Genel Sekreter Sındır, “zeytin üreticileri tek yürek olmalı”

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Dikili Bademli’de zeytin üreticileri ile bir araya geldi,
Bu haber 04.06.2017 20:28 eklenmiş ve 688 kez görüntülenmiştir.

Genel Sekreter Sındır, “zeytin üreticileri tek yürek olmalı”

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Dikili Bademli’de zeytin üreticileri ile bir araya geldi, Dikili Ziraat Odasını ziyaret etti. Sındır, sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesine ilişkin AKP Tasarısının zeytinlik ve mera alanlarını yapılaşmaya açacağını söyledi.

 “ÜRETİM YOK EDİLİYOR”

Türkiye’nin üretimi yok edecek, ortadan kaldıracak bir paketle karşı karşıya olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Sındır, “Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonundan; Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesine ilişkin tasarı geçti. Şimdi genel kurula gelecek. Bu tasarı yasalaşırsa doğamız, çevremiz ve zeytinlik alanlarımız talan edilecek. Meralarımız yok edilecek. Hayvansal üretimimiz ortadan kaldırılacak, dışa bağımlılığımız aratacak. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne bu ülkede en çok önem verilen üretim alanlarından birisi zeytinlik alanlarımızdır. Sözde Üretimi Destekleme Paketini köy köy gezip halkımıza anlatacağız. Bu tasarının arkasında madenciler lobisi var. Bugün altın madeni arayanlar zeytinlikler nedeniyle işletme açamıyor. Bu kanun değişikliğinin temel nedeni ulus aşırı sermaye ve altın işletmeleridir” dedi.

 

“ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINDA DIŞA BAĞIMLI HALE GELİRİZ”

Yapılan düzenlemenin Genel Kurulda yasalaşması halinde Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağında da dışa bağımlı hale geleceğini ifade eden Sındır, “şimdiye kadar hükumet 6 kez bu yasa tasarısını getirdi ama kamuoyunun tepkisi ile geri döndürüldü. Zeytin sevgidir, zeytin barıştır zeytin atalarımızdan, dedelerimizden teslim aldığımız emanettir. Eğer bu tasarı genel kuruldan geçerse bırakın torunlarımıza, çocuklarımıza bile yar olmadan yok olup gidecekler. Bugün zeytin alanları varlığının arttırılması için çalışılmalıyken bu paketle zeytin alanları yok ediliyor. Türkiye’de bulunan tüm zeytin üreticilerini tek yürek olmaya davet ediyorum. Toplumsal muhalefetle birlikte bu değişikliğe dur diyebiliriz” dedi.  

 

“KÖYLÜNÜN ORTAK MALİ SANAYİ TESİSLERİNE TESLİM EDİLEMEZ”

Tasarının yasalaşması halinde çiftçinin köylünün ortak malı olan mera alanlarının da ranta açılacağını söyleyen Sındır, “devletin görevi mera alanlarını korumak, geliştirmektir. Buraların hayvansal üretimde kaliteli yeşil yem ihtiyacını karşılamak üzere ıslah etmesidir devletin görevi. Oysa bu kanun değişikliğiyle mera alanları sanayi tesislerine açılacak. Köylünün ortak mali sanayi tesislerine teslim edilemez. Bugün yapılanlar tesadüf değil. Bu ülkede sanayi tesisi yapılacaksa, organize sanayi tesisi yapılacaksa Anadolu’da, bozkırda verimsiz kıraç ve tarım arazisi kapsamında da olmayan araziler var. Gidin bu sanayi tesislerini oralarda yapın, oralara kurun. Bereketli topraklarımızın kadim ürünü zeytinliklerimizi, meralarımızı sanayi tesislerine açmanın kimseye faydası yok. Kamu yararı diyerek köylünün, çiftçinin hayvanları için mutlak ihtiyaç duyduğu meralarımızı, atalarımızdan emanet zeytinlik alanlarımızı; sanayiye, madenciliğe açılmasına olanak sağlıyorsunuz. Bu kabul edilemez” dedi.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)