-


Erzurum'da Sözde

Erzurum'da Sözde "Polis İmamı"Nın Fetö Davası
Bu haber 15.06.2017 20:22 eklenmiş ve 750 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'da, FETÖ/PDY'nin emniyetin "asayiş şube" yapılanmasındaki toplantılarında imamlık yaptığı "ByLock" kullanıcısı olduğu ve  Bank Asya'da hesabının bulunduğu iddia edilen eski öğretmenin yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık eski öğretmen Hüsnü Cemal Keleş,  Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşma salonunda sanık avukatı Harun Işık ile tanıklar da hazır bulundu.

Tanık D.G, beyanında, sanığı Kemal olarak tanıdığını ve örgüt içerisinde sohbet veren kişi olarak hatırladığını söyledi.

Örgütte kendisinden üst düzey olan Hüsnü Hamza'nın kendisini sanıkla tanıştırdığını anlatan D.G, "Kendisiyle tanışmam esnasında ilçelerden sorumlu olduğunu anladım. Bana  Hınıs,  Karaçoban ve  Tekman'a giderek sohbet vermemi, çetele tutmamı ve kendisine iletmemi söyledi. 2016 kış aylarında  Erzurum'a geldiğimde polis grubuna 2-3 ay sohbet verdim. Bana 'ByLock' ya da 'Eagle' programını yükleyen sanık Keleş'tir. Ayrıca toplantılarda toplanan paraları sanığa verirdim." savunmasını yaptı.

Tanık Y.Ö. de sanığı 5-6 yıldır tanıdığını ve sanığın bazı gruplardan sorumlu olduğunu belirtti.

Sanığın kendisinden üst düzey konumda olduğundan görüştüklerini anlatan Y.Ö, "ByLock programını yönlendirmeleriyle yükledim. Eagle programını da kendileri yükledi bana. Toplantılarda himmet paramı sanığa verdim.  Karaçoban ya da  Karayazı ilçesinde Emrah isimli öğretmenle evime gelerek örgüte ait dokümanlara yönelik arama yaptılar. Kendi beyanlarına göre diğer örgüt evlerini de aradıklarını söylediler. Ayrıca yanlış pin kodu girdiklerinde telefonu fabrika ayarlarına döndüren program bana yüklediler." ifadesini kullandı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanıkta terör örgütünün gizli haberleşmede kullandığı "ByLock" programının bulunması, emniyet yapılanmasında imamlık pozisyonunda olması dolayısıyla "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Keleş hakkında 17-25 Aralık'tan sonraki süreçte kendi isteğiyle, FETÖ/PDY'nin gizli mesajlaşma programı "ByLock" kullanıcısı olduğu yer alıyor.

Örgütün finans kaynağı olan  Bank Asya Katılım Bankası'nda sanığın hesabını aktif olarak kullandığı ve hesabına yüklü miktarda para yatırdığının belirtildiği iddianamede, Dursun Özkan'ın beyanı doğrultusunda Keleş'in 2014'te FETÖ/PDY'nin "asayiş şube" yapılanmasındaki toplantılarında imamlık yaptığına dair teşhiste bulunduğu ifade ediliyor.

İddianamede, sanık Keleş'in "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Kaynak   : AA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)