunlar: 

Ayrılık

Erzurum Devlet Tiyatrosu'nun 2016-2017 sezonunda sahnelediği ve turneye çıkacak oyunlardan biri Ayrılık. Cengiz Toraman ve Nazlı Polattaş'ın rol aldığı oyunun konusu şöyle: Evliliklerine son vermiş olan bir çift, bir araya geldikleri bir gün, eski yaşamlarını tartışırlar. Bu tartışma, birlikte oldukları günlerdeki davranışlarının bütün çelişkilerini, gülünçlüklerini ortaya koyar. Ayrılık, çağımız insanını anlatan, iki kişilik ironi dolu bir güldürü.

Kapan

Anthony Shaffer'in kaleme aldığı oyunda  Erzurum Devlet Tiyatrosu Bölge Müdürlüğü'ne getirilen  Sezai Yılmaz ile birlikte sahnede rol alan Gökhan Kocaoğlu aynı zamanda oyunu yönetiyor. Polisiye - gerilim romanlarıyla ilgilenen ünlü gizemli yazar Andrew Wyke, bir gün eski eşinin sevgilisi Milo Tindle'ı bir anlaşma yapmak üzere evine çağırır. Milo'yu şaşkın eden bu anlaşma teklifi, Andrew'ın sürprizlerle dolu şaşırtıcı dünyası için sadece bir oyundur. ve bu oyun başka sürprizleri de beraberinde getirir. Kurmaca ve gerçek arasında gidip gelen, komedi ve gerilimi gittikçe yükselen Kapan (Sleuth) ünlü İngiliz yazar  Anthony Shaffer'in Tony ödüllü bir eseridir. Tüm dünyada çok kere sahnelenen bu oyun, ayrıca iki farklı versiyonuyla da sinema klasikleri arasına girmiştir.

Sihirli Sirk

Erzurum Devlet Tiyatrosu'nun bu sezondaki çocuk oyunu ise Sihirli Sirk. Özge Aslan Okumuş'un yönettiği ve Melih  Karaman ile birlikte yazdığı 'Sihirli Sirk'in dekor ve kostümleri Mehmet  Ali Zeren, ışık tasarımı Rahmi Ozan, müziği ise Ömer Arslan'a ait. Okumuş ile Samet Talayman, Gülsüm Yalçın, Taner Köse, Ömer Menteşe, Oğuzhan Vartolioğlu, Özlem Millici, Fazıl  Aksakal ve Alev Mercan'ın rol aldığı oyunda, iki sakar palyaçonun sirke iş başvurusunda bulunması ve burada yaşadıkları komik ve duygusal olaylar anlatılıyor.

Sezai Yılmaz kimdir?

Yakın bir zamanda yapılan değişiklikle  Erzurum  Devlet Tiyatroları Bölge Müdürlüğü'ne başarılı oyuncu  Sezai Yılmaz getirildi. Rol aldığı birçok oyunda sahnede adeta devleşen  Sezai Yılmaz, TRT'nin 50'nci yılı ve Türk sinemasının 100. Yılı'nı taçlandırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında çekilen 'Adı: Yunus' adlı filmde de 'Gardiyan Oktay' rolünü üstlenmişti. Bu arada Yılmaz, Show TV'de yayınlanan Nazlı Yarim adlı dizisinde rol almıştı.

1978 yılında  Erzurum'un  Aşkale ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini  Aşkale, lise öğrenimini  Erzurum'da tamamladı. 1998 yılında girdiği  Atatürk Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi sahne sanatları oyunculuk bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Aynı yıl  Erzurum Devlet Tiyatrosunda mezun sanatçı statüsünde çalışmaya başladı. 2010 yılında Devlet Tiyatrolarının açmış olduğu sınavı kazanarak, sanatçı statüsünde göreve başladı. 2017 yılında Bölge Müdürlüğüne getirildi. Bugüne kadar birçok oyunda görev aldı. Bazı oyunlar Memurin fasl-ı, Scapin' in dolapları, Kafkas tebeşir dairesi, Çıkmaz sokak çocukları, Seksen günde devr-i alem,  Deli İbrahim, Medea ve Kapan ilgiyle izlendi. Evli ve iki çocuk 

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.7%

19.6%

15.6%

9.5%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)