-


Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.


Bu haber 16.06.2017 11:53 eklenmiş ve 840 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.

Hayatı güzelleştiren, insandır, doğadır, aile ve çocuklardır. Torundur, ekonomi bağımsızlığıdır. Karşılıklı sevgi ve saygı bağıdır. Huzurdur, Huzuru yaratan ortamlardır ve hepsinden çok sağlıklı yaşamdır.

Hayatı yaşamak ve hayatı güzelleştirmek tam anlamı ile insanların kendi elindedir. Yok, pahasına yaşamak ise, dünya ile bağlarını tamamen koparmış, kendilerine farklı bir yaşam yaratmış ve insanlardan uzak kaçıp yalnızlığı seçen insanların işidir. Bu ne kadar doğru ve ne kadar yanlış tartışmaya açıktır. Şahsı düşüncem; kendilerini insanlardan soyutlayan ve uzak tutan insan veya insanlar, her zaman yalnızlığa mahkûm kalmışlardır.  Bu tür insanların en çok tutundukları veya seçtikleri yol“ Düşenin dostu yok” seçimidir. Ve dolayısıyla bu tür düşüncelere sahip olan insanların yeri gerek toplumsal ve gerekse diğer yaşamsal alanlarda bellidir.  Ve adına “YALNIZLIK” denir. Sosyal alanlardaki bağları çok zayıftır. Bir nevi toplumun en zayıf halkası olarak ta görülürler. Başlıca sağlık sorunları psikolojik sorunlarla boğuşmalarıdır.

Genel de kıskançlık, insanları hakir görmek, hayallerle yaşam kurmak ve hiçbir zaman bu hayallerini gerçeğe dönüştürecek hareketlerden bulunmamak kendi kabuklarına sıkışmış bir yaşam sürdürmeleri gibi yaşamları vardır. Bunların sorumluluk anlayışı, kendi bakış açılarıyla değerlendirilmiş bir yaşamla sınırlıdır.  Onlar bu sınırların dışına çıkmazlar.

 

SOSYAL ve AKTİF İNSAN; her zaman planlı programlı ve yaşamın her adımında sorumluluk taşıyarak hareket eder. Onun için “ ÖZGÜVEN” hep önde gider ve sorumluluk anlayışını her fasılda geniş açılı bir yaşamla düşünerek yapar. Kendine değer katmak ve toplumun bir ferdi olarak, yaşamını sürdürmek onun değer ilkelerin başında gelir. Ve başarı onların için vazgeçilmez bir kural olarak hep öne çıkar. Toplumdaki yerleri “TUTTUĞUNU KOPARAN” ve “SAYGIN” insan tip olarak görülürler. Bunların masasında başarısızlık yoktur, hep başarılar vardır.

Kısacası hayat çok güzeldir ve kısadır, onun değerini bilmek, hayatın her anlamında sorumluluk, öz güven ve amaçla hareket etmek ve istenileni elde etmek insanoğlunun kendi elindedir.  Özgüvenle edinilen amaç, kişiyi başarıya götürdüğü gibi, bilinçli ve akılıca çizilen bir yol ile birlikte alınan sorumluluk ve yapılan eylem de başarının bir parçasıdır.  Bu gün başarıyı en çok yakalayan insanlara bakıldığında amaçları için çok uğraşlar veren, çıktığı yol dan da önüne çıkan engelleri yok sayan, sağlıklı yaşama imza atanlar insanlar olmuştur. Bütün bunların gerçekleşmesi halinde hayat ve yaşam güzelleşir, “Huzurlu”, “Sağlıklı bir yaşamla ”  yol alınır. Sosyal yaşamdaki yerin güzelliği de bu yoldan geçer. Böyle bir yaşamı yaşamak ve elde etmek içinde, mutlaka hayatın her adımında sarf edilen enerjiye çok önemlidir. Önemli olan da bu enerji her eylemde canlı kılmaktır. Gerisi tamamıyla teferruattır.

Sonuç: İnsanoğlunun yaşamında her zaman istenilen bazı kriterler vardır. Bu koşulların oluşmasını sağlayan da sağlamayan da insanoğlunun kendisidir. İyi yaşamın koşularını oluşturmak her insanoğlu ister. Ama bu yol da atılacak adımların hesabını yaparsa hayat kendisine iyi bir yaşam, sağlamazsa da kötü yaşama mahkûm olur. Burada önemli olan insanoğlunun kendi yaşamına verdiği önem noktasındaki hareketi yani eylemidir. Eylem planı yapılırken de, sağlıklı ve huzurlu bir planlama ile yapılan eylem planı başarının temel unsurudur.

 

Herkese huzurlu ve sağlık bir yaşamlar diliyorum.

 

Burhan KAYA

 

16.06.2017

Yazara ait son 10 makalele
Hınıs son zamanlarda iyi yönetiliyor...
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Naz'ın Gerçek hayat hikayesi
Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.
Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)